פעיל ארגון השמאל הקיצוני "תעאיוש", , יזומן לשימוע במחוז פרקליטות ירושלים בטרם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום, כך עפ"י פרסום ב-nrg. נאווי חשוד במסירת מידע למנגנון המסכל הפלסטיני שהוביל לרצח ועינויים של  שמכר קרקעות ליהודים. טרם התקבלה החלטה בעניין לגבי פעיל "" נאסר נוואג'ה ופעיל "תעאיוש" גיא בוטביה.

שימוע לפני הגשת כתב אישום. עזרא נאווי. צילום: אורי זקהם
שימוע לפני הגשת כתב אישום. עזרא נאווי. צילום: אורי זקהם

כזכור, לפני כשנה וחצי נחשפו לראשונה בתכנית "עובדה" החומרים שתיעד ארגון "". באחד הסרטונים שתועדו מודה נאווי במו פיו כי הסגיר את סוחר הקרקעות הפלסטיני אבו חליל לידי הפלסטיני וידע כי בכך הוא גוזר עליו מוות בעינויים.

"מה שאת עושה כדי למנוע את זה, תופסת אותם הורגת אותם, לפני שהיא הורגת אותם היא מרביצה להם הרבה. תופסת, קודם זובור ואחר כך גזאנגה", סיפר נאווי מבלי לדעת שהוא מתועד. למען הסר ספק הבהיר פעיל תעאיוש: "לאבו חליל יש לו קשר עכשיו ישיר לאלוהים. הייתה איזה תקיפה ומאשימים קצת אותי בזה יש לי יד. העברתי את זה לביטחון המסכל".

תגובת ארגון 'עד כאן': "עומדים לצד הפרקליטות ומברכים אותם על ההתקדמות בתיק. מי שמחד גיסא מכנה את עצמו פעיל זכויות אדם  ומאידך גיסא מעביר ביודעין למסירת אנשים תמימים למותם הוא פושע וצריך למצות עמו את הדין. מקווים שהצדק ייעשה גם עם שאר המעורבים בפרשה".

תגובת שרה העצני, יו"ר ישראל שלי: "אנחנו שמחים שלאחר למעלה משנה, החליטה פרקליטות המדינה להוציא את הצדק לאור. רמיסת האדם וזכויות האדם שעשה עזרא נאווי הן מהנחותות והמסוכנות שקיימות. אני קוראת לפרקליטות המדינה להזדרז בחקירת שותפיו לפשע (לכאורה) של נאווי: פעיל תעאיוש גיא בוטביה ועובד 'בצלם' נאסר נוואג'ה. שניהם עדיין פעילים ומתסיסים את השטח תוך פגיעה במרקם החיים העדין באזור".

לפני כחודשיים נחשפו בגל"צ מסמכים חדשים של הביטחון המסכל הפלסטיני ביטא, בו מתעד קצין את מהלך שיחת ההסגרה עם נאווי. במסמך החתום בחותמת משרד הפנים הפלסטיני נכתב: "המקור, עזרא נאווי, הודיע שמוחמד חאלד המכונה 'אבו חליל' ביצע מכירת אדמות באזור לישראלים בשותפות בניו יאסר ועקאב בתיווך מתנחל באזור סוסיא ששמו דוד בשנים 2009-10".

אבו חליל שעונה עינויים פיזיים קשים כשלושה חודשים בידי הביטחון המסכל הפלסטיני, מת כשבוע לאחר שיחרורו משבץ. כאמור, נאווי עצמו טען כי יש לו חלק במותו.

מסמכי הביטחון הפלסטיני המתעדים את שיחת ההסגרה עם עזרא נאווי
מסמכי הביטחון הפלסטיני המתעדים את שיחת ההסגרה עם עזרא נאווי
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.