למעלה מ-2 מיליון ומאתיים אלף תלמידים צפויים לפתוח ביום שישי הקרוב את תשע"ח. מתוכם 163,000 תלמידים יחלו את כיתות א' ו- 123,500 תלמידי י"ב יחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, יפתחו את השנה 180,000 עובדי הוראה.

תלמידי כיתה א' במעלה אדומים. צילום: פלאש 90
תלמידי כיתה א' במעלה אדומים. צילום: פלאש 90

שנת הלימודים תפתח בסימן של רפורמות גדולות – תכנית האנגלית – עוברים לאנגלית מדוברת, "ניצנים", , צמצום תלמידים בכיתות א-ג, הרחבת התקצוב הדיפרנציאלי, רפורמה בהתאמות לתלמידים עם לקויות למידה-קשב וריכוז, מיקוד מתמטיקה 5 יחידות לימוד בפריפריה, הרחבת המעורבות החברתית גם בחטיבות הביניים ו- 70 שנה למדינת ישראל.

"שנת הלימודים תשע"ח נפתחת בשורה של בשורות חינוכיות. יותר, סייעות שניות, צהרונים מסובסדים, גננות מובילות וזינוק היסטורי במדעים, מתמטיקה ואנגלית.  אני מברך את התלמידים וההורים אשר פותחים את שנת הלימודים החדשה ומאחל לכם שנה של עשייה, משמעות והנאה מתהליכי הלמידה בבית הספר", אמר .

"אני מברך אתכם, מנהלי ומורי ישראל לרגל שנת הלימודים. אתם עמוד השדרה של המערכת החשובה הזו, הודות למלאכה החינוכית החשובה והמשמעותית שלכם, המערכת צועדת היום קדימה. היא קוטפת הישגים ערכיים ולימודיים. אני יודע, כי גם השנה, כמו בשנה הקודמת, תמשיכו לתת את הכתף לתלמידה ולתלמיד המתקשים, לא לוותר עליהם ולא לוותר להם. אתם תמשיכו לשלב את התלמידים במעורבות בקהילה, לצייד את הילקוטים שלהם בערכים של סובלנות, נתינה ואהבת הארץ . אני יודע כי כל אלה כרוכים בעבודה אין סופית, לאחר שעות הלימודים ואל תוך הלילה. ועל כך, אני מוסר תודה והערכה בשמי ובשם החברה הישראלית" הוסיף השר.

שר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
שר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

השקעה בפריפריה, רפורמת הצהרונים והתאמות ללקויי למידה

במסגרת יישום התכנית הלאומית לקידום מתמטיקה ואנגלית, הוחלט כי בשנה"ל הקרובה יתמקד  בחיזוק הפריפריה. לשם מיקוד מאמץ בשכבות החלשות, תיושם התכנית בהדרגה ב- 36 יישובי אשכול למ"ס (1-5) שנמצאים במחוזות צפון ודרום, ובערים מעורבות מהפריפריה החברתית.  כיום 7% מתלמידי הפריפריה ניגשים ל-5 יח"ל במתמטיקה, במשרד שואפים תוך 5 שנים להגיע ל-14%. בנוסף, כיום 47% מתלמידי הפריפריה ניגשים ל-5 או 4 יח"ל באנגלית – היעד הוא להגיע ל-65%. התמיכה בתלמידים תהיה לא רק מקצועית, אלא גם מנטלית. המהלך יהיה יישובי בראשות ראש הרשות ובשותפויות נוספות.

בנוסף, השנה תחל לפעול במערכת החינוך התכנית הלאומית לקידום הוראת האנגלית. התוכנית כוללת שורה רחבה של רכיבים שיוחלו על בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והחטיבות העליונות.

השקעה במתמטיקה ובאנגלית בפריפריה
השקעה במתמטיקה בפריפריה

גם תכנית הצהרונים "ניצנים" תפעל החל מחודש ספטמבר 2017. הצהרונים בסבסוד משרד החינוך יעניקו מסגרות לימודיות בשעות אחר הצהריים לתלמידים בגני הילדים הציבוריים ובכיתות א'-ב' בהתאם לימי הלימוד שנקבעו למוסד חינוכי, מתום יום הלימודים ועד השעה 16:00. התכנית גובשה בשיתוף משרד האוצר והשלטון המקומי, ולצורך הפעלתה הקצה משרד החינוך 1.3 מיליארד ₪.

רפורמת הסייעת השנייה ממשיכה בגנים בהם לומדים מעל 30 ילדים. המשרד מפעיל גם את פרויקט "" – ליווי מקצועי לצוותים החינוכיים ומתן מענה לצרכי הילדים והצוות. גם בבתי הספר צפויים שינויים. תכנית "מורה שני בכיתה" תפעל בכ-2000 כיתות לימוד בגני הילדים ובתי הספר ובה יצוותו בכיתה מורה ותיק וסטודנט להוראה. רפורמת הכיתה הקטנה שחלה על כיתות א'-ב' תתרחב גם לכיתות ג' שם ילמדו עד 28 תלמידים בממוצע על מנת לשפר את הישגי התלמידים ולהעמיק את הקשר עם המורים.

