תופעה מטרידה: שירות לאומי נגד מדינת ישראל. מדינת ישראל שולחת מתנדבים לשרת בגופים שעיקר מימונם מקורו במדינות זרות, הפועלים נגד המדינה בארץ ומחוצה לה, כך עולה מנתונים שפורסמו ב"ידיעות אחרונות". חדשה של ח"כ מציעה לבטל את התקנים לארגונים אלה.

אמיר אוחנה. פלאש 90
לא ייתכן שנספק כח אדם לגופים הפועלים נגד ישראל. ח"כ אמיר אוחנה. פלאש 90

הארגונים אליהם ניתן להתנדב כבכל שירות לאומי אחר פועלים נגד ישראל הן בדרך של הצגת מדינת ישראל כפושעת מלחמה, הן בדרך של הגנה על אויבי ישראל מארגוני הטרור והן בדרך של הכפשת חיילי צה"ל והצגת תמונה מעוותת או שקרית על פעילותם. בין הארגונים נכללים ארגונים אנטי ישראלים כגון , האגודה לזכויות האזרח, כוח לעובד, והמוקד לסיוע לפליטים ולמהגרים.

ארגון "בצלם" כבר הוצא בשנת 2014 מרשימת הארגונים הרשאים להפעיל מתנדבים במסגרת השירות עפ"י החלטת מנכ"ל הרשות לשירות לאומי-אזרחי, , אך כחודש מאוחר יותר ביטלה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, , את ההחלטה. בחוות הדעת שניסחה קבעה עו"ד זילבר כי ההחלטה בטלה בשל שורה של פגמים פרוצדורליים שנפלו בה ומשום שהיא חורגת ממתחם הסבירות בנסיבות העניין.

הצעת חוק חדשה לביטול התקנים

ח"כ אמיר אוחנה יזם הצעת חוק המבקשת לשים סוף לתופעה בה גופים היוצאים נגד המדינה נהנים מפירותיה דרך קבלת תקני שירות לאומי ותנסה לבטל תקני שירות לאומי-אזרחי בארגונים שעיקר מימונם מגיע ממדינות זרות: "משהו נפגם במערכת החיסונית של מדינת ישראל".

לדבריו: "לא ייתכן שאנו בעצמנו נספק כח אדם מסובסד לארגונים הפועלים למען אינטרסים של מדינות זרות, מציגים את מדינת ישראל כפושעת מלחמה, מגנים על גדולי הטרוריסטים ומוציאים את דיבתם של חיילי צה"ל המגנים על כולנו לילות כימים. ניסיתי להביא להפסקת האבסורד הזה באמצעות הגשת שאילתא לשר החקלאות האחראי על השירות הלאומי, אך לצערי לא ראינו שינוי במדיניות. אין מנוס אם כן מהגשת הצעת חוק שתביא להפסקתו".

הצעת חוק זו מבקשת לדאוג לכך שהשירות הלאומי-אזרחי שמדינת ישראל מממנת, לא יתאפשר בגופים אשר עלולים להוות חלק מהמאבק הפוליטי הבינ"ל במדינת ישראל, באמצעות המימון הזר המוזרם על ידי מדינות זרות לעמותות ישראליות שונות לתועלתן. למעשה, ארגון שעיקר מימונו (מעל ל-50%), מגיע ממדינות זרות, לא יוכל להינות מתקני שירות לאומי-אזרחי.

המעסיק עצמו של בני או בנות השירות מפיק בעצמו שני רווחים עיקריים למעשה: חסות מדינית-חברתית של מתן לגיטימציה, ומתנדבים איכותיים הממלאים תקן של עובד בעלות מסובסדת על ידי המדינה. כך יוצא שמדינת ישראל מאפשרת לארגונים העלולים לצאת נגדה ונגד צה"ל, בארץ ובחו"ל, להינות משירות זה.

"הרצחת וגם ירשת"

מנכ"ל תנועת "" מתן פלג הוסיף כי: " בשנים האחרונות אנו עדים למציאות בה גופים הרשומים בישראל אשר עיקר ממונם מגיע מישויות מדיניות זרות, נהנים מהטבת המדינה של תקני השירות הלאומי לתועלתם.  מתנדבי השירות הלאומי רובם ככולם עושים עבודת קודש, אך התנדבות במסגרת עמותות קיצוניות הפועלות נגד המדינה במימון ממשלתי זר, הינו בבחינת "הרצחת וגם ירשת".

פלג הדגיש כי: "יש לזכור שהמעורבות הממשלתית הזרה של אירופה בענייניה הפנימיים של ישראל התרחבה מאד בשנים האחרונות ונראה כי אינה יודעת שובע. בנייה אירופית ישירה לפלסטינים בשטחי C, מאות עתירות לבג"ץ באמצעות ארגונים ישראלים, הפעלת לובי לשינוי חקיקתי מבפנים, מימון ארגונים הפועלים נגד ישראל בארץ ובעולם ועוד. הצעת החוק מבקשת להגן על מוסד השירות הלאומי מאותה התערבות פנימית הולכת וגדלה. התערבות בלתי דמוקרטית מיסודה".

השירות הלאומי-אזרחי מהווה כבר שנים רבות פתרון חשוב לאלו המבקשים לשרת ולתרום למדינת ישראל ולחברה הישראלית, שלא במסגרת השירות הצבאי, בין אם מסיבות רפואיות, דתיות או אחרות, ונעשה לרוב במסגרות חינוכיות, רפואיות או בפעילויות רווחה שונות.

 

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.