לא אהבתי את גנדי מעולם. הכינוי "גנדי" לא תואם את מעשיו והתחקיר שהיה ב"עובדה" בטח לא שיפר את התחושה.

משום מה ישנו צורך לגייס את המתים לטובת האידיאולוגיה שלנו, שוכרים להם משרדי פרסום, מגייסים להם מורשת ותמונה בה הם מביטים ב-45 מעלות למצלמה בחיוך רפה ובמבט נועז, מצמידים להם ערכים נעלים ובמקרים נדירים אפילו מורשת. עלי זה לא עובד.

עדיין, למרות כל מה שעלה בתחקיר 'עובדה', אני תוהה למה דווקא זאבי? הרי לא חסרים אנשים בפוליטיקה שיצא להם מוניטין שלילי. כמו אחד שנמצא הרבה שנים וכולם כבר מכירים. שמעון פרס.

בשנות הששים פרס היה חלק מקבוצה במפא"י שנקראה "הצעירים של בן גוריון". כן, היו ימים בהם פרס היה צעיר. גולדה מאיר וחבריה במפא"י לא בטחו בו כי הוא וחבריו חשקו בכסאותיהם. פרס היה המתחרה הישיר של גולדה. היא ראתה אותו נוגס אט אט מסמכויותיה כשרת החוץ וחשה מאוימת.

מלחמת העולם בין הוותיקים והצעירים של מפא"י נעצרה רק כשבן-גוריון עזב את המפלגה ולקח אתו את תומכיו. גולדה, ספיר, אשכול וותיקי מפא"י נשמו לרווחה. עד שאלו חזרו.

בשנות השבעים, אחרי שהדור הישן פינה את מקומו לדור חדש, נראה כי פרס עדיין היה שנוא במפלגתו. הם התיחסו אליו בחשדנות וכהונת רבין בין 77'-74' התנהלה בצל מאבקי השררה בין רבין לפרס, כאשר מעשיו של פרס גלויים לעיני כל בספרו של רבין "פנקס שירות".

עץ שתול באלון מורה

איך ייתכן שאביר השלום זכור בתור שותל העץ הראשון בהתנחלות אלון מורה? יש הסוברים שהאיבה ששר הביטחון דאז רחש לרבין היתה כה  גדולה שהתגייסותו של פרס להצלחת העלייה לסבסטיה נועדה רק להציג את רבין כראש ממשלה חלש. על פי הנחה זו, פרס ראה באנשי "גוש אמונים" כתורמים אפשריים להפלת רבין ולביסוס שלטונו שלו.

 

שמעון פרס בתפקיד ראש הממשלה במעלה אפרים, 1985. צילום: חנניה הרמן - לע''מ
שמעון פרס בתפקיד ראש הממשלה במעלה אפרים, 1985. צילום: חנניה הרמן – לע"מ

 

כשר בטחון אישר פרס את הקמות ההתנחלויות הראשונות – אותן התנחלויות שמחנה השמאל בהנהגתו סולד מהן.

התרגיל המסריח

ב-1990 היה פרס שותף בממשלת האחדות של שמיר, אך לא הסתפק במשרד האוצר בראש עמד וניסה להפיל את ממשלת האחדות ולהקים קואליציה חדשה, בה הוא יכהן כראש ממשלה. מאז ועד היום שומעים מדי פעם על תרגילים מסריחים שנרקחים בפוליטיקה הישראלית, אך זה היה התרגיל המסריח המקורי. את השם ה"תרגיל המסריח" תבע, אגב, רבין.

גם במישור האישי ישנם יודעי סוד רבים ושמועות רבות. אף אחת מהשמועות אינה על אונס או הטרדה מינית והכל מתגמד ליד מעשיו של רחבעם זאבי, עם זאת הוא רחוק מתיאור הסבא החביב שמחלק סוכריות שלום לנכדים.

אני כבר יכול לדמין את תגובות השמאל לכתבה זו- בשביל מה לפתוח את הפה? פרס בן תשעים, עזוב אותו במנוחה, הוא נשיא המדינה לשעבר. ואת פרס יעזבו במנוחה.

לא יהיה תחקיר. לא יהיו ראיונות שיעלו מהאוב עם גולדה, רבין ואפילו ברק. לא יקראו מהספר "פנקס שירות" לצד כתבות מבט של ה"תרגיל המסריח" בתוספת לראיון עם ברק מדוע העדיף לשים אותו כשר לפיתוח אזורי.

לא יפתחו את סימני השאלה הרבים מסביב לשאלות כמו איך פרס עזב את מפלגת ה"עבודה" בשביל "קדימה". לא יחקרו אפילו את הרכילות המענינת שבגללה סוניה פרס לא עברה לבית הנשיא.

שלא תטעו, השמאל יודע מי הוא פרס. בלי להיבהל מהצדדים הרבים של אישיותו, בלי להיבהל ממעשיו, אנשי השמאל מושכים בכתפיהם באדישות, דבר לא מזיז להם בעמדותיהם. ככה גם אנחנו צריכים לעשות כשמכפישים את טובי אנשינו.

20 News

20 News