מחקרים רבים אשר עוקבים אחרי אנשים בעלי עודף משקל, או אנשים הסובלים מהשמנה, אשר הגיעו למשקל היעד שלהם, מצביעים כי קיים קושי ממשי לשמירה על המשקל החדש, בעיקר בחצי השנה הראשונה.

מדוע קשה לשמור על המשקל חדש אליו הגענו?

התשובה לשאלה זו טמונה בהבנה הבסיסית שירידה במשקל ומעקב אחרי דיאטה כזו או אחרת, אינם בהכרח מצביעים על שינוי תהליכים תבניתי.

אמנם, שינוי הרגלים הינו תנאי מקדים לירידה במשקל, אך במידה ואיננו עובדים על שינוי תבניתי חשיבתי והתנהגותי עמוק, אנו עלולים להעלות חזרה את המשקל אותו הורדנו.

הגורמים לכשלון בשמירה על המשקל החדש

ולראייה, תוצאות מחקר בנושא, אשר עקב בחצי השנה שלאחר הורדת המשקל אחרי 200 משתתפים, מצביע כי אחוז ניכר מן המשתתפים (כ-35%) לא הצליח לשמר את המשקל החדש.

המחקר הצליח לאפיין מספר גורמי סיכון לכישלון בשימור המשקל החדש ובהם ניתן למצוא הרגלים ישנים כגון: אכילה רגשית, אכילה הדוניסטית וחוסר בקרה עצמית.

גורמים חיצוניים כגון תמיכה רגשית, בסיס תמיכה רחב בדמות משפחה וחברים, אירועים טראומתיים, סטרס ורצון להגיע למשקל בלתי מציאותי, אפיינו גם הם את קבוצת הנבדקים שהעלו חזרה במשקל.

בקרב קבוצת הנבדקים שהצליחו לשמור על המשקל החדש, ניתן לראות כי נשמרה הקפדה על אורח חיים בריא, הגבלת כמויות אכילה והתמדה בפעילות גופנית.

כמו כן, חשוב להבין כי קיים קשר חזק בין זמן שימור המשקל החדש לבין עליה נשנית במשקל, כלומר, מי שהצליח לשמר את משקלו לאורך זמן, סבירות נמוכה יותר שיחזור לסורו.

 יריית הפתיחה מתוך ריצת מרתון ארוכה

לסיכום , מספר רב של גורמים תלויים ובלתי תלויים משפיעים על עליה נשנית במשקל וככל שנלמד אותם ונבין כי ירידה במשקל היא רק בבחינת ירית הפתיחה בריצת מרתון ארוכה, ייטב לנו בשימור המשקל החדש.

אלעד גורן, דיאטן קליני, בחברת אופטימל לייף.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.