דף הבית > מורשת > שמיני עצרת או שמחת תורה? המדריך שיעשה לכם סדר

שמיני עצרת או שמחת תורה? המדריך שיעשה לכם סדר

על מה החגיגה והאם עדיין יושבים בסוכה? כל מה שרציתם לדעת על שמחת תורה ולא העזתם לשאול • זמני כניסת ויציאת החג

שמחת תורהירושלים
כניסת החג: 17:36
צאת החג: 18:46

תל-אביב
כניסת החג: 17:52
צאת החג: 18:48

חיפה
כניסת החג: 17:44
צאת החג: 18:47

באר שבע
כניסת החג: 17:54
צאת החג: 18:48

אילת
כניסת החג: 17:44
צאת החג: 18:48

"בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי עֲצֶרֶת תִּהְיֶה לָכֶם כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשּוּ: וְהִקְרַבְתֶּם עֹלָה אִשֵּׁה רֵיחַ נִיחֹחַ לה' פַּר אֶחָד אַיִל אֶחָד כְּבָשִׂים בְּנֵי שָׁנָה שִׁבְעָה תְּמִימִם" (במדבר, כ"ט, ל"ה-ל"ו)

חג שמיני עצרת הוא חג מקראי שמתקיים למחרת היום השמיני והאחרון של חג הסוכות. למרות הסמיכות לסוכות, מדובר ביום טוב בפני עצמו, כפי שניתן לראות בפסוקים, ולכן לא יושבים בסוכה במהלכו. הסוכה אמנם נשארת עומדת על תילה במהלך החג, אך זאת רק מכיוון שאסור לפרקה במהלכו, שכן פעולה זו נחשבת מלאכה.

המונח "עצרת", פירושו 'אספה', בעיקר לצורך תפילה והקרבת קרבנות. ביום ה"עצרת" המלאכה אסורה. המיוחד בחג שמיני עצרת מבחינה דתית וחקלאית הוא תפילת הגשם הנאמרת בו, לפני תפילת "מוסף". בחג הסוכות לא מבקשים את ירידת הגשמים משום שהיא מפריעה לישיבה בסוכה ולאיסוף תבואות הקיץ שבתקופה זו, ולכן מיד עם היציאה מן הסוכה, אנו מקווים ומתפללים לגשמי ברכה.

במרוצת הדורות, נוסף לחג שמיני עצרת נופך נוסף – חגיגת סיום הקריאה בחמשת חומשי התורה. מכאן שמו הנוסף "שמחת תורה", אשר מציין את סיום המחזור השנתי של קריאת התורה והתחלת מחזור חדש. ביום זה גומרים לקרוא את כל 54 הפרשות שבתורה, ומתחילים לקרוא את התורה מחדש. יש הטוענים כי חגיגה זו החלה בתקופת גלות בבל, שם נהגו לסיים מחזור קריאה בכל שנה, ויש הטוענים כי מקורו של שמחת תורה בארץ ישראל ויתכן שאפשר לייחס את הזרעים הראשונים שלו עוד לימי בית המקדש ולמצוות הקהל, בה קרא המלך בתורה במוצאי יום טוב ראשון של סוכות בשנה שאחרי שנת השמיטה, פעם ב-7 שנים (יש הטוענים אף שמקורו כבר בתקופת הנביאים).

היום נוהגים בבתי הכנסת להוציא את כל ספרי התורה מארון הקודש, ולהקיף את הבימה שבמרכז בית הכנסת בריקוד ובשירה, המביעים את השמחה על התורה שזכינו ללמוד עד כה. בתפילת שחרית של החג נוהגים לקרוא את הפרשה האחרונה בתורה, פרשת ו'זאת הברכה', שאת סופה קורא "חתן התורה" – ומיד אחריה עולה "חתן בראשית" לקרוא את תחילת הפרשה הראשונה, פרשת 'בראשית'. כך אנו מסמלים את המשכיות ומחזוריות התורה.

בישראל מועד החג הוא בשמיני עצרת (כ"ב בתשרי), ובעולם הוא נחוג ביום טוב שני של גלויות של שמיני עצרת (כ"ג בתשרי).

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

צפו: שחזור קרב החרמון במלחמת יוה"כ

45 שנה לאחר מלחמת יום כיפור, שחזרו לוחמי גדוד "אריות הגולן" את הקרב על החרמון. מפקד הגדוד: "להטמיע את המורשת דרך הרגליים"