"אני מגנה את הפיגוע בירושלים. מתועב שחמאס מפאר את המבצעים", כך צייץ אמש (ש') בטוויטר שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב בתגובה לפיגוע הדקירה והירי בירושלים בו נרצחה רס"ר הדס מלכא הי"ד.

בהצהרה הרשמית שפרסם השליח הבולגרי הוא כתב: "אני מגנה את הירי והדקירה שביצעו תוקפים באזור העיר העתיקה בירושלים ובו נרצחה שוטרת מג"ב ולפחות ארבעה נפצעו, בהם גם אזרחים".

שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"מחשבותיי ותפילותיי נתונות למשפחות הקורבנות ואני מאחל החלמה מהירה לפצועים", הוסיף. לדבריו, "כולם צריכים לגנות פעולות מעין אלה. אני מזועזע שפעם נוספת יש המוצאים להצדיק ולכנות התקפות כאלה כ'מעשי גבורה'. זה בלתי מקובל וגורר את כולם אל תוך מעגל חדש של אלימות". ארגוני הטרור דאע"ש והפת"ח רבו על נטילת האחריות לפיגוע.

לרוב לא ממהר מלדנוב לצדד בישראל. לאחר אירוע הלינץ' בו נסקל רכבו של תושב איתמר באבנים ובתגובה נאלץ האזרח לירות במחבל למוות, דרש שליח האו"ם לחקור את האירוע ולהעמיד את האזרח הישראלי לדין. "מגנה את התקרית היום בגדה המערבית שבה לפי הדיווח נהרג פלסטיני על ידי מתנחל ישראלי", צייץ השליח בטוויטר והוסיף כי "יש לחקור את האחראים לארוע ולהעמידם לדין". יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט הגיב לציוץ וכתב כי הוא "קורא למלדנוב להתנצל על גינוי מביש זה. אזרח ישראלי הותקף בסלעים וכמעט נרצח ע"י המון מוסת. הוא פעל להגנה עצמית. בדקת טרם גינוי?".

בחודש ספטמבר האחרון הורה שר הביטחון אביגדור ליברמן בצעד חריג על החרמת מלדנוב. ההנחייה המפורשת יצאה מלשכתו של שר הביטחון לאחר שמלדנוב ביקר בחריפות את מדיניות הממשלה והשר בהתמודדות עם הטרור הערבי.  "שום לוליינות משפטית לא יכולה לשנות את העובדות", אמר אז מלדנוב ביחס לשטחי יהודה ושומרון. "כל המאחזים, בין אם הם קבילים בחוק הישראלי ובין אם לאו, בין אם הם ממוקמים על אדמת מדינה, על אדמה שבעליה נפקדים או על אדמה פלסטינית פרטית, ממש כמו כל ההתנחלויות בשטח C ובירושלים המזרחית – כל המאחזים הללו הם בלתי חוקיים בהתאם לחוק הבינלאומי". מדלנוב כיהן בעבר גם כשליח המיוחד של מזכ"ל האו"ם לעירק, שר החוץ ושר הביטחון של בולגריה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.