יומיים אחרי פרוץ הפרשה הזדרז עורך הדין דוד שמרון לעבור בדיקת פוליגרף פרטית בנושא ובמרכזה השאלה "האם נתניהו ידע", כך פורסם אמש (א') במהדורה המרכזית של חדשות 2. על פי הדיווח, עו"ד דוד שמרון זימן את עצמו למכון הפוליגרף "אייל" ובבדיקה שביצע מטעמו יצא דובר אמת. יש לציין כי בדיקת פוליגרף אינה ראיה קבילה בבית משפט.

שמרון. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
שמרון. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

מהפרסום עולה כי שמרון נשאל ארבע שאלות: "האם סיפרת לראש שהממשלה על קשר כלשהו בינך לבין המספנות הגרמניות?; האם שוחחת עם ראש הממשלה על רכש צוללות? האם שוחחת עם ראש הממשלה על תחזוקה וכלי שיט והאם סיפרת פעם לראש הממשלה שאתה מייצג את מיקי גנור?". על כל השאלות השיב שמרון בשלילה, וכאמור נמצא דובר אמת.

יו"ר ארגון עובדי צה"ל: שמרון לחץ להעביר את אחזקת הצוללות לידי הגרמנים

בתוך כך, הבוקר מתפרסם בעיתון "ידיעות אחרונות" מכתב אותו הפיץ יו"ר ארגון עובדי צה"ל משה פרידמו. לטענת פרידמן, עו"ד שמרון דחף להוציא את אחזקת הצוללות מדי חיל הים לידי החברה הגרמנית. לדברי פרידמן שמרון וגנור נפגשו עמו ועם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן כדי להוביל את המהלך, ובמכתב הוא מתאר את מסכת הלחציםף לדבריו, שהפעילו השניים כדי שההסתדרות וארגון העובדים לא יערימו קשיים.

"ההגינות מחייבת לציין כי עו"ד שמרון הודיע כבר בפתח הפגישה כי אין מדובר בפגישה פוליטית אלא בפגישה עסקית", כותב פרידמן. "התברר מתיאורו כי עדיף לחברה הגרמנית ולעובדי צה"ל המאורגנים בהסתדרות לנהל מו"מ ולהגיע להסכמות, ולא לקבל תכתיב כתוצאה מהחלטה שתתקבל במשרד הביטחון".

צילום: קובי גדעון, לע"מ
על פי תוצאות הפוליגרף, נתניהו לא היה מעורב. צילום: קובי גדעון, לע"מ

יו"ר ארגון העובדים כתב כי גנור סיפר לו שחיל הים משתף פעולה עם הרעיון: "הופתעתי והצטערתי לשמוע בפגישה זו את תיאורו של מר גנור כי חיל הים משתף פעולה עמם, ומהלך הכנסת מספנה גרמנית הוא צעד שנעשה לטענתו בתמיכתם ועל דעתם. ניסיונות השכנוע לרתום את ההסתדרות נעשו תוך אמירת דברים קשים, בניסיון להשחיר את פני עובדי המספנה".

"מר גנור הפגין בקיאות ותיאר את הרציפים השונים של חיל הים, אשר הוא מבקש לקבל לטובת פעילות המספנה הגרמנית. הוא טען כי מספנת חיל הים לא עומדת בתוכנית עבודה, הוסיף כי המספנה הגרמנית זולה יותר, וטען כי יש שביתות במספנה", הוסיף פרידמן.

בהמשך כותב פרידמן: "נטען שאלה היו אמירות של חיל הים ולא שלו. התברר מטיעוניו כי הוא אף בדק היתכנות מנכ"ל נמל חיפה להקצאת שטחים נוספים על הרציפים שיתקבלו מהחיל לטובת החברה הגרמנית. עד עכשיו לא ברור לי אם אחז בנתונים בדבר תוכנית העבודה של חיל הים או בתוכניות כלכליות".

פרידמן חותם את מכתבו בפנייה לעובדים ומביע התנגדות להפרטת אחזקת הצוללות: "האזרחים הם מוקדי ידע, אשר מטפלים בכלי מלחמה שונים עד לרמת הבורג. לא הסכמתי ולא אסכים למהלך של העברת עובדים ממעמד של עובדי צה"ל לעובדים של חברה פרטית, מתוך הבנה כי הידע שנצבר בידי עובדי צה"ל שייך לעם ישראל. אמונה בביטחון מדינת ישראל, על ידי הקפדה על שימור הידע המקצועי בידי צה"ל ולא בידי מדינות זרות או חברות למטרות רווח, ודאגה לפרנסת העובדים שאנו מייצגים – הן המנדט שלנו".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20