במלאות 15 שנים לרצח השר  התקיימה אחה"צ (יום ג') בהר הרצל בירושלים אזכרה בנוכחות נשיא המדינה, ראש הממשלה וקרוביו של זאבי, שהקים את תנועת מולדת והיה מראשי הימין הישראלי. פלמח זאבי, בנו של בנאומו תקף את העיתונאית אילנה דיין על התחקיר אותו פרסמה על אביו והתקיפות המיניות לכאורה: "הנאשם איננו בחיים כדי להגן על שמו הטוב".

בתום האזכרה הממלכתית מתקיים דיון מיוחד במליאת הכנסת לזכרו. בדיון נשאו דברים ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושר החקלאות אורי אריאל.

פלמח זאבי: "אילנה דיין אישה רעה"

פלמח נגד אילנה דיין. פלאש 90
פלמח נגד אילנה דיין. פלאש 90

פלמח, בנו של זאבי פתח את נאומו במילים "ההצדעה לגנדי מובנת לנוכחים כאן, אך היא אינה מובנת מאליה לאחרים ומתסכלת אותם", במהלך נאומו הוא התייחס לתחקיר של התכנית "" שבו הועלו טענות בגין והטרדות מיניות מצד זאבי. "זוהי לא הפעם הראשונה שדיין (אילנה) מנסה להחריב את חייו של אדם", אמר ביחס למגישת התכנית "במקרה של סרן ר', אישה רעה, התעסקת עם אדם שיכול להוכיח את חפותו. הפעם, התעמתת עם המת".

עוד הוסיף בנושא פלמח כי "איך חשב מישהו בשמאל הישראלי שאנחנו ניתן להשמיץ את אלוף נעוריה של המולדת? לאיזה תפקיד מרכזי מתמודד עכשיו גנדי? איזו משרה מרכזית המשפיעה על חיינו הוא מחזיק כדי שתיווצר לגיטימציה לערוץ 2 ולתחקיריניו להעמיד אותו למשפט שדה עקום ולא הוגן, כי הנאשם איננו בחיים כדי להגן על שמו הטוב. השמעתם לנו נשים מאחורי פרגוד שהטיחו האשמות בגנדי. האם רציתם לשמוע מה יש לגנדי להגיד? אפילו נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק אמר שרק נותר לנו לשפוט את דוד המלך על יחסיו עם בת שבע. בתחקיר של אילנה דיין הייתה מגמתיות שסותרת את שמה של התכנית".

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (L) and Israeli president Reuven Rivlin seen at a State Memorial service at Mount Herzl, commemorating former Israeli tourism minister and IDF General Rehavam Ze'evi who was murdered in 2001. Ze'evi was assassinated by Hamdi Quran of the Popular Front for the Liberation of Palestine (PFLP). This was one of the few assassinations of an Israeli politician as part of the Israeli-Palestinian conflict. October 23, 2014. Photo by Miriam Alster/FLASH90 *** Local Caption *** ôøñ äø äøöì àæëøä âðãé øçáòí øàù äîîùìä áðéîéï ðúðéäå ðùéà äîãéðä øéáìéï
אין בידי המתים לטהר את שמם ולמחות על הכתמת זכרם. ראש הממשלה ונשיא המדינה באזכרה לרחבעם זאבי. פלאש 90

ריבלין: "אין בידי המתים לטהר את שמם ולמחות על הכתמת זכרם"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין נאם גם הוא באזכרה והתייחס לעננה מעל האירוע "בשנה החולפת פורסמו על רחבעם זאבי דברים קשים בעיקר בתחום האישי. וכפי שאמר גנדי עצמו: 'אין זה בשביל המתים אלא בשביל החיים. עלינו לשאול על אילו דמויות אנחנו רוצים לחנך ולהתחנך. את מי אנחנו רוצים לזכור ומי ישמש כחיקוי ומופת. ההנצחה היא למען אלו שלא ידעום', כך אמר גנדי" סיפר הנשיא "אנחנו שומעים את אותם הקולות והקולות קשים. לצד זאת, דברים שעולים לאחר סתימת הגולל קשים לבחינה. אין בידי המתים לטהר את שמם ולמחות על הכתמת זכרם. גם לנוכח הטענות הקשות שעלו בזמן האחרון עלינו לזכור לגנדי את מסירותו לנצח ישראל והגנתו על המדינה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחלי את נאומו במילים "יש עננה ויש אדמה". והמשיך בנאומו "שמענו השנה דברים לא קלים שנקשרו בגנדי ועצם העלאתם הכאיבה לכולנו אך לפני הכול צריך לזכור שגנדי אינו פה כדי להשיב למאשימו. הזכות לשם טוב היא זכות יסודית שמוקנית לחיים, ולא פחות מכך למתים. מעל גנדי בעל כורחו מרחפת כרגע עננה. אבל על האדמה, על הקרקע מתבלטת מורשת של עשייה גדולה למען המדינה, למען כולנו והיא מחייבת להכיר לו תודה".

whatsapp-image-2016-11-01-at-16-10-41

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "בימים האחרונים נשמעים קולות צבועים ופופוליסטיים של התנגדות לעצם קיום הטקס והישיבה המיוחדת לזכרו בכנסת בעקבות תחקיר שפורסם בתכנית עובדה. לא זכור לי שתחקירני עובדה מונו לשופטים במדינת ישראל ובטח ובטח לאחר מותו של אדם כשאין לו את היכולת להגן על שמו הטוב. מדובר בדרישה מקוממת וחסרת שחר שכל כולה מכוונת לשלילת דרכו הפוליטית של גנדי. תחקיר עובדה הוא רק תירוץ. אדם שהקדיש את כל חייו לתקומת עם ישראל ונרצח על קידוש השם זכאי לכבוד ולהוקרה ולא יתכן שכל זה יימחק רק בגלל משפט שדה של תחקירנים".

טרנספר מרצון – הדרך לפתרון הסכסוך

בנעוריו היה זאבי חניך של תנועת הנוער המחנות העולים. בשנת 1974 נתמנה ליועץ ראש הממשלה יצחק רבין לענייני טרור, ובשנים 1975–1977 נתמנה ליועץ ראש הממשלה לענייני מודיעין. בשנת 1981 נתמנה למנהל מוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב; בתפקיד זה כיהן במשך כעשר שנים. בשנת 1985 החל לתת פומבי להשקפתו לעניין הצורך לעודד טרנספר מרצון של האוכלוסייה הפלסטינית מהגדה המערבית ומרצועת-עזה. הוא טען שזו הדרך היחידה לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי. את הטרנספר מרצון הציע ליישם באמצעות עידוד משפחות ובודדים פלסטינים לעבור לארצות אחרות על ידי הפסקת עבודתם בישראל, סגירת "אוניברסיטאות האינתיפאדה", אי-עידוד התעשייה אצל הערבים ביש"ע ומענקים כספיים לעוזבים.

לאחר פירוק ממשלת האיחוד הלאומי בשנת 1990, הצטרף לממשלתו של יצחק שמיר כשר בלי תיק, ובפברואר 1991 נתמנה לחבר הקבינט הביטחוