הבוקר (א') יוצאת לדרך האקדמית במרבית מוסדות החינוך להשכלה גבוהה. על פי סקר שערכה התאחדות הסטודנטים הארצית, מרבים הסטודנטים אינם מרוצים: לא מאיכות המרצים, לא מהכלים לפיתוח מיומנויות מקצועיות ולא מרמת הקורסים אותם הם לומדים.

לא מרוצים. צילום: פלאש 90
לא מרוצים. צילום: פלאש 90

הסקר, אותו ערך מכון "מאגר מוחות" מעלה כי 11 אלף המשתתפים בו תופסים את המערכת האקדמית כמקובעת ולא מאתגרת. כך בדירוג איכות ההוראה הכללי, רק אוניברסיטה אחת נמצאת בעשרים המקומות הראשונים, האוניברסיטה הפתוחה אשר דורגה על פי ציוני הסטודנטים במקום השישי בלבד. הנתונים מצביעים על צניחה משמעותית בקטגוריה זו בין השנים 2012-2016 בקרב האוניברסיטאות.

האוניברסיטה שזכתה לציון הנמוך ביותר היא ונמצאת במקום ה-37 ברשימה הכללית. איכות ההוראה נמדדה בנוגע לרמת הקורסים, טיב הוראת המרצים והמתרגלים, יחס המרצים לסטודנטים, אופן קביעת הציונים, שילוב טכנולוגיות למידה והוראה ותכנית הלימודים לתואר.

מהנתונים עולה כי מתוך 39 המוסדות שנבדקו – בראש הרשימה (בשקלול הציון הממוצע של כלל הפרמטרים) נמצא המרכז הבינתחומי בהרצליה (4.16), אחריו הקריה האקדמית אונו (4.15), המרכז האקדמי רופין (4.09), המכללה למנהל (4.6) והמרכז האקדמי לעסקים ומשפט (4.05). מעניין כי בארבעה מתוך חמשת המקומות הראשונים שכר הלימוד אינו אוניברסיטאי ונחשב גבוה במיוחד.

התדרדרות האוניברסיטאות

הטכניון, שבשנה שעברה דורג במקום ה-20, נפל למקום 24. אוניברסיטת תל-אביב שמרה גם השנה על המקום ה-30, שבשנה שעברה דורגה במקום ה-23, צנחה למקום ה-31 בלבד. חמשת המוסדות שסוגרים את הרשימה, וקיבלו את הציון הנמוך ביותר באיכות ההוראה הם: בצלאל (3.47), המכון האקדמי טכנולוגי בחולון (3.44), אוניברסיטת בן גוריון (3.39), שנקר (3.36) ולבסוף – המכללה האקדמית אורט בראודה (3.33).

"הגיע הזמן שהמוסדות יצאו מאיזור הנוחות"

גלעד ארדיטי, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל אמר בעקבות הסקר: "כסטודנטים קיבלנו החלטה לצאת מאזור הנוחות. אם לקחנו על עצמנו להיות חלק ממערכת ההשכלה הגבוהה, אנו מצפים למערכת מאתגרת והוגנת. אנו מצפים שנהיה במרחב מסקרן, כזה שמדליק את הניצוץ ושולח אותנו עם כלים משמעותיים להמשך החיים".

הוא הוסיף: "עכשיו תורם של המוסדות והמרצים לקבל את אותה ההחלטה. לא הגיוני שעדיין נשענים על תפיסת 'חוקר טוב הוא לא מרצה טוב', אנו מצפים שיתאמן וילמד. לא הגיוני שאין קשר עמוק עם שוק התעסוקה, ושקורסים שלמים לא השתנו שנים ארוכות. לא הגיוני שהתפיסה שאליה מכשירים את כולנו היא תפיסת התואר כתעודה על הקיר, כ'סימון וי'. למידה מתמשכת היא האוויר המודרני ולשם צריכים לשאוף כל חלקי המערכת. אנו כסטודנטים נמשיך לעורר ולאתגר את המערכת כך שנתחיל לראות את השינויים האלו בהקדם ובכמה שיותר מקומות".:עוד באותו נושא