האם בקרוב ישראלים יוכלו לבקר בקרוב בחופי המפרץ? כך טוען שר התפוצות לשעבר, הרב מיכאל מלכיאור, בראיון לתקשורת הבריטית. "היום בו ישראלים יוכלו לטייל בערב הסעודית נמצא בקלפים, ואינשאללה יקרה בקרוב". מלכיאור נטל חלק במשלחת שנפגשה עם נציגות סעודית ברמאללה בשבוע שעבר, ואמר כי הדבר צפוי לקרות "מוקדם בהרבה משאתם חולמים".

"היום בו ישראלים יוכלו לטייל בערב הסעודית נמצא בקלפים"
"היום בו ישראלים יוכלו לטייל בערב הסעודית נמצא בקלפים"

בשיחת ועידה ביום שלישי עם התקשורת הבריטית, אותה אירח המרכז לחקר יחסי בריטניה ישראל, אמר הרב מיכאל מלכיאור כי הסעודים התמקדו בסוגיות הדתיות שקשורות ליחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, כך מתפרסם הבוקר(א') בסוכנות הידיעות JTA.

מלכיאור, רבה הראשי של נורווגיה, אמר כי "שלום דתי הוא הדרך להשתמש בשפה אחרת מהשפה החילונית על מנת לקדם את היוזמה הערבית… זו הדרך לכלול גם את המולות, שכרגע אינן חלק ממסלול המחשבה הזה".

כשנשאל לגבי הרקורד המוכח של סעודיה כמדינה המקדמת קיצוניות דתית לרחבי העולם, אמר: "אנחנו מנסים להתקדם עם גישה חיובית. היום יש חלקים גדולים בעולם הסוני – וגם בעולם שיעי – שרוצים להיות חלק מהעולם. ערב הסעודית משקיעה הראה בנסיון לעודד ישראלים לאמץ את היוזמה הערבית, לפחות כבסיס למשא ומתן".

"שלום דתי הוא הדרך". הרב מלכיאור. צילום: פלאש 90
"שלום דתי הוא הדרך". הרב מלכיאור. צילום: פלאש 90

מלכיאור ציין כי על אף שהפגישה בין ישראל וסעודיה עוררה גינויים של איראן וחיזבאללה, "המדינות הסוניות לא גינו או תמכו". יוצאת דופן מהבחינה הזו הייתה דווקא מפלגה ישראלית ערבית, חד"ש, שגינתה את הביקור הסעודי והגדירה אותו כ"חלק מהנורמליזציה ושיתוף הפעולה בין ערב הסעודית וישראל נגד איראן, סוריה ותנועות ההתנגדות" וארגון הטרור הפלשתיני חמאס.

"אפילו הגינוי של חמאס היה עדין", קבע מלכיאור. הם אמרו כי זה לא הזמן לערוך פגישות מסוג זה, אבל הם לא באמת גינו את הפגישה", אמר מלכיאור. "הנקודה היחידה שהעלו המתנגדים לפגישה (נסראללה וחבריו) היא שמדובר באמצעי להפוך את המגעים הישירים בין ערב הסעודית וישראל לעקוף את הסוגיה הפלשתינית, דבר שהוא אבסורד מוחלט כיוון שהפגישות התקיימו במשרדו של אחד מבכירי הרשות הפלשתינית וכל המטרה של הפגישה הייתה לראות איך נוכל לכלול את היוזמה הערבית וליצור שלום בין ישראל ופלשתין כחלק מהחבילה".

בפגישה שהתקיימה בחודש שעבר המשלחת הסעודית פגשה את נשיא הרשות מחמוד עבאס ברמאללה. היא נפגשה גם עם דורי גולד, מנכ"ל משרד החוץ, בירושלים.