No Tag To Print

מסע הלוויה של איתמר בן גל. צילום: אהוד אמיתון/TPS

שני צעירים ישראלים יוצאי הקהילה האתיופית ישבו במעצר ללא ראיות נגדם

בחשיפה של חדשות 0404 עולה כי שני צעירים כבני 20 ישבו במעצר עד היום בטענה כי הציתו ניידת משטרה ללא ראיות כלשהן נגדם

שני צעירים ישראלים יוצאי הקהילה האתיופית כבני 20 ישבו במעצר עד היום וזאת מבלי שלמשטרת ישראל יש ראיות כלשהן נגדם. השניים, נעצרו בטענה שהציתו ניידת משטרה בקריית גת במסגרת מחאות הקהילה. צעיר אחד היה עצור במשך 10 ימים והצעיר השני במשך 9 ימים.

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 0404, למשטרה לא היו ראיות, אלא רק טענות שבידיה ראיות – סרטונים, תמונות ועדויות. היא סרבה להציג אותם בדיונים בבית המשפט ובזמן הזה ניסתה להוציא הודאה מהעצורים, שהמשיכו להכחיש וטענו שאינם קשורים לאירוע. בדיון האחרון המשטרה ביקשה להאריך מעצרם לטובת פעולת חקירה נוספת, אך גם שם כשלה המשטרה.

הבוקר, הבינה המשטרה כי אין בידיה ראיות וכי השניים מוחזקים לחינם במעצר, אך ביקשה את שחרורם בתנאים מגבילים. בדיון שנערך בבית המשפט באשקלון, הורה השופט על שחרורם המיידי ללא כל תנאים. במקביל, השופט אסר על השניים לקחת חלק בהפגנות עד 24 בחודש ועל אחד מהצעירים אסר לפרסם ברשת החברתית קריאות להפגנות בלתי חוקיות ב-60 הימים הקרובים.

עו״ד אביחי חג׳בי, פרקליטו של אחד מהצעירים, מסר בתגובה לחדשות 0404: ״מתחילת הדרך טענתי כי למרשי אין יד ורגל במעשים שיוחסו לו. לצערי התיק מוכיח, כמו עוד תיקים רבים, כי מעצרם של בני העדה האתיופית נעשה כלאחר יד. בימים הקרובים נשקול את צעדינו ובכללם הגשת תביעה כנגד משטרת ישראל״.

מן המשטרה נמסר בתגובה כי: "בניגוד לנאמר בכתבה לא קיים כל קשר למוצאם של החשודים במעשה וכלל פעולות החקירה, תוך הארכת מעצרם מעת לעת בבית המשפט, נבעו מצרכים מקצועיים של חקירת מקרה בו נגרם נזק לניידת משטרה עת הושלכו לעברה בקבוקי תבערה". עוד אמרו כי:"צר כי בוחר סנגורו של אחד מהחשודים ליצור מצג שווא שכל כולו נובע ככל הנראה ממניעים פסולים תוך דיסאינפורמציה במידע אותו מוסר לכתבים".

עוד נמסר כי: "במענה לפניות הרינו לעדכן כי היום נשלחו מכתבי תשובה מטעם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בפרקליטות המדינה, אל באי-כוחה של משפחתו של סלומון טקה ז"ל, בנוגע לטענות ובקשות שונות שהעלו בעניין חקירת נסיבות מותו של בנם.

בין היתר, ביקשו בני המשפחה לקבל את חומר החקירה לעיונם. בתשובה לכך הובהר כי, ככלל, חומר החקירה אינו מועמד לעיון ב"כ משפחת המנוח לפני קבלת החלטה בתיק, וזאת בין היתר מהטעם שעיון בחומרי החקירה לפני שמתקבלת החלטה אם להעמיד לדין אם לאו, יכול לסכל או להקשות מאוד על ניהול משפט אם יוחלט להגיש כתב אישום. מובן, כי לאחר קבלת החלטה יוכלו בני המשפחה לבקש לקבל את חומר החקירה והבקשה תישקל בלב פתוח על פי ההנחיות בנדון.

טענה נוספת שהעלו באי-כוח המשפחה מתייחסת לכך שהבדיקה הבליסטית בוצעה על ידי משטרת ישראל. במענה מח"ש הובהר, כי מדובר במעבדה רשמית שעובדים בה מומחים בתחומם, אשר נותנים שירות לכלל גורמי האכיפה בישראל. למותר לציין, כי מדובר במומחים הנאמנים אך ורק ליושרה המקצועית שלהם ואין להטיל דופי בעבודתם. עוד צוין, כי המומחים אינם נחשפים לכלל הראיות בתיק, אלא רק לממצאים שנמצאו בשטח ועל בסיס מומחיותם והבדיקות שנעשות הם מחווים דעתם. במכתב צוין עוד, כי למח"ש אין מעבדות משלה והיא נסמכת מיום הקמתה על מעבדות משטרת ישראל.

בנוגע לעובדה שמדובר היה בנתז מהירי בקרקע שפגע במנוח, הרי שנתון זה מבוסס הן על הבדיקה הבליסטית והן על חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, שכידוע אינו חלק ממשטרת ישראל. בנוסף, כאשר מדובר בחוות דעת מסוג זה קיימים גם תיקי עבודה ובהם תיעוד הבדיקות שנערכו. כל אלה יוצגו בבוא היום בפני מי שיהיה זכאי לכך, ובאופן זה ניתן יהיה לבחון ולבקר את תהליכי העבודה ואת תוצריה.

באשר לטענה המשפחה על הדלפות מתוך החקירה, נאמר במענה מטעם מח"ש כי "אנו תמימי דעים כי מדובר בפרסומים חסרי אחריות שיש לגנותם. יודגש שוב, כי אין בכוונתנו לגבש עמדה בנוגע לתיק בטרם תיערך בדיקה ובחינה של החומר כולו, הליך המצוי בעיצומו בימים אלה וטרם הושלם".

בפנייה נוספת מטעמם, ביקשו באי-כוח המשפחה, בין היתר, לבצע שורה של פעולות חקירה. במענה מטעם מח"ש לפנייה זו נאמר, כי במהלך החקירה נערכו מספר רב של בדיקות והתקבלו חוות דעת של מומחים מתחומים שונים, והכל בשים לב לצרכים החקירתיים, ובמטרה להגיע לחקר האמת. כן צוין, כי התיק עבר לאחרונה לטיפול הפרקליטים במח"ש, וכי בקשות בני המשפחה ייבחנו בתשומת לב, כאשר כל החלטה תתקבל בהתאם לחומר הראיות שכבר נאסף והמצוי בתיק ובהתאם לצרכי החקירה.

It is not Android