השבוע פורסם סרטון מזעזע ובו שני ילדים בני עשר צועקים על חיל חרדי, "חרדק תוריד את הכיפה". בדרך כלל אני לא אוהבת לשתף סרטונים כאלה בעמוד הפייסבוק שלי, כי יש לי הרבה חברים חילונים שלא מבדילים בין הקיצונים לחרדים הנורמלים, אך הפעם חרגתי ממנהגי. הסרטון, שצולם מאתיים מטר מהבית שלי, הרתיח אותי. הקיצוניות הזאת מתאימה לירושלים ולא לבני ברק. לילדים הללו יש מזל שלא עברתי שם ברחוב הייתי מביישת אותם ואת ההורים שלהם ומגיעה עד למנהל בית הספר שלהם.

"חרדק, תוריד את הכיפה"

את הפוסט הזה רציתי לכתוב לפני כחודש, כשהבחור החרדי נעצר באילת ומיד החלו בהפגנות נגד הגיוס. קיצונים יש בכל מקום, הבעיה היא שהם בדרך כלל ריקנים, קולניים וצעקניים ונשמעים לרחוק, כמו שנכתב בארמית "איסטרא בלגינא קיש קיש קריא" אדם ריק מתוכן, עושה הרבה רעש וצלצולים. כמו ש"שוברים שתיקה" לא מייצגים את השמאל ונוער הגבעות לא מייצג את הימין, כך גם הקיצוניים החרדים לא מייצגים את החרדים.

מיהם הקיצוניים?

כדי להבין מי הם הקיצוניים, צריך לחזור כמה שנים אחורה. לפני חמישים שנה כל חרדי שרצה לעבוד, הלך לצבא. שירות מקוצר אחרי החתונה, רבנות, מורים חיילים – וגם קרביים. כמו שכתבתי בטור הקודם ("האובססיה של אמנון לוי"), היתה תקופה של הקצנה והתחרדות בציבור החרדי, רוב הגברים בחרו להיות אברכים שיושבים ולומדים תורה כל היום וממילא הפסיקו ללכת לצבא. גם מי שרצה לעבוד, העדיף לעבוד מתחת לשולחן, כי כבר התפתחה סטיגמה רעה על  לצבא.

ב-1999 הבינו שאין ברירה, לימוד תורה לא מתאים לכל אחד והדרך לפתיחה מחדש של מסלול "הנחל החרדי", באישורו ובעידודו של הרה"ג אריה לייב שטיינמן. זוהי תחילתה של מנהיגות אחרת בציבור החרדי, מנהיגות של שלום ואחווה בין המחנות, מנהיגות של אכפתיות ודאגה לציבור. הרב הוא מנהיג הציבור הליטאי ובדרך כלל בנושאים כלל-ארציים הציבור החסידי מיישר קו עם הציבור הליטאי.

אך המנהיגות שלו לא התקבלה בעין יפה על ידי כולם. אצל הקיצונים ו'הוגי הדעות' החרדים הליטאי מיהרו להתנגד לשיטת הרב, וניצלו את שליטתם בעיתון החרדי 'יתד נאמן' ותקפו את הרב ואת הגיוס לצבא. הציבור החרדי לא התייחס אליהם ומסלולים נוספים לשילוב נפתחו בצה"ל, כגון מסלול שח"ר בחיל האוויר ובחיל הים ומסלול תומר.

לפיד. פגע בגיוס חרדים. צילום: פלאש 90
לפיד. פגע בגיוס חרדים. צילום: פלאש 90

מחקר של המכון למחקרי בטחון לאומי העלה כי כל עוד בציבור החילוני לא מדברים על גיוס חרדים, שיעור המתגייסים עולה, ברגע שיש התערבות ממשלתית בנושא והנושא עולה לסדר היום בחקיקה ובהטלת סנקציות, שיעור הגיוס בחברה החרדית יורד פלאים. המתנגדים לגיוס מקבלים חיזוק כיוון שהחקיקה נתפסת כמלחמה בחברה החרדית.

לפני כארבע שנים ישבתי בחדר האוכל במשרד בו עבדתי ואחד העובדים, בלגי חרדי ציוני שעלה לארץ, שאל אותי למה חרדים לא מתגייסים לצבא?

