אירוע זיכרון התקיים מוקדם יותר היום (ד) לזכרו של הרב יחיאל אקשטיין, מייסד ונשיא הקרן לידידות בירושלים. במקום התכנסו יו״ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג, ח״כ לשעבר יהודה גליק ורעייתו הדס דיסין, השייח׳ מוואפק טריף ראש העדה הדרוזית וביתו של הרב יחיאל וממשיכת דרכו כנשיאת הקרן לידידות יעל אקשטיין.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג אמר בדבריו באירוע: “הרב יחיאל אקשטיין הותיר מורשת עצומה. חלק מעמודי התווך בעשייה של יחיאל יישארו לעד במורשת הלאומית של מדינת ישראל. הוא הוביל תהליך מחולל שינוי בחברה בישראל ובעולם היהודי כולו. הוא פעל למען מצוקתם של אלה שידם אינם משגת ושהגורל התאכזר אליהם מתוך תפיסת עולם. אדם אדם יוצא דופן ונפלא שהשאיר חותם עצום.”

צילום: אוליבייה פיטוסי

יעל אקשטיין נשיאת הקרן לידידות סיפרה בהתרגשות גדולה על המעמד: ״היום הזה קשה בעבורי, אני עדיין מתאבלת  על אבי, עם זאת, כנשיאת הקרן לידידות אני מלאת גאווה ותקווה כשאני רואה שאנחנו ממשיכים לצמוח ולהמשיך ולהצעיד קדימה את מפעל חייו. אבי השאיר לנו ארגון חזק ומורשת מפוארת. המפעל של אבי היה גדול וחזק יותר מכפי שניתן לדמיין כי הוא נתן לנו תקווה ואת היכולת להאמין שכל אחד יכול לשנות את העולם.״

יום השנה לפטירתו של הרב יחיאל אקשטיין חל בא׳ אדר וצויין היום באירוע בשכונת משכנות שאננים בירושלים בנוכחות עובדים ומתנדבים של הקרן לידידות ומספר מוזמנים מצומצם.
הרב אקשטיין הקים את הקרן לידידות בשנת 1983 במטרה לייצר דיאלוג בין הציבור היהודי לבין קהילות נוצריות אוהבות ישראל ולגייס תמיכה למדינת ישראל. בתחילת דרכו היה הרב נתון למתקפות שכן בין הקהילות שררה חשדנות גדולה אך כיום התמיכה האוונגלית בישראל הוכחה כנכס אסטרטגי וכמנוע לפריחה הדיפלומטית של ישראל, להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, ההכרה ברמת הגולן ועוד.

כיום תורמת הקרן מיליארדי שקלים לחיזוקה של ישראל בתחום הרווחה, העלייה והביטחון. העיר ירושלים שאירחה את האירוע, זכתה להיות שותפה של הקרן בהרבה פרויקטים לרווחת תושבי העיר כגון רכישת טכנולוגיות מצילות חיים לבתי החולים שערי צדק והדסה, הקמת מרכז רוחני גדול לבני הקהילה האתיופית בעיר, רכישת רכב חפ"ק ועוד עשרות פרוייקטים שמסייעים לאוכלוסיות הרגישות ביותר כמו הקשישים בעיר, משפחות חד הוריות ובני נוער בסיכון.

טיסות העולים השבוע, צילום: אריק שרגא

בתחום העלייה הייתה הקרן לידידות תורמת מרכזית שאף סייעה בהקמתו של ארגון ״נפש בנפש״. בשנת 2014 החלה לפעול הקרן באופן עצמאי גם בזירת העלייה ומאז הגיעו בעזרתה לישראל מעל ל-20,500 עולים מ-30 מדינות ברחבי העולם. השבוע הגיעו 185 עולים מאוקראינה בטיסה שהוקדשה לזכרו של הרב וכונתה ״טיסת הידידות״. נוסף על טיסה זו נחתו בארץ עוד 7 טיסות השבוע ועליהן 50 עולים ממדינות ברזיל, צרפת, אורוגוואי, ארגנטינה ומקסיקו.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.