הבוקר לפני שנה בדיוק, בשעה 08:10 ירה חייל צה"ל טוראי בראשו של מחבל בתל רומידה, ירייה אחת שפתחה תיבת פנדורה, טלטלה את המדינה וכבר שנה שלימה מסרבת להירגע. שנה שבה חייל צה"ל הורשע בהריגה של מחבל, בהתנהגות שאינה הולמת ונשלח למאסר בפועל של שנה וחצי. כדור אחד מדויק שהרס למשפחה אחת את החיים, הרעיד את המערכת הצבאית, ויש האומרים כי שלח שר ביטחון הביתה. בין אם אלאור צדק או טעה, מעשהו ללא ספק היה אחד האירועים המטלטלים ביותר של שנת 2016. מבלי לדעת איך יגמר המשפט וערכאות הערעורים דבר אחד כבר ברור: כולנו הפסדנו מאז שהפרשה הזו התנהלה.

אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרשת אזריה מתחילה בבוקר י"ד באדר ה'תשע"ו, לאחר ששני מחבלים תושבי הגיעו לעמדת צה"ל שבתל רומידה ודקרו את אחד החיילים שאבטח חסם במקום. הלוחמים הגיבו היטב לאירוע וחיסלו מחבל אחד, מחבל שני נוטרל גם הוא בירייה. אל הזירה הוקפצו כוחות מגדוד שמשון של חטיבת כפיר שתפסו קו בגזרה באותם ימים. בין הלוחמים שהוקפצו היה גם סמל אלאור אזריה, לוחם מצטיין גדודי וחובש פלוגתי הצמוד למפקד הפלוגה. אלאור שהגיע לזירה טיפל בחברו שנפצע, בו בזמן שצוות מד"א בזירה מפנה את חברו נשמעות צעקות המזהירות מזירה לא "נקייה" וממחבל חי ומסוכן. 11 דקות לאחר הפיגוע אזריה מוסר את קסדתו לחברו, דורך את נשקו ויורה כדור אחד מדויק לראשו של המחבל. פלסטיני שגר בסמוך מתעד את התקרית במצלמה שקיבל מארגון השמאל הקיצוני "". כמה שעות לאחר מכן הסרטון שמופץ לכלי התקשורת מייצר אפקט פרפר הרסני. בצה"ל פותחים בחקירת מצ"ח, הדרג המדיני והצבאי מתנער מהאירוע ואלאור אזריה מובל לבית הדין הצבאי כשהוא אזוק ונחשד בעבירת רצח.

בשנה האחרונה התנהל משפט קשה ומתיש בו צוות ההגנה ניסה להסביר את המניע של אלאור, שלטענתו ביצע את הירי מחשש לסכנה, בעוד צוות התביעה ניסה להוכיח לשופטים כי הירי היה נקמני. בסיכום המשפט בשלב המחוזי שלו קבע הרכב השופטים כי צוות התביעה הצליח להוכיח מעל לכל ספק כי מדובר בירי מנקמה וקבע כי אלאור הורשע על פי שני פרמטרים: האמירות שלו לחבריו לאחר הירי וסרטון "בצלם" שהתקבל בבית הדין. אלאור כפר באישומים, ביקש את רחמי בית הדין ונשלח למאסר בפועל שבינתיים נדחה עד לסיום הערעור. בחודשים הקרובים יתפצל משפטו של אלאור לשני נתיבי ערעור. האחד שהגיש החייל עצמו על הרשעת הדין החמורה, והשני שהגישה התביעה הצבאית על עונשו הקל ביחס לעבירה. מה שלא יחליט בית הדין לערעורים, משפט אזריה רחוק מלהסתיים, רחוק מלתקן את הקרעים שנפערו בין החברה לצבא ובין הימין לשמאל והשפעתו עוד תשליך עלינו לשנים רבות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.