שני מסוג 'רוכב שמיים' במהלך היום (ב') בשטח חברון ובית לחם. לאחר סריקות הם נמצאו על ידי כוח צה"ל. הנסיבות בבדיקה ואין חשש לדלף מידע. בעקבות כך, החליט מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, על קרקוע מערך כלי הטיס מסוג זה. מדובר ב'' מדגם קטן אשר הועלה לאוויר כחלק מניסוי שכשל, ללא שום מידע עליו. מדובר בכלי טיס ללא טייס המשמש בעיקר לאיסוף מודיעין.

רוכב שמים שהוטס לחיופש שלושת הנערים. צילום יונתן זינדל, פלאש 90 F140614YS64.jpg
'רוכב שמים' שהוטס לחיפוש שלושת הנערים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ל'רוכב השמים' של חיל האוויר של ברחבי הארץ ובשטח לבנון. לפני כשלושה חודשים התרסקו שני כלי טיס מסוג 'רוכב שמים', שניהם בתוך שבוע. הראשון נחת גם הוא בבית לחם. אז נכנסו כוחות צבא רבים והוציאו את כלי הטייס הבלתי מאוייש שניזוק קלות. השני נפל באזור בתוך שטח דרום רצועת עזה, סמוך למר'אזי, עליו השתלטו על פי דיווחים פלסטיניים, גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של תנועת חמאס. גורם ביטחוני מסר אז כי אין חשש לדליפת מידע.

בחודש מאי האחרון התרסק 'רוכב שמים' ישראלי בשטח לבנון, במהלך פעילות מבצעית, לאחר שכוח צה"ל איבד עמו קשר. ממידע שהגיע אז לערוץ 20, עלה כי מדובר במזל"ט שהיה שייך לגדוד תותחנים, והיה עסוק במשימת איסוף מודיעין בשטח לבנון. חודשיים קודם לכן נפל 'רוכב שמיים' של חיל האוויר באזור סג'עייה שבשטח רצועת עזה. כלי תקשורת ברצועת עזה דיווחו כי ארגון חמאס אסף אותו. כמו כן, בחודש ינואר התרסק 'רוכב שמים' אחר. למחרת הודיע ארגון הטרור חיזבאללה כי הצליח למצוא אותו.

המזל"ט, כפי שפורסם בלבנון
רוכב השמים שהתרסק בחודש מאי בשטח לבנון, כפי שפורסם בכלי התקשורת המקומיים

 

מדובר בכלי טייס בשם סקיילרק 1 (Skylark; מאנגלית: עפרוני השדה) – או 'רוכב שמיים', כפי שהוא מכונה בצה"ל. זהו מיני-כטב"ם טקטי למשימות סיור ואיסוף מודיעין בטווח קצר ("מעבר לגבעה") מתוצרת "חץ הכסף", חברה-בת של אלביט מערכות. גרסה מוגדלת ממדים ומשופרת יכולות של הסקיילרק 1 היא הסקיילרק 2.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא