חודשיים של המתנה ארוכה הגיעו לסיומם. 2,272,000 וכ-180,000 עובדי פותחים הבוקר את שנת הלימודים התשע"ח כסדרה. 163,000 תלמידי מתחילים את דרכם במערכת החינוך. הפעם לא נרשמו עיצומים או השבתות משמעותיות, כנהוג ביום הראשון , אולם איומי שביתות מרחפים מעל המערכת. אתמול אמר יושב ראש המורים, רן ארז, שאם לא יגיעו להסכמות עם משרדי האוצר בעניין משכורות המורים הם ישביתו את הלימודים מיד אחרי החגים.

האיש העסוק ביותר ביממה האחרונה, , פינה מספר דקות לראיון בערוץ 20 והסביר אתמול על הרפורמה החדשה המתוכננת בלימודי האנגלית, קיצור החופשות והדרישה של ארגון המורים להעלות את השכר של מורה מתחיל לשמונת אלפים שקלים ברוטו בחודש.

"צריך שהמורים יהיו פסגת החברה הישראלית". מתוך 'לפני כולם', אמש (ה')

"התלמידים גם יפגשו מערכת חינוך יותר אישית, עם כיתות הרבה יותר קטנות -27 תלמידים בכיתות א'-ג' ועם סייעת שניה בגנים ועם זינוק ממשי גם בהישגים וגם בערכים", הבטיח שר החינוך. "אני הייתי תלמיד בינוני, ביסודי לא מזמן הראיתי לילדים שלי את התעודה, הרבה כמעט טוב ובקושי מספיק", הודה בנט ואמר כי "מה שבסופו של דבר הקפיץ אותי זה שמורה טוב האמין בי. מה שאני מאחל והעצה שלי להורים ולתלמידים במילה אחת: להתאמץ. יש כאלה שחושבים כוכב נולד, אנחנו נולדים עם כישרון וזה מה יש. לא לא לא נכון. מה שקובע ומבדל בין מי שמצליח בתחומו אם זה מוסיקה, ספורט, מדע או מתמטיקה זה המאמץ העקביות, התמדה, ומבקש מכולם להתאמץ. זו הדרך שהצלחנו להקפיץ את ההישגים של תלמידים במתמטיקה,פיזיקה וכימיה. אז זו העצה שלי לילדי ישראל: תתאמצו ותצליחו".

גם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, שיגר אתמול ברכה לכל הפתוחים את שנת הלימודים החדשה ואמר כי "מערכת החינוך מוכנה ונרגשת לקראת הגעת מעל ל-2.2 מיליון תלמידים. תלמידי ישראל צפויים לפגוש מערכת מותאמת יותר לאתגרי המאה ה-21. מערכת חינוך מקצועית שצועדת קדימה, עם מרחבי למידה חדשים, צהרונים, כיתות קטנות ומערכות מתוקשבות. אני רוצה לברך בשנת פורייה ומוצלחת את ציבור התלמידים, עובדי ההוראה וההורים".

תלמידי כיתה א בגבעתיים הבוקר. צילום מרים אלסטר פלאש 90
תלמידי כיתה א' הבוקר בגבעתיים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

על הרפורמה החדשה בלימודי האנגלית, בדגש על האנגלית המדוברת, אמר שר החינוך כי "ישראלים צריכים לדעת לדבר אנגלית. היום ב-2017 לא יכול להיות שישראלי נוסע לחו"ל ומתבייש לפתוח את הפה. רוב החומרים באינטרנט ובעולם בכלל הם באנגלית. זה כלי הכרחי. כשיצאתי למהפכה במתמטיקה – אנחנו מכפילים את מספר מסיימי 5 יחידות, זה רק היה מכוון לכ-20% מהתלמידים. פה באנגלית כל תלמידי ישראל צריכים אנגלית מצוינת  ולכן הכותרת אם תרצי זה מעבר מתיאוריה לדיבור כמה שיותר אנגלית מדוברת ולכן כל המערכת תתכונן ויש לנו תכנית מפורטת איך להשיג את זה ואנחנו מתחילים מיד".

בנט גם התייחס לבשורה החדשה על קיצור החופשות ולכך שההורים מרוצים אך המורים פחות: "עוד לא הבאתי את זה, זו כוונתי עד לחנוכה להביא קיצורי החופשות  מבלי לפגוע במורים. המורים הם הנכס הגדול ביותר שלנו, יש לנו ומורות מצויינים במדינת ישראל ואנחנו צריכים לטפח את מעמד המורה, צריך שהמורים יהיו פסגת החברה הישראלית, כי הם מחנכים את הילדים שלנו אז כן בנוסף להקטנת כיתות וסייעת שניה, בנוסף לצהרונים מוזלים ובנוסף לקייטנת שהוספנו השנה את כיתות ג', בכוונתי גם לקצר את ימי החופשה אך עוד לא  הבאתי את זה, זה כרוך במו"מ עם האוצר ואני משוכנע ששר האוצר ירתם למשימה החשובה הזו".

תלמידים חוזרים לבית הספר בנהריה. צילום: קובי ריכטר, TPS
תלמידים חוזרים לבית הספר בנהריה. צילום: קובי ריכטר, TPS

 

עוד התייחס שר החינוך לדרישת ארגון המורים להעלאת המורים ואומר כי יש צורך להעלות את השכר והדבר יטופל בחודשים הקרובים: "בהחלט חייבים להעלות את המשכורות התחיליות של מורים, אנחנו נכנסים למו"מ בחודשים הקרובים על הסכמי השכר ואני רואה את עצמי כשופר של המורים. זה אינטרס של כולנו, אנחנו צריכים מורים טובים. מורים טובים יבואו אם המשכורת תהיה יותר מכובדת. מה בדיוק, כמה מתי אנחנו נשב ונהדק את זה בחודשים הקרובים ואני משוכנע שכמו שהוצאנו לפועל את שאר הפעולות גם את זה נצליח".

חדר המצב של משרד החינוך פועל הבוקר בין השעות 6:30-9:30 בטלפון: 1-800-222-003

שלום כיתה א' בנהריה. צילום: קובי ריכטר, TPS
שלום כיתה א' בנהריה. צילום: קובי ריכטר, TPS
תלמידים חוזרים לבית הספר בנהריה. צילום: קובי ריכטר, TPS
תלמידים חוזרים לבית הספר בנהריה. צילום: קובי ריכטר, TPS
תלמידי כיתה א בגבעתיים הבוקר. צילום מרים אלסטר פלאש 90
תלמידי כיתה א' בגבעתיים הבוקר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.