שנתיים אחרי הוראת ליברמן לעצור את התופעה, שוב מתברר כי צה"ל ממשיך לעסוק בפוליטיקה ולקבוע מדיניות בסוגיות בוערות שנידונות בבג"ץ. תמונות חדשות, שצולמו אתמול (ה') במגרש בית הספר '' ברחוב העליה בדרום תל אביב, בו לומדים ילדי זרים ומסתננים, מציגות את השקר הגדול. בתמונות נראים חיילות וחיילי צה"ל ממשיכים לפעול עם ילדי מסתננים, מובילים אותם, משחקים ומדריכים אותם.

חיילי צה"ל עם ילדי מסתננים במגרש בית הספר 'ביאליק רוגוזין' בדרום ת"א. צילום: דני רווה, 0404

 

"אני לא מצליח להבין את המעשה הזה", אמר גורם צבאי לחדשות 0404. "אם צה"ל כל כך רוצה להתנדב – שישלח את החיילות והחיילים לבתי קשישים, שישלח אותם לסייע לילדים חולים בבתי החולים, שישלח אותם לילדים ממשפחות נזקקות. אני משתגע מהתמונות האלה והגיע הזמן לעצור את התופעה ההזויה הזאת. אני לא רוצה להראות הומניטארי. אני רוצה להיות צודק".

חיילי צה"ל עם ילדי מסתננים במגרש בית הספר 'ביאליק רוגוזין' בדרום ת"א. צילום: דני רווה, 0404

 

כזכור, כבר באוגוסט 2016 לרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט לפקוד על הצבא להפסיק לאלתר את כל הפעילות ההתנדבותית של חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים בדרום תל אביב ולשים סוף לקייטנת המסתננים שארגנו חיילי צה"ל באותו קיץ. אז הסביר ליברמן את הדרישה באמירה כי "אם לחיילים יש זמן פנוי, שיסייעו לניצולי שואה או לנזקקים, בבחינת עניי עירך קודמים".

בעקבות הביקורת על הפעילות ההתנדבותית אליה נשלחו בעיקר מחיל מודיעין, הבטיח אז אל"מ א' מפקד בה"ד 15, בסיס ההדרכה של חיל מודיעין, כי יורה לעצור כל פעילות התנדבותית אליה יוצאים החיילים.

קייטנת צה"ל לילדי המסתננים. צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב

 

בנוסף, בהמשך לפניות חוזרות ונשנות של תושבי דרום ת"א וסגן שר הביטחון הרב אלי בן-דהן עמותת "" הוסרה לכאורה מרשימת המוסדות המאושרים כיום להתנדבות בצה"ל.

אולם מאז עברו שנתיים והסוף לא נראה באופק ותמונות דומות מדרום צולמו עשרות פעמים בדרום תל אביב מאז ועד היום. גם לפני שלושה חודשים תועדו חיילי צה"ל במהלך פעילות בגינת דה-מודינה בדרום תל אביב עם ילדי המסתננים מאפריקה. במענה לשאלת תושבים, אמרו החיילים כי הם פועלים במסגרת פעילות ארגון הסיוע למסתננים "אליפלט", ארגון הפעיל גם בקמפיין להשארת המסתננים הלא-חוקיים בישראל.

חיילי צה"ל בפעילות עם ילדי מסתננים בגן משחקים. צילום: החזית לשחרור דרום ת"א

 

כשנה קודם לכן תועדו, באותה שכונה ובאותה גינה, חיילי צה"ל מחטיבת הנח"ל, יחד עם פעילי הנוער העובד והלומד, כשהם מפעילים קייטנה לילדי המסתננים. מדובר בגרעין נח"ל שפרק המשימה שלו הוא התנדבות בשכונה. סגן שר הביטחון דאז, הרב , אמר בזמנו כי מדובר בהתנדבות חד פעמית, אולם בהמשך דרש משר הביטחון לעצור את התופעה.

תדע כל אם עבריה שמסרה גורל בניה לריקוד המקרנה עם ילדי מסתננים

בסרטון אחר שצילמו באוגוסט 2017 תושבי דרום תל אביב בגינת דה-מודינה, תועדו שוב חיילי צה"ל מחטיבת הנח"ל כשהם מפעילים לילדי המסתננים. בסרטון שפורסם ע"י "החזית לשחרור דרום ת"א", נראים החיילים רוקדים עם המסתננים ומתעמתים עם תושבי השכונה.

קייטנת צה"ל בגינת 'דה מודינה', אוגוסט 2017. צילום: 'החזית לשחרור דרום תל אביב'

צה"ל מסר אז בתגובה כי "החיילים המצולמים בסרט הינם חיילי גרעין נח"ל המתגוררים בשכונת שפירא ונמצאים בפרק השני של שירותם תקופת התרומה לקהילה והמעורבות החברתית. באירוע זה הועברה פעילות לילדי שכונת שפירא בגינה הציבורית, ללא קשר למוצאם של המשתתפים בפעילות. פעילות הגרעין בשכונה אושרה ע"י משרד הביטחון, משרד החינוך ועיריית תל אביב".

"החיילים לבושים במדי הדבר שעם ישראל כה מתפאר בו אך לא מתחשבים ברגשות תושבי שכונות דרום ת"א ולא במדיניות הממשלה"

"כשתיעדתי לראשונה לפני שנתיים את חיילי צה"ל מתעסקים בניהול קייטנת קיץ לילדי המסתננים חשבתי שהפארסה הזו תיפסק כאן ומיד", אמרה בתגובה פעילת המאבק במסתננים ויו"ר עמותת 'העיר העברית', מאי גולן. "בושה וחרפה עדיין לראות תמונות של חיילי צה"ל זורים מלח על הפצעים כשהם משמשים כבייביסיטרים לילדי מסתננים, לבושים במדי הדבר שעם ישראל כה מתפאר בו אך לא מתחשבים – לא ברגשות תושבי שכונות דרום ת"א ולא במדיניות משרד הביטחון וממשלת ישראל".

לדבריה, "האם חסר עם מי להתנדב? קשישים? נכים? ילדים בעלי מוגבלויות? ממש לא חסר ולכן, לא יכול להיות שחיילי צה"ל בתפקיד ועל חשבון משלם המיסים יתנדבו עם ילדי מסתננים בלתי חוקיים, כשהם מפרים חד משמעית של המשרד הממשלתי האחראי עליהם, אך יותר מהכל גורמים לשסע קשה וצורב בחברה הישראלית וזאת במקום להוות גורם מגבה ומאחד".

מדובר צה"ל נמסר כי הנושא בבדיקה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.