מתוך “” עם , א’-ה’ ב-23:00

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה אמש (ג’) את תקנות המזון הבריא – ובו המנגנון שיקבע איזה ארוחת צהריים תוגש לארבע מאות אלף הילדים שאוכלים בצהרונים. חה”כ , יוזמת החוק ובו התקנות החדשות, מסבירה על אורח החיים הבריא שיכנס לצהרונים כבר בשנת הלימודים הקרובה:

“מה-1.9 ההורים בישראל יכולים להיות רגועים, הילדים שלהם יאכלו אוכל בריא בצהרונים. בצהרון הילדים אוכלים את הארוחה המרכזית ביום ומה שגילינו זה שאין לנו  שום שליטה על מה שהילדים אוכלים ולצערנו הילדים אוכלים הרבה יותר מידי שמן, מלח וסוכר. מעט מידי פירות וירקות, הרבה יותר מידי מתוקים ובשר מעובד. בעצם יש שינוי דרמטי בכל המזון וזה יהיה בפיקוח של משרד הבריאות. הילדים שלנו יאכלו אוכל בריא הרבה יותר פחמימות מלאות, בשר אמיתי ולא מעובד, הרבה יותר קטניות ופירות וירקות. כל הדברים הלא בריאים ייצאו והבריאים יכנסו”.

ואת יכולה להבטיח לנו לא רק בריאות אלא גם איכות של האוכל במקרה הזה?

“אנחנו זוכרים את סערת הבשר המעובד שאמרו שהוא מסרטן ולא בריא, היום בהרבה לצערנו ילדים אוכלים בשר מעובד. ישראל היא מס’ 2 בעולם בהשמנת ילדים, אנחנו יודעים שיש ילדים שבמקרה עוברים בדיקות דם לכולסטרול  ומגלים שיש להם כולסטרול של אנשים בני 40-50 והבנו שאחת הסיבות זה  האוכל שילדים אוכלים בכלל ויש משפחות שעשו בדיקה נקודתית וגילו שזה המזון בצהרונים אז אני כאמא ל-4 ילדים זה הנושא שמאד חשוב לי. כשהתחלתי לעבוד עליו המילה “צהרון” לא הופיעה בחוק הישראלי, היום כבר יש את נטו משפחה ואנחנו לגמרי בעניין של .”

איזה מנגנון מבטיח לנו שזה באמת יקרה, שהחוק לא יישאר רק בגדר המלצה, אות מתה, אלא באמת יקרה במציאות?

“כל הגופים שמפעילים את הצהרונים לא יכולים להשתמש בקייטרינג שלא עומדים בתנאים וממשרד האוצר קיבלתי מימון של כמה מליוני ש”ח עבור המהלך הזה שמשרד הבריאות יפקחו ויבדקו את הקייטרינג של הצהרונים, מה מגישים והאם באמת עומדים בתקנים כפי שנקבעו על ידי משרד הבריאות ולכן זה מהלך שנבנה על המודל של הפיקוח בפנים”.

הטענה של המסגרות המפעילות את הצהרונים הייתה בין היתר שמחירי הצהרונים מגבילים גם את מה שאפשר להשיג בעלויות של הארוחות החמות, בין היתר אותו אוכל בריא

“הקייטרינגים מאד שמחו על המהלך הזה, אמרו שסוף סוף יהיו כללים כי אחד הדברים שהם ראו זה פניות מחברות שמפעילות צהרונים או הורים שפתאום דרשו דרישות בריאותיות או סתם דרישות מוגזמות ועכשיו שיש כללים זה מקל עליהם לעבוד. עניין העלות האוכל הבריא זו טענה שאני לא מקבלת כי אוכל בריא רגיל של בית זה לא אוכל יקר יותר. האוכל שאנחנו אכלנו כשהיינו ילדים בבית לא היה יקר יותר. אוכל מפונפן זה יקר יותר אבל ממש לא בדרישות שלנו. אנחנו דורשים עוף או בשר רזה, שיהיה אורז מלא, שיהיו פירות וירקות, שיהיו קטניות. קטניות זה דבר מאד זול. ולבנות את התפריט שלא יהיו משקאות ממותקים – שזה יקר לקנות לצהרון אז מבטלים את כל זה ואת הממתקים ודואגים שהילדים יאכלו אוכל בריא כמו שאנחנו אכלנו כילדים. זה פשוט לחזור לאוכל של בית שתמיד היה לנו”

מרב לרנר

מרב לרנר


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.