היום (ג') נמשך סבב התייעצויות הסיעות אצל נשיא המדינה ראובן ריבלין לקראת הרכבת הממשלה.

באופן רשמי השיג מועמד הליכוד ורה"מ בנימין נתניהו 65 ממליצים מתוך 120 והנשיא צפוי להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין, היום. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

על פי הנוהג, הנשיא נועד עם נציגי הסיעות, שומע את המלצתן ולאחר גמר סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות יטיל על אחד מחברי הכנסת את מלאכת הרכבת הממשלה. סדר ההיוועצויות נקבע לפי גודלי הסיעות.

לראשונה, השידור הועבר בשידור חי במטרה לקדם שקיפות מול אזרחי ישראל.

תחילה הבוקר הגיעו נציגי מפלגת העבודה אבי גבאי, עמיר פרץ וטל רוסו שהמליצו להטיל את הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן בני גנץ.

"חובה לקיים חוקה לישראל", אמר הנשיא, "נדמה לי שאף אחד מראשי הממשלה מהראשון ועד היום לא רוצה חוקה. כי מדוע לו להתמודד עם הצורך ב-80 חברי כנסת כדי לשנות משהו אם הוא יכול לשנות ב-61 או אפילו ברוב רגיל? אנחנו צריכים כולנו להתאחד במובן זה".

נציגי סיעת 'ישראל ביתנו' המליצו בהתאם להצהרת היו"ר אמש אביגדור ליברמן, להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד 'הליכוד' בנימין נתניהו.

נציגי סיעת העבודה. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

אחריהם הגיעו נציגי סיעות 'איחוד מפלגות הימין' שאמש נפגש ראש הממשלה נתניהו עם ראשיה בנפרד והמליצו גם הם על נתניהו.

"גיבשתם את רצונו של העם להטיל את המנדט על המועמד שעליו המלצתם. הוא קיבל עכשיו את רוב חברי הכנסת, והמלצתכם היא בעלת משמעות רבה", אמר ריבלין.

בשעה זו נועדים נציגי מרצ עם נשיא המדינה. "גאים במה שהצלחנו לעשות במערכת הבחירות והיא תמיכה של יהודים וערבים", אמר יו"ר הסיעה תמר זנדברג שהמליצה על בני גנץ לראשות הממשלה.

גם נציגי סיעת 'כולנו' המליצו להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו. בהמשך היום הגיעו נציגי רע"מ-בל"ד שלא המליצו על אף מועמד.

נציגי כלל הסיעות איחלו החלמה מהירה לאשת הנשיא נחמה שעברה לאחרונה השתלת ריאה.

נציגי ישראל ביתנו במשכן הנשיא. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

הממשלה תוקם תוך 28 ימים

עד כה המליצו 65 חברי כנסת על מועמד 'ליכוד' בנימין נתניהו כראש הממשלה ובהם נציגי הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין, 45 המליצו על מועמד 'כחול לבן' בני גנץ בהם חברי סיעתו, נציגי מפלגת העבודה ומרצ. נציגי המפלגות הערביות בחרו שלא להמליץ על אף מועמד.

יו"ר ועדת הבחירות השופט מלצר אישר לקיים את ההתייעצויות כעת אף שתוצאות הבחירות הסופיות יפורסמו רק ביום רביעי.

יצוין כי מרגע שהטיל הנשיא את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת הנבחר יעמדו לרשותו, על פי חוק יסוד הממשלה, 28 ימים להרכיב ממשלה חדשה בישראל. במצב בו תידרש ארכה לתהליך, בסמכות נשיא המדינה להעניק ארכה נוספת של עד 14 יום נוספים על פי החוק.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20