כמה שבועות קודם לכן התפטר רב חיל האוויר, הרב רמי ראב"ד מתפקידו. הרב ניהל את פרויקט 'שח"ר- שילוב חרדים בצה"ל'. בשנה זו, החליטה ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף אורנה ברביאי, שהחרדים המשתלבים בצה"ל, לא יוכלו ליהנות מפריבלגיות המתירות להם לא לשמוע שירת נשים. החלטה זו היתה שגויה, כיון שהיא מנעה מהרבה חרדים לחשוב על השתלבות בצה"ל, והתפטרותו המידית של הרב הובילה לפגיעה בפרויקט השילוב המוצלח ביותר בצה"ל.

הסברתי לאותו עולה שהחרדים מוכנים להשתנות ולהשתלב, אך ישנם גורמים רבים בצה"ל שדואגים להרוס את העליה באחוז המתגייסים ובהתנכלות לחיילים חרדים ודתיים. זה נוח  לאג'נדה הפוליטית שלהם.

לאחר שסיימתי את הסברי, נכנס בחור צעיר לחדר האוכל ואמר "אני הבן של הרב רמי ראב"ד, שמעתי כל מה שאמרת, הכל היה נכון. כל הכבוד על ההסברה".

ההפיכה

לפני ארבע שנים, הציבור החרדי מאס באותם 'הוגי דעות'. עיתון 'יתד נאמן' נרכש על ידי מיליונר אמריקאי עשיר שמקורב לרב שטיינמן וכל המנהלים והכתבים נזרקו בבושת פנים והעיר צהלה ושמחה.

זמן קצר עבר לפני שהמפוטרים החליטו לפתוח עיתון חדש, 'הפלס'. הם המליכו עליהם את הרב שמואל אויערבך מירושלים, רב צדיק עם דעות קצת קיצוניות. כדי להצדיק את קיומם, באין אידאולוגיה, המציאו כזו. הם חברו לזרם האולטרה-קיצוניים "נטורי קרתא" בירושלים, והחלו לקרוא נגד שילוב חרדים בצה"ל, אג'נדה שהיא בעצם אנטי הרב שטיינמן, שתומך במהלך זה. בתוך זמן קצר נקראו החרדים שמשרתים בצבא חרד"קים, חרדים קלי דעת. פשקווילים בגנותם הופצו ונתלו ברחבי העיר.

קמפיין נגד התגייסות חרדים
קמפיין נגד התגייסות חרדים

הציבור החרדי בכללו מתנגד להם, הליטאים והחסידים כאחד. דווקא הציבור הספרדי, שאמור להיות מתון יותר, משתלב עם האג'נדות הקיצוניות שלהם. הדרך לפוליטיקה הייתה קצרה והם הקימו מחדש את מפלגת 'עץ', התנועה הישנה של הליטאים וזכו לנציג בירושלים ונציג בבני ברק.

כמה שונאים את "העצניקים" בציבור החרדי?

אחד מהתומכים הנלהבים שלהם הוא איש העסקים מנחם כרמל, עד לא מזמן הבעלים הגאה של אולם השמחות המבוקש בבני ברק. לאחר שזה הביע תמיכה פובית בקבוצה הקיצונית הורו הרבנים לא לערוך שמחות אצלו באולם. אחרי שלוש שנים של הפסדים, הוא נאלץ למכור את האולם.

הקיצוניים לא רצויים. בבתי הספר, בתלמודי התורה ובישיבות החרדיים הם לא מוצאים את מקומם ולכן פתחו לעצמם מוסדות לימוד. גם בשידוכים יש להם בעיות. השאלה הראשונה ששואלים על בחור היא האם הוא או בני משפחתו הם 'עצניקים'. זה עצוב, אבל אנשים מפחדים ממחלוקות, מקיצוניות ומאלימות.

יש להם דעות קיצוניות, הם מדברים בצורה לא מכובדת נגד רבנים שמתנגדים להם. הם מנהלים מערכת חורמה נגד עסקים שלא מפרסמים בעיתון שלהם, הם עזבו את קופות חולים כללית ומכבי ועברו למאוחדת, רק בגלל שהקופות הללו לא פרסמו בעיתון שלהם. הם מתפרעים בהפגנות בדיוק כמו החברים החדשים שלהם מנטורי קרתא, הם עושים רעש ובלאגן. אבל הם קומץ קטן שלא מייצג את הציבור החרדי השפוי.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.