איזנקוט, אלמוז ומנליס. צילום: דובר צה"ל
איזנקוט, אלמוז ומנליס. צילום: דובר צה"ל

אחרי שיח ארוך מול , צה״ל חותם הבוקר (ג') על פקודת השירות המשותף המעודכנת. הבשורה המרכזית: קצין או נגד ששובץ ביחידה לוחמת מעורבת יוכל לפנות לראש אכ"א ולבקש לבחון מחדש את שיבוצו. נדגיש כי לוחם שיצהיר כי אורח חייו דתי, לא ישובץ ליחידה מעורבת. כזכור, לפני כחודש אמר הרמטכ"ל איזנקוט כי הפקודה תתעדכן במהרה.

פקודת השירות המשותף פורסמה לפני כשנה ומאז עוררה לא מעט סערה ציבורית בעיקר בקרב הציונות הדתית שהעלתה את המתח בינם לבין צה״ל.

השינוי הדרמטי בפקודה. צילום: נועם אמיר, ערוץ 20
השינוי הדרמטי בפקודה. צילום: נועם אמיר, ערוץ 20

״העיסוק בנושא מלווה את צה״ל כבר 17 שנה״, אומר הבוקר דובר צה״ל תא״ל רונן מנליס. ״הפקודה באה לעשות סדר מאחר שמשנת 2009 צה״ל פועל בלי פקודה בנושא השירות המשותף. לפני שנה הוחלט לחתום על פקודה חדשה שבאה לעשות סדר״ כאמור מאז קמה סערה והוחלט לקיים הדברות מול הרבנים שאף איימו לא לאפשר לצעירים מהמכינות להתגייס ליחידות מעורבות או לקורס קצינים.

על פי דובר צה״ל ישנם שלושה שינויים מהותיים בפקודה. האחד במבוא של הפקודה שם מחדדים בצורה ברורה שנשים וגברים חיוניים באופן שווה במטרה לממש את ההתמודדות עם האיומים על ביטחון המדינה.

"למפקד לא תהיה דילמה, הכול יגיע מאכ"א"

סעיף השירות של הקצין לא בוטל, אך הוחלט שאם שובץ קצין או נגד ביחידה לוחמת או מעורבת ולתחושתו השיבוץ פוגע באמונתו, הוא רשאי לפנות לראש אכ״א והוא לא ישובץ עד שראש אכ״א יבחן את השיבוץ שלו. לגבי חיילים בחובה אין מחלוקת כי בטרם הגיוס יוכל כל חייל לציין כי אורח חייו דתי והוא לא ישובץ ביחידה מעורבת.

״העלנו את המדרג בטיפול מראש חטיבה לראש אכ״א״, מסביר תא״ל מנליס. ״זה שיח פנים צבאי שמאפשר שירות משותף והוא מסדר את הפקודה לטובת צה״ל וקשוב לצרכים השונים״.

איזנקוט. צילום: דובר צה"ל
איזנקוט. צילום: דובר צה"ל

בנוסף צה״ל יסדיר בכל הקשור לשירותים בצה״ל, על מנת שלא יהיו שירותים משותפים לבנים ולבנות. ״נמקד את המפקדים כדי למנוע את השינוי באג׳נדות בימי חינוך״, מסביר תא״ל מנליס.

״למפקד לא תיהיה דילמה בנושא התכנים כי הכל יגיע מאכ״א. הוקמו בשנים האחרונות לא מעט גדודים מעורבים ובספינות סערי שש ישולבו בנות לוחמות וכמובן בנות בטנקים זה נושא שנבחן. המטרה היא לשלב בנות בצה״ל במגוון תפקידים. אנחנו נקיים סיורים בשטח לבחון האם הפקודה מובנת. אנחנו רוצים שזה לא יהיה בספק״ הוא מבהיר.

לפי דובר צה״ל הרב הצבאי הראשי היה מעורב בשינוי הפקודה וחתום עליה. ״יש לא מעט גורמים חיצוניים שראו עצמם צריכים להתערב בנושא״, מסכם דובר צה״ל תא״ל רונן מנליס. ״מרבנים, דרך חברי כנסת ועד קצינים במילואים. אנחנו הקשבנו לכולם, לכל הצדדים. הרצונות שלהם לא כל כך רחוקים מעדכון הפקודה״.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.