רפורמת הצהרונים יוצאת לדרך. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
רפורמת הצהרונים יוצאת לדרך. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תלמידי המגזר הערבי ילמדו עברית כמקצוע חובה כבר מגן הילדים ועד כיתה יב'. המטרה: שיפור וקידום שליטת התלמידים בשפה העברית בדגש על חיזוק מיומנויות ההאזנה והדיבור.

רפורמה בהתאמות לתלמידים עם לקויות למידה הופרעת קשב וריכוז בחטיבות הביניים – התכנית גובשה בראשות אגף לקויות למידה לאורך השנתיים האחרונות  בשיתוף עם השלטון המקומי, ארגוני המורים, הסתדרות המורים, פורום ועדי ההורים היישובים וגופים נוספים. כמו כן תורחב התכנית למעורבות חברתית ל-75 מוסדות שש שנתיים (ז'-י"ב) ו-30 בתי ספר יסודיים במרכז.

לרגל שנת ה-70 למדינה, גני הילדים יעסקו בפתגמים, ילמדו שירים וסיפורים על המדינה, יחקרו את סמלי היישוב וסמלי המדינה, יטיילו ויכירו פרחים, עצים, ציפורים ושבילי וילמדו אודות הרחוב  והשכונה. בנוסף יקיימו עשייה קהילתית למען העתיד ויבחרו מיזמים לקידום הקהילה בסביבתם הקרובה.

בבתי הספר יחקרו את עברה של המדינה במגוון תחומים, ילמדו אודות הישגיה ואתגריה, יפתחו אפליקציות וטכנולוגיות עתידיות, יכתבו את חזונם לפניה של  המדינה בשנת ה-100 לעצמאותה בתחום החברתי, הכלכלי והמדיני, ילמדו שירים בראי הזמר הישראלי, יחקרו דמויות פורצות דרך, יכתבו עבודות בתחומי הקולנוע, מוסיקה, אומנות, תגליות והמצאות ישראליות, טכנולוגיה ומדע, כלכלה ויוזמות בתעשייה.

התלמידים ילמדו על מדינת ישראל לקראת חגיגות ה-70. צילום: פלאש 90
התלמידים ילמדו על מדינת ישראל לקראת חגיגות ה-70. צילום: פלאש 90

החל משנת הלימודים תשע"ט משרד החינוך יפעיל מתווה חדש למתן רישיונות לבתי ספר וגני ילדים במוכר שאינו רשמי. בהתאם לזאת, המשרד יעניק לבעלויות על מוסדות אלה רישיונות ל- 5 שנים, במקום המצב הקיים, בו רוב המוסדות נדרשים לחדש את הרישיונות מדי שנה. בשנת הלימודים הקרובה משרד החינוך העניק רישיונות במסגרת המתווה הישן.

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב: "שנת הלימודים תשע"ח בפתח, ומערכת החינוך מוכנה ונרגשת לקראת הגעת מעל 2.2 מיליון תלמידים. תלמידי ישראל צפויים לפגוש מערכת מותאמת יותר לאתגרי המאה ה-21. מערכת חינוך מקצועית שצועדת קדימה, עם מרחבי למידה חדשים, צהרונים, כיתות קטנות ומערכות מתוקשבות. מערכת שחרתה על דגלה לקדם הישגיות, לצד קידום ערכים; לקדם לימודי אנגלית ומתמטיקה ברמה גבוהה, לצד מחויבת לכל תלמיד ותלמידה, ותוך מתן הזדמנות לכל ילד למצות את הפוטנציאל הגלום בו. שנת תשע"ח היא שנת צמצום פערים, וזה יעשה הודות תקצוב דיפרנציאלי, ובעיקר הודות עובדי הוראה מסורים ומחויבים. אני רוצה לברך בשנת לימודים פורייה ומוצלחת את ציבור התלמידים, עובדי ההוראה וההורים".

יו"ר מועצת התלמידים והנוער הארצית, יובל חלביה: "אנשי חינוך, מורים, מנהלים, מנהלי יחידות נוער ותלמידים יקרים, עם תחילת שנת הלימודים תשע"ח הבאה עלינו לטובה אני מאחל לכולנו שנת למידה ועשייה חברתית. שנת שלום, חברות וערכים. שנה של הצלחה ואמונה בדרך. שנה בה נוכל כולנו ביחד לשלב ידיים להצמיח תהליכים פורמאליים לצד בלתי פורמאליים לטובת תלמידי ישראל. אני מקווה כי השנה נצליח להגיע לשיאים רבים. שנשקיע בחינוך לערכים לצד הישגים ושמספר התלמידים המעורבים חברתית במסגרות השונות יגדל. כך תחושת הביטחון, השייכות והזהות האישית-לאומית יתעצמו".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.