בתום הליך משפטי שארך שנה וחצי, הרשיע היום (ב') בית הדין הצבאי בכלא את המחבל מוחמד אבו שהין שרצח לפני שנה וחצי את ז"ל במעין ליד הישוב והטיל עליו עונש מאסר עולם ופיצויים בסך 3.5 מליון שקלים.
בראיון ל'לפני כולם': "לא ראוי שיהלך חופשי". מתוך 'לפני כולם' (ב')

בנוסף, הטיל בית הדין הצבאי עונש מאסר עולם בגין ניסיון לרציחתם של נתנאל חדד, שנפצע קשה באותו , והחייל אביחי אזוראן. בית הדין המליץ כי המחבל לא ישתחרר בשום עסקה בעתיד.

שאהין הורשע גם ב- 13 עבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה בגין כך שביצע או ניסה לבצע פיגועי ירי לעבר חיילי צה"ל, שוטרי מג"ב ואזרחים, החל מחודש אפריל 2014 ועד יום מעצרו בחודש יולי 2015.

באחד הפיגועים נפצע החייל אביחי ארזואן. כמו כן, הורשע שאהין בביצוע מספר עבירות ביטחון נוספות.

"ימשיך לחגוג על חשבוננו". חוליית המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני במעיין בדולב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"ימשיך לחגוג על חשבוננו". חוליית המחבלים שביצעו את הפיגוע הרצחני במעיין בדולב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בית המשפט הצבאי קבע שהנאשם, שיצא ל"מסע הרג" במסגרתו ניסה פעם אחר פעם להרוג אזרחים וחיילים אך ורק בשל היותם יהודים, נהג באכזריות ובקור רוח, והביע שאט נפש ממעשיו.

עוד קבע בית המשפט, כי בשל מעשיו הנתעבים ראוי הנאשם לעונש החמור ביותר שניתן להטיל, הוא אינו ראוי עוד להלך חופשי בחברת בני אדם, וכליאתו למשך כל חייו מתחייבת גם מהצורך להגן על החברה כולה מפני רוצחים מסוכנים שכמותו.

בית המשפט המליץ בפני כל גורם שיבחן בעתיד האם לקצוב את עונשו של הנאשם או לשחרר אותו, להימנע מלעשות כן.

דני גונן הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
"אהב את הארץ בכל נימי נפשו". דני גונן הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

"המחבל ימשיך לחגוג על חשבוננו בכלא"

למרות גזר הדין, אמו של דני גונן, דבורה, שאף פועלת מטעם המשפחות השכולות למיצוי הדין עם המחבלים שרצחו את יקיריהן, מבקשת להדגיש שהצדק טרם הושלם.

לאחר מתן פסק הדין אמרה אמו כי "מדינת ישראל מאפשרת לחיה מהלכת על שתי רגלים ונקראת בטעות בן אדם להמשיך ולחגוג על חשבון כולנו".

לדבריה, "המחבלים נהנים ממעטפת הטבות מופלאה. יושבים פה על סיר הבשר, נהנים ממנעמי החיים, מקבלים מענק כספי מהרשות הפלסטינית, אספקה מהצלב האדום שלא הייתה מביישת מסעדת יוקרה במרכז תל אביב ותנאי מחיה שרבים מהמשפחות הנזקקות בארץ רק היו חולמות עליהן".

אותם מחבלים מיוצגים על ידי ארגון 'המוקד להגנת הפרט', ארגון זכויות אדם המסייע למחבלים הכלואים בישראל ופועל לזכויותיהם בדרכים משפטיות. בארגון מתנדבים גם סטודנטים מהאוניברסיטה העברית, שמפעילה מערך של מלגות והקניית נקודות זכות בתמורה להתנדבות בו.

דבורה גונן בבית הדין הצבאי עופר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
דבורה גונן בבית הדין הצבאי עופר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מי שתומכים במאבקה של דבורה, הם ראשי תנועת 'אם תרצו', שמגיעים לתמוך בה בדיונים בבית המשפט. מנכ"ל התנועה, מתן פלג, המלווה את המשפחה, אמר כי "מצב בו רוצח לאומני נהנה מהטבות ושירותים יותר מכל עבריין אחר בישראל היא אבסורד מביש מאין כמותו".

לטענת 'אם תרצו', המוקד ממומן על ידי ממשלות אירופה והקרן החדשה לישראל – ומתמקד בהגנה על מחבלים ומשפחותיהם בבג"ץ. הוא פועל במימון האיחוד האירופי וממשלות זרות כמו – גרמניה, נורווגיה, פינלנד, בלגיה ועוד, בסך הכולל של מיליוני שקלים בכל שנה.

פלג הוסיף כי "ארגונים הממונים על ידי ממשלות זרות פועלים למען זכויות מפליגות עבור מחבלים בבתי הכלא ובמקביל מגנים על בני משפחותיהן בבג"ץ. על מקבלי ההחלטות להתעורר ולשנות את מציאות זו לאלתר".

דני גונן הי"ד נרצח ב-19 ביוני 2015, עת ששהה עם חבריו במעיין סמוך לישוב דולב שבבנימין וניגש למחבל לאחר שזה קרא לו לעזרה וירה בו. דני הי"ד, שאהב את הארץ בכל נימי נפשו, היה אחד מקרבנותיה הראשונים של האינתיפאדה הנוכחית.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.