שמחת תורה

 

"בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי עֲצֶרֶת תִּהְיֶה לָכֶם כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשּוּ: וְהִקְרַבְתֶּם עֹלָה אִשֵּׁה רֵיחַ נִיחֹחַ לה' פַּר אֶחָד אַיִל אֶחָד כְּבָשִׂים בְּנֵי שָׁנָה שִׁבְעָה תְּמִימִם" (במדבר, כ"ט, ל"ה-ל"ו)

הוא חג מקראי שמתקיים למחרת היום השמיני והאחרון של חג הסוכות. למרות הסמיכות לסוכות, מדובר ביום טוב בפני עצמו, כפי שניתן לראות בפסוקים, ולכן לא יושבים בסוכה במהלכו. הסוכה אמנם נשארת עומדת על תילה במהלך החג, אך זאת רק מכיוון שאסור לפרקה במהלכו, שכן פעולה זו נחשבת מלאכה.

המונח "עצרת", פירושו 'אספה', בעיקר לצורך תפילה והקרבת קרבנות. ביום ה"עצרת" המלאכה אסורה. המיוחד בחג שמיני עצרת מבחינה דתית וחקלאית הוא תפילת הגשם הנאמרת בו, לפני תפילת "מוסף". בחג הסוכות לא מבקשים את ירידת הגשמים משום שהיא מפריעה לישיבה בסוכה ולאיסוף תבואות הקיץ שבתקופה זו, ולכן מיד עם היציאה מן הסוכה, אנו מקווים ומתפללים לגשמי ברכה.

במרוצת הדורות, נוסף לחג שמיני עצרת נופך נוסף – חגיגת סיום הקריאה בחמשת חומשי התורה. מכאן שמו הנוסף "", אשר מציין את סיום המחזור השנתי של קריאת התורה והתחלת מחזור חדש. ביום זה גומרים לקרוא את כל 54 הפרשות שבתורה, ומתחילים לקרוא את התורה מחדש. יש הטוענים כי חגיגה זו החלה בתקופת גלות בבל, שם נהגו לסיים מחזור קריאה בכל שנה, ויש הטוענים כי מקורו של בארץ ישראל ויתכן שאפשר לייחס את הזרעים הראשונים שלו עוד לימי בית המקדש ולמצוות הקהל, בה קרא המלך בתורה במוצאי יום טוב ראשון של סוכות בשנה שאחרי שנת השמיטה, פעם ב-7 שנים (יש הטוענים אף שמקורו כבר בתקופת הנביאים).

היום נוהגים בבתי הכנסת להוציא את כל ספרי התורה מארון הקודש, ולהקיף את הבימה שבמרכז בית הכנסת בריקוד ובשירה, המביעים את השמחה על התורה שזכינו ללמוד עד כה. בתפילת שחרית של החג נוהגים לקרוא את הפרשה האחרונה בתורה, פרשת ו'זאת הברכה', שאת סופה קורא "חתן התורה" – ומיד אחריה עולה "חתן בראשית" לקרוא את תחילת הפרשה הראשונה, פרשת 'בראשית'. כך אנו מסמלים את המשכיות ומחזוריות התורה.

בישראל מועד החג הוא בשמיני עצרת (כ"ב בתשרי), ובעולם הוא נחוג ביום טוב שני של גלויות של שמיני עצרת (כ"ג בתשרי).

זמני כניסת ויציאת שמחת
כ"ב-כ"ג בתשרי התשע"ט, 30 בספטמבר 2018

ירושלים
כניסת החג: 17:32
יציאת החג: 18:48

תל אביב
כניסת החג: 17:53
יציאת החג: 18:50

חיפה
כניסת החג: 17:42
יציאת החג: 18:49

אשדוד
כניסת החג: 17:54
יציאת החג: 18:51

אילת
כניסת החג: 17:54
יציאת החג: 18:50


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.