לאחר ששוטרי מג"ב תועדו אמש (ראשון) כשהם מציקים לנשים ופעוטות המתגוררות בשכונת ביצהר, תוך דרישת הזדהות חוזרת ונשנית, הגיעה אחר הצהרים שיירה של עשרות מכוניות עם מעל מאה נשים וילדים שבאו להביע הזדהות עם משפחות השכונה, המוכרזת כ"".

כח משמר הגבול שהוצב בגבעת קומי אורי ביצהר, שהוגדרה בשבוע האחרון כשטח צבאי סגור, אמור לכאורה למנוע את נוכחותם של נערי הגבעות במקום, אלא שבפועל אלו עזבו את השטח, ואילו המשפחות המתגוררות במקום, הפכו ליעד להטרדות מצד השוטרים.

אתמול תועדו שוטרי משמר הגבול המוצבים במקום, דורשים שוב ושוב תעודות זהות משש המשפחות המתגוררות במקום, למרות שהן יכולות להכנס ולצאת כרצונן, בהיותן תושבות השכונה.

אביה דנינו, סטודנטית לחינוך המתגוררת במקום, אף פרסמה בדף הפייסבוק שלה תיאור מטריד במיוחד מההתנהלות שחוותה כשביקשה להגיע לביתה, תוך הפרדה בינה לבין ילדתה הפעוטה.

בפוסט כתבה דנינו:

"אז גם מכם ביקשו היום ת.ז כדי שתוכלו להיכנס הביתה? ממני ביקשו. גם מכל השכנות שלי, כשילדיהן על הידיים ישנים. ולא נתנו להן לעבור אפילו להביא מסמכים מהבית 'כי חוק זה חוק ולא מעניין אותנו כלום ולא מוכנים לבוא לקראתכן, אפילו אם יש פתרון שיכול לקחת לנו שתי דקות מהחיים ואישה עם שני תינוקות קטנים תוכל להגיע הביתה'".

"ניסיתי הערב להגיע הביתה למשכן (בתהּ הקטנה) שלא ראתה אותי מהבוקר כי התחלתי שנה ד' ומחכה לי כבר שעתיים אצל השכנה. אי אפשר. לא, אי אפשר שנלווה אותך לבית שנמצא שתי דקות מכאן את חוצפנית שאת מסתובבת בלי תעודה מזהה. שטח צבאי סגור. אז כשרבקה השכנה הביאה לי את משכן, המג"בניקית לא נתנה לי לקחת אותה ודחפה את הבטן חודש שמיני שלי כדי שלא אוכל להתקרב. חוק זה חוק. שתצרח הילדה, העיקר שלא תעזי להתקרב", היא הוסיפה.

דנינו המדיכה לתאר את שעבר עליה: "אחרי דקות ארוכות של בכי וצעקות מצידה ומצידי 'סיימת להרים את הקול שלך?!' לא, לא סיימתי עד שתביא לי את הבת שלי לעזאזל! סוף סוף סוף היא אצלי. בוכה, מבקשת הביתה. אי אפשר. בסוף זה נגמר, אחרי שהתברר שאפילו שאמרו לי יותר מחמישים פעם בשיחה הזאת ש'את צריכה להסתובב על פי חוק עם תעודה מזהה לכל מקום' איכשהו למגבניקים פה אין והמפקד שלהם אומר שמצידו יילכו בלי.

"וקרה עוד כל כך הרבה ואין לי איך להעביר לכם את התחושות והזעם והבכי והחוסר אונים והידיעה הזאת שמישהו פה בוחר להיות ראש בקיר בכוונה, בוחר להתאכזר. והבכי של משכן הביתה הביתה.
שטח צבאי סגור? אולי שטח הפקר", סיפרה דנינו.

צילום: אברהם שפירא

בעקבות התנהלות המשטרה, הגיעה לשכונה אחה"צ (שני) שיירה של עשרות כלי רכב, ובה מעל מאה נשים וילדים, שבאו להביע הזדהות עם משפחות השכונה.

"אני מרגישה שהמשטרה ממררת את חיי התושבים שם על לא עוול בכפם", אמרה שלומית אהרונסון, ציירת, תושבת היישוב שהגיעה לאירוע. "מצער וכואב שבמקום להילחם באוייב, נטפלים למשפחות האלו".

"באנו להביע מחאה על המצב העגום בארץ ישראל, ולתמוך בחברות שלנו שעוברות ימים קשים", הוסיפה גם שקד אזולאי.
"מבחינתנו זה מאבק כללי, לא רק של משפחת זארוג או משפחות קומי אורי".

בהנהגת היישוב דורשים מהמשטרה להפסיק לאלתר את ההטרדות. "ההצקות האלו לא תורמות דבר, מלבד לליבוי הרוחות והכעס", אומרים ביישוב.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה:
"מדובר בניסיון פסול ומעוות להשחיר ולהכפיש את כוחות הביטחון הפועלים כחוק לאכיפת צו שטח צבאי סגור במאחז הבלתי חוקי בגבעת קומי אורי ולשמור כל הסדר הציבורי באזור.
כל עוד והשטח מוגדר כשטח צבאי סגור בהתאם לצו, נדרש כל מי שמגיע לתא שטח זה, להזדהות בפני הלוחמים הפועלים במקום. חרף הכפשות מעין אלו, נמשיך לפעול במקצועיות לשמירה על הסדר הציבורי ואכיפת החוק בכל זמן ובכל מקום".

 

צילום: אברהם שפירא

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.