No Tag To Print

צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שי ניצן – שקרים, מניפולציות ותפירת תיקים | דעה

שי ניצן עושה מאמץ עילאי להפריך את 'תפירת התיקים' ונוקט לשם כך במניפולציות מתוחכמות. התמונה האמיתית דווקא מאוד פשוטה

לאחר חשיפת תמליל השיחה בין היועמ"ש מנדלבליט לראש לשכת עוה"ד לשעבר, עו"ד אפי נווה, מיוני 2016 , שבו תיאר מנדלבליט את תחושותיו הקשות כמי שגרונו מוחזק בידי ניצן בשל תיקו הפלילי הפתוח במשטרה, קיים ניצן בליץ של ראיונות בתקשורת בניסיון להפריך את מה שנראה כחיזוק דרמטי לתזת 'התיקים התפורים' של תומכי נתניהו, בייחוד כאשר התפרסמה בעבר עמדת שי ניצן כפרקליט המדינה, שדחף להגשת כתב אישום נגד נתניהו בכל התיקים.

שי ניצן עושה מאמץ עילאי להפריך את התזה הזו ונוקט לשם כך במניפולציות מתוחכמות ולא מאפשר לאף כתב לשאול אותו שאלות שלא הוזמנו מראש, כגון מדוע הסתיר מבג"צ את העובדה שהתיק הפלילי של מנדלבליט נסגר ע"י היועמ"ש ויינשטיין מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה והטעה את בית המשפט, או מדוע לא העביר למשטרה את עילת סגירת התיק וחלף זאת דאג להשאיר את התיק פתוח?

מנסה להפריך את תפירת התיקים. צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90
אכיפה בררנית

כאשר אנו אומרים שיש חשש ממשי שתיקי נתניהו 'תפורים', אין הכוונה שכל הרקע העובדתי המצוי בכתב האישום נגדו, הומצא יש מאין, בבחינת ישב 'התופר' ו'תפר' סיפור עובדתי. אלא שאלמלא היועמ"ש מנדלבליט היה מצוי בניגוד עניינים חמור בשל "גרונו המוחזק" בידי ניצן, הרי שלא ברור כלל האם היה מאשר פתיחת חקירה פלילית בעניינו של נתניהו (החלטה שהתקבלה על ידו חודשים ספורים אחרי השיחה שהוקלטה) על בסיס אותן עובדות ידועות, ואף אם היה מאשר חקירה פלילית, קרוב לוודאי שלאחר קבלת סיכומי החקירה של המשטרה, היה היועמ"ש, שרק הוא הוסמך לכך בחוק יסוד הממשלה, סוגר את התיקים באחת העילות לפי חוק סד"פ – חוסר אשמה, חוסר ראיות או חוסר ענין לציבור ולא מגיש כתב אישום נגד נתניהו.

תוסיפו לניגוד העניינים החמור שבו היה מצוי מנדלבליט, את העובדה ששי ניצן פעל בדרך של אכיפה מפלה נגד הימין לאורך כל הקריירה שלו, החל מהחלטתו להגיש כתבי אישום נגד ילדות בנות 14 בעבירה חסרת תקדים של "סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה" שדינה עד 20 שנות מאסר, רק משום שהתיישבו וחסמו כביש בשירה וחיבוקים במאבק נגד תוכנית ההתנתקות, וכלה בפסק דינה של השופטת נאוה בכור בשנת 2014 שזיכתה את אורי ברעם על פרסום סרטונים נגד שי ניצן, על יסוד טענת ההגנה מן הצדק בשל אכיפה מפלה של שי ניצן. וכך כתבה השופטת בעניינו של שי ניצן:

"הוא שיוצר מדרון חלקלק של הסתה מסלימה ומתגברת שלא נעצרת או מועטת בחקירה או העמדה לדין של העבריין, ובצד זאת מתעצמת גם תחושות שמנגד על הפליה פסולה כנגד המחזיקים בדעה מנוגדת, וזאת כתוצאה מהתנהגות שערורייתית של הרשות, הפוגעת בעקרונות של צדק והגינות משפטית…לא ניתן להתעלם מהעובדה כי תשובה ומענה למגישי התלונות אליו, ע"י שי ניצן, ניתנה בדרך כלל כעבור חודשים, ובדרך כלל תוך קביעה כללית בדבר אי התקיימות "אפשרות ממשית" לאלימות- ותו לא, ופעמים תוך אי פתיחתה של חקירה פלילית כלל ועיקר.. סופו של דבר אני סבורה כי הוצגו ראיות מספקות בדבר אכיפה בררנית כלפי הנאשם, כשאין בידי לקבוע אם מניע זר או מטרה פסולה בצידה, אך לפחות נראית שרירותית ופוגעת בשוויון".

נוסיף לצ'ולנט הזה, את קביעותיה של נציבת תלונות הציבור על הפרקליטות לשעבר, השופטת המוערכת הילה גרסטל, שקבעה ששי ניצן הינו אדם שקרן ואינו ראוי לכהן כפרקליט המדינה ונקנח בהודאה מפורשת של ניצן, שלהאשים את רוה"מ בעבירת שוחד בשל 'סיקור תקשורתי אוהד' הינו תקדים משפטי (עולמי) והוא אינו רואה בכך כל בעיה, שכן לדידו "צריך להתחיל מתי שהוא", ו"המתי שהוא" הראוי בעיניו, זה בתיק פלילי נגד ראש ממשלה מכהן???

שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן בפתיחת כנס ירושלים. צילום: הלל מאיר TPS
השופטת גרסטל. צילום: פלאש 90
מניפולציות על הימין

אחרי כל זה, תוהה שי ניצן בראיון שמסר לאתר "כיכר השבת":

"הרי מה אומרת התאוריה של ראש הממשלה? שמפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך – שכידוע גר חלק מחייו ביהודה ושומרון, אדם דתי שלמד בישיבת נתיב מאיר – הוא ואביחי מנדלבליט, שגם הוא חובש כיפה שחורה ומחסידי הרב אשלג, ובא ממשפחה של ליכוד, הוא וגם אני – שבוגר ישיבה, ואחד מבני למד בישיבה ובן שעדיין לומד – אנחנו ועוד כעשרים פרקליטים ועוד עשרות שוטרים – כולנו שמאל קיצוני…שמאל קיצוני זאת הגדרה שלו, לא שלי; של אנשיו לפחות. אז כולנו חברנו יחד כדי להפיל את ראש הממשלה נתניהו… למה? למה שנרצה לעשות את זה?", כך תהה פרקליט המדינה לשעבר.

מדובר במניפולציה של ממש, שנועדה לאוזני האזרח התמים, כאילו טענת הימין הינה ששני בוגרי 'נתיב מאיר' דתיים וימניים לכאורה ועימם כל הפרקליטים והשוטרים שעבדו על תיקי האלפים, קשרו קשר יחדיו להפיל את ראש ממשלה מהימין, כי הם שייכים בעצם לשמאל ולשם כך נפגשו במרתף חשוך באישון ליל, כדי להוציא אל הפועל את תוכניתם.

הסיפור פשוט

סיפור 'התפירה' הרבה יותר פשוט. ידוע לכל, כי אלפי סיכומי חקירה של משטרת ישראל עם "המלצות" להעמדה לדין, נדחים על ידי הפרקליטות והתיקים נגנזים ובמקרים רבים, גם המלצות של פרקליטים בפרקליטות שעבדו על התיקים, אינן מאומצות על ידי פרקליט המדינה.

ולא זו בלבד, כבר היה תקדים במדינת ישראל שבו הייתה "המלצת משטרה" והמלצת פרקליטת המדינה דאז גב' עדנה ארבל להגיש כתב אישום נגד רוה"מ מכהן בעבירת שוחד, בתיק חזק לאין שיעור, שבו אין איזה "מתת" של כותרת באתר וואלה, אלא שוחד כספי מובהק של 650 אלף דולר טבין ותקילין שקיבל גלעד שרון מדודי אפל כדי לחפש איים יוניים באינטרנט ואף על פי כן, החליט היועמ"ש דאז מני מזוז, לסגור את תיק השוחד ולא להגיש כתב אישום נגד שרון.

קורונה
סגר את התיק של שרון. השופט מני מזוז. צילום: פלאש90

נתעלם רגע מתזת הימין (שרק התחזקה לאחר שנודעה השקפת עולמו הפרוגרסיבית כשופט בג"צ), לפיה מזוז סגר את תיק השוחד נגד שרון, אף שהמשחד עצמו הואשם בשוחד, בשל ידיעתו כי משמעות העמדתו לדין תהיה גניזת תוכנית ההתנתקות. לו יצויר, שהייתה קלטת שבה הוקלט מזוז מתאר כיצד עדנה ארבל מחזיקה אותו בגרונו ולא סוגרת לו תיק פלילי פתוח במשטרה והוא היה מאמץ את המלצתה ומגיש כתב אישום נגד שרון ולפני שממשלת שרון הייתה נופלת, הייתה נחשפת הקלטת בציבור.

האם יש אדם אחד בשמאל שלא היה קורא לביטול מיידי של כתב האישום נגד שרון, בשל היות מזוז מצוי בניגוד עניינים חמור, המונע ממנו לקבל החלטה סופית האם להעמיד את שרון לדין???

'תפירת תיק נתניהו', משמעותה, שהגורם הבלעדי המוסמך להגיש את כתב האישום, קרי היועמ"ש מנדלבליט, החליט סופית להגיש את כתב האישום רק בשל חששו מנקמת שי ניצן, "המניאק מחזיק אותי בגרון" ולא משום שהוא האמין באמת ובתמים כתובע הראשי של המדינה, שיש סיכוי סביר להרשעת נתניהו בפלילים בתיקים אלו, ולא בכדי, הוא נאלץ לגייס מספר שיא של 333 עדים, כולל עדי מדינה וליצור תקדימים משפטיים, כדי להניח תשתית כלשהי לכתב האישום כפי שהוגש על ידו נגד נתניהו.

עו"ד יוסי פוקס הוא הפרשן המשפטי של ערוץ 20

It is not Android