בימים האלה מקבלים השכירים טופס 106 לשנת 2015 ובו פרוט ההכנסות שהיו להם בשנה זו, סך ההפקדות לקרן פנסייה והמס שנוכה להם מהשכר.

רוב האנשים לא שומרים את הטופס, ולא מודעים לחשיבותו. עם המסמך הזה אפשר לקבל החזרי מס. כל מה שצריך לעשות הוא להגיש דו”ח למס הכנסה בצרוף טופס 106 ומסמכים רלוונטיים נוספים – ואתם מקבלים את ההחזר.

העובדות מצביעות על כך שלכ-80% מהשכירים שמשלמים מגיע החזר מס, כאשר ניתן לבצע בדיקה עד 6 שנים אחורה, כלומר השנים הרלוונטיות הן 2010-2015.

טופס 106. לא ברור, אבל חשוב
טופס 106. לא ברור, אבל חשוב

למה בעצם שיהיו החזרי מס? הרי המעסיק אמור לנכות מס הכנסה כמו שצריך בהתאם למדרגות המס. הסיבה להחזרים היא שחישוב המס הוא שנתי ולכן במצבים שלא עבדתם כל השנה, החלפתם מקום עבודה, קיבלתם דמי אבטלה/לידה או עבדתם במקביל ביותר ממקום אחד – ישנו סיכוי לקבל החזר מס.

בנוסף, יש דברים ספציפיים שמקנים החזרי מס כגון: תשלומים לביטוח חיים,הפקדות לקרן פנסייה באופן עצמאי, תרומות, פעילות בניירות ערך ועוד.כמו כן יש הטבות במס לאוכלוסיות מסוימות, שלא תמיד מודעות לכך, או שהמעסיק עצמו לא מעדכן את ההטבות בתלוש השכר.

אם אתם נמנים על אחת מהאוכלוסיות הבאות, הרי שאתם זכאים לנקודות זיכוי נוספות, שמשמעותן תשלום מס מופחת.מדובר על: חיילים משוחררים, עולים חדשים, משפחות חד הוריות, משלמי מזונות,זכאים לתואר אקדמי/תעודת מקצוע, אבות לילדים עד גיל 3, מתגוררים בישוב ספר, הורים לילד נכה/בעל לקות למידה שעבר ועדת השמה.

ההערכות מדברות על מיליארדי שקלים שמגיעים לשכירים, אך נשארים בקופת המדינה. זאת מאחר ואותם אינם פועלים לקבלת עודף המס ששילמו חזרה. חשוב לדעת שלאחר 6 שנים חלה התיישנות והכסף נותר בקופת המדינה.

על מנת לבדוק אם מגיעים לכם החזרי מס, ניתן לפנות לאנשי מקצוע העוסקים בכך (רואי חשבון/יועצי מס). ישנם בעלי מקצוע שהבדיקה אצלם היא בחינם, ושכ”ט משולם אך ורק אם מגיע לכם החזר מס, כך שבעצם אין מה להפסיד.

_

דוד בכר הוא רואה חשבון

20 News

20 News


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.