עפיפון חבלה:בצה"ל זיהו בפעם הראשונה ניסיון של פעילי חמאס לפוצץ מטען חבלה שהיה מחובר לעפיפון. לפי צה"ל, היה במטען חומר נפץ וכדוריות ברזל, והוא היה מחובר למנגנון סלולרי. במקביל, משעות הצהרים מתקהלים כ-10,000 מפרי סדר בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת .

שריפה כתוצאה מעפיפון תבערה. צילום. באדיבות ביטחון ניר עם.
בגבול עזה, היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
עפיפון תבערה. צילום: דו"צ

 

לעבר כוחות צה"ל הושלך רימון, מטען צינור וכן שוגר עפיפון תבערה שככל הנראה נשא חומר נפץ והתפוצץ באוויר. כמו כן מפרי הסדר מבעירים צמיגים ומיידים אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת, ומשגרים עפיפונים אליהם מחוברים חפצים בוערים במטרה להבעיר שרפות בשטח הארץ. כוחות צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות.

התפרעויות בגבול עזה, היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
עפיפון תבערה. צילום: דו"צ

 

מצה"ל נמסר כי הוא ערוך בכוחות מתוגברים לאורך הגדר ברצועת עזה, להגנה על תושבי עוטף עזה ותשתיות ההגנה מפני ניסיונות ופגיעה מצד ארגוני הטרור בראשם חמאס.

גורם צבאי אמר הבוקר לערוץ 20: "לא נאפשר פגיעה בריבונות ואנו קוראים לתושבי הרצועה לא לקחת חלק בהפגנת הטרור שמוביל חמאס. הם צריכים לדעת שחמאס מנצל אותם ומשתמש בהם לצורך טרור".

החשש: פריצת הגדר וירי רקטי לעבר העוטף

עפ"י הערכות בטחוניות, יגיעו היום יותר מפגינים מביום הנכבה ובפיקוד הדרום העלו כוננות ותגברו כוחות בעוטף. במערכת הביטחון מעריכים כי חמאס הורה לפורעים לחדור את הגדר בפריצה המונית ומתכוננים לתרחיש מסוג זה.

בין היתר נפרסו בגבול עשרות חוליות צלפים שיטפלו בכל מי שיתקרב לגדר וינסה לפגע. כוחותינו ירחיקו באמצעות ירי צלפים מסיתים מרכזיים מתוך ההמון. בנוסף, הלילה הצית צה"ל ערימות צמיגים שהוכנו בעזה מבעוד מועד לקראת ההתפרעויות.

התפרעויות בגבול עזה, היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
גבול עזה, היום. צילום: דו"צ

 

לאחר חודשיים של התמודדות לא פשוטה בעוטף עם תופעת ההפגנות האלימות, בצה"ל מעריכים כי הכוחות בדריכות שיא, אולם לא שוללים ניסיון להוציא פיגועים בדיוק כמו שאירעו ביום הנכבה. "נפעל בנחישות מול כל איום", המבהיר הגורם הצבאי.

בנוסף, גם הפעם נערכים הכוחות לאפשרות של ירי רקטי לעבר העוטף. בצה"ל סיימו השבוע לחמש מחדש את כל סוללות כיפות הברזל שעמלו רבות בשבועיים האחרונים בהיקף ירי הגנתי חסר תקדים והגבוה ביותר מאז מבצע צוק איתן. בצה"ל הבהירו כי ירי רקטי הוא בגדר קו אדום וכי שיגור לעוטף יענה בתקיפה של מטרות טרור בלב הרצועה.

עוד אתגר שנערכים אליו היום הוא . בצה"ל מתכוננים להתמודד עם כמות עצומה של עפיפוני תבערה ויתכן כי אף תיפתח לראשונה אש לעבר חוליות שמבעירות עפיפונים ומעיפות אותם לשטח ישראל. גם מערך כיבוי האש נכנס לכוננות גבוהה ומתגבר כוחות בעוטף עזה.

ארגון כבאות והצלה לישראל סיים את היערכותו בגזרת עוטף עזה. כוחות מחוז דרום בסיוע כוחות ממחוזות אחרים, יחידת להבה, יחידת האופנועים, טרקטורונים, כבאיות של קק״ל, חיל האוויר, מתנדבים מהקיבוצים ואנשי רט״ג יתנו מענה מהיר לכל התפתחות של שריפה כתוצאה מעפיפונים או בלוני הליום. בשטח נפרסו 22 צוותים וכוחות נוספים הועמדו בכוננות כעתודה. במידת הצורך יופעלו גם מטוסי כיבוי.

חומשו מחדש. סוללת כיפת ברזל בדרום הארץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.