8:24 20/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > שיעור בלקיחת אחריות: בין הקריה בת"א לאום אל-חיראן

שיעור בלקיחת אחריות: בין הקריה בת"א לאום אל-חיראן

בזמן שארדן ואלשיך ממשיכים לגבות את הכוחות שפעלו בשטח באום אל חיראן, יעלון ואיזנקוט ממשיכים להפיל את האשמה בעלילות הדם הפלסטיניות על אלאור אזריה. דעה

אדם טוב הוא לא אדם שמתייחס טוב לשווים לו, אלא לפחותים ממנו. את השיעור הזה, ככל הנראה, למדו היטב במשטרת ישראל. השבוע, כשהתגלה שאין לגרסת הפיגוע באום אל חיראן אין תימוכין, לגלעד ארדן ורוני אלשיך הייתה הזדמנות להפוך את הכוחות בשטח לשעיר לעזאזל, כי אם כבר כורתים ראשים, עדיף שאלו לא יהיו הראשים שלהם.

השוטרים במהלך הריסת אום אל חיראן בחודש שעבר, הם דווקא זכו לגיבוי. צילום: רויטרס
השוטרים במהלך הריסת אום אל חיראן בחודש שעבר, הם דווקא זכו לגיבוי. צילום: רויטרס

גם כאשר השר לביטחון פנים החל בפניית הפרסה ביחס שלו לדריסה שהייתה או לא הייתה באום אל חיראן, הוא לא היסס להתייצב לצד השוטרים. "השוטרים הגיעו לאכוף פעולת פינוי בתים שנבנו בניגוד לחוק", הזכיר בפוסט שכתב בעמוד הפייסבוק שלו. גם אם אכן היה כשל חמור, כפי שחשף קלמן ליבסקינד כאן, ארדן נשאר לצד החיילים שלו.

גם המפכ"ל רוני אלשיך המשיך לגבות את השוטרים. "אנחנו אמרנו לציבור את מה שידענו בנקודת זמן נתונה, וצריך לשפוט את השוטרים שלנו לפי מה שהם הבינו באותה נקודת זמן", הסביר לכתבים. השניים הדגישו שאי אפשר להתייחס לדבר מלבד פרסום המסקנות עצמן.

הפכו את הש.ג לשעיר לעזאזל

222 קילומטרים מאום אל חיראן, נזפו שופטי בית הדין הצבאי בקריה בת"א ברמכ"ל גדי איזנקוט ובשר הביטחון לשעבר משה יעלון על כך שמיהרו לזרוק את הש"ג לעזאזל. לפני ששלחה את הלוחם אלאור אזריה לכלא, הבהירה ראש הרכב השופטים במשפט הלוחם, אל"מ מאיה הלר, כי התבטאויותיהם של יעלון, איזנקוט ודובר צה"ל לשעבר, מוטי אלמוז, אינן ראויות.

"תיוגם של מעשי הנאשם ככאלו שפוגעים בערכי צה"ל עוד לפני תום החקירה עלול היה לפגוע", אמרה הלר, "בשלב שבו התבטאו שׁר הביטחון ואחרים חקירת מצ"ח הייתה בראשיתה. כשמדובר בעניינים של חקירה ראוי שימתינו עד להתבהרות התמונה".

יעלון ואזריה. שר הביטחון השליך את עלילות הדם על כתפי הלוחם. צילום: פלאש 90
יעלון ואזריה. שר הביטחון השליך את עלילות הדם על כתפי הלוחם. צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל איזנקוט תקף את הפוליטיקאים, שלדבריו ניסו לקושש קולות על חשבון אזריה. מעניין אם הוא חושב כך גם על אביגדור ליברמן, שהביע תמיכה עקבית בלוחם עד שנכנס למשרד הביטחון. מי ששילם את המחיר הפוליטי על פרשת אזריה הוא משה יעלון.

יעלון הפך את זריקת האחריות לעבר הש"ג לאידיאל. בנאום שנשא בכנס לשכת רואי החשבון בים המלח, אמר כי עשה זאת "מתוך אחריות לביטחון המדינה". "לראש הממשלה, לרמטכ"ל ולי היה ברור שמדובר באירוע חריג, ולכן בהחלטה משותפת יצאנו בהודעה מספר שעות אחרי, כדי למנוע התלקחות בשטח, כהוכחה לתיאוריות עלילת הדם הפלסטינית כאילו חיילים מוציאים להורג ללא משפט".

המאמץ העילאי שהשקיעו בכירי הדרג הצבאי ב"הצלת שמה של ישראל בעולם", לטענתם, התברר ככושל לחלוטין ביום שישי. זאת לאחר שנציבו זכויות האדם של האו"ם בישרה כי היא מודאגת מהעונש הקל שקיבל אזריה.

"אנו מודאגים מאוד מהעונש הקל שניתן לחייל על מה שנראה מוציא להורג של פלסטיני פצוע", נכתב בהודעה שפרסמה הנציבות. בהודעה, אם לא די בכך, על אף כל המאמצים לדחוק את אזריה מתחת לאוטובוס בשם ההגנה על מדינת ישראל, הבהירו בנציבות כי הם רואים בתקרית "הוצאה להורג בטרם הבאה לדין".

מה עצר את גל הטרור?

את כל עלילות הדם הפלסטיניות סביב גל הדקירות הערבי שפרץ ברחבי הארץ לפני שנה, הפיל יעלון על אזריה. האם באמת עלילות הדם הללו הם הגורם לגל הטרור? כנראה שלא. הטרור הערבי לא התחיל לפני שנה ולא נמשך בגלל הטענות הפלסטיניות על הוצאות להורג בידי ישראל. להפך.

לפי מרכז המידע למודיעין וטרור, בחודש לאחר פיגוע הדקירה בחברון בו חיסל אזריה את המחבל המנוטרל, הסתיים בפועל גל הטרור. "בחינת מגמת הפיגועים בשנת 2016 מצביעה , כי גל הטרור העממי, שפרץ באוקטובר 2015 בעקבות התגברות מעשי האלימות בירושלים במהלך חגי תשרי, הלך ודעך באופן עקבי , עד כי הגיע למעשה לסיומו המעשי באפריל 2016. כמות הפיגועים , שבחודשים ינואר-מרץ 2016 הגיעה -ל 20-30 פיגועים משמעותיים מידי חודש , צנחה לחמישה פיגועים בחודש אפריל".

אחרי זה, גל הטרור נעצר. צילום: פלאש 90
אחרי זה, גל הטרור נעצר. צילום: פלאש 90

מה שאזריה עשה באבחת ירי חסרת אחריות, לא הצליחו להשיג יעלון ואיזנקוט במשך חודשים. מי שמנער את האשמה מאחריות לטרור מהאויב הפלסטיני, כך נראה, מיהר להלביש את האחריות על חייל בודד.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

המהומות בקטלוניה. צילום: רויטרס

לאן פניה של אירופה אחרי המשבר בספרד?

על רקע האיומים בספרד להשתלט על קטלוניה: מחוזות אחרים באיחוד האירופי מחכים בתור כדי לתבוע עצמאות - מיהם? ולמה עכשיו?