ארה"ב פועלת במשבר הר הבית. גורם רשמי בממשל האמריקאי מסר הלילה כי שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, יגיע היום (ב') לישראל בניסיון לפעול להרגעת המתיחות סביב הר הבית וההסלמה ביהודה ושומרון.

עוד הסביר הגורם האמריקאי, כי חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא, ג'ארד קושנר, יעמוד בקשר רציף מול גרינבלט ויקבל עדכונים במהלך הביקור, זאת בתיאום עם ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית. "הנשיא טראמפ וממשלו עוקבים מקרוב אחרי האירועים שמתרחשים באזור. אנחנו מקיימים מגעים עם הגורמים הרלוונטיים ומחויבים למצוא פתרון לסוגיות הביטחוניות הנמשכות שעל הפרק", נמסר.

רה"מ נתניהו וג'ייסון גרינבלט. צילום: מתי שטרן
רה"מ נתניהו וג'ייסון גרינבלט בחודש מרץ האחרון. צילום: מתי שטרן

 

השיחות והמגעים בין הבית הלבן לישראל ולרשות הפלסטינית החלו כבר בשבוע שעבר, במהלכם שוחח קושנר עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (מחמוד עבאס) ביום חמישי האחרון. בשיחה בין השניים אמר אבו מאזן לקושנר כי "המצב מסוכן מאוד ועלול לצאת משליטה אם ישראל לא תחזור בה מצעדיה בהר הבית" והפציר בו לדרוש מהממשלה הישראלית להסיר את גלאי המתכות מהכניסות להר הבית. מצידו, קרא חתנו ויועצו של טראמפ ליו"ר הרשות לפעול להרגעת השטח לקראת תפילות יום השישי ולמניעת הסלמה, מה שכידוע – לא קרה.

שליח טראמפ, ג'ראד קושנר עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן אמש ברמאללה. צילום: רויטרס
שליח טראמפ, ג'ראד קושנר עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן בחודש שעבר ברמאללה. צילום: רויטרס

 

על הצוות האמריקאי הפועל לפתרון המשבר נמנים גם שגריר ארה"ב בתל אביב, דיוויד פרידמן, והקונסול האמריקאי בירושלים דון בלום. ביום רביעי האחרון דנו נציגי הבית הלבן עם רה"מ נתניהו אודות אפשרויות סידורי הביטחון בהר.

דרמר, נתניהו, קושנר, פרידמן וגרינבלט. צילום: לע"מ
דרמר, נתניהו, קושנר, פרידמן וגרינבלט. צילום: לע"מאביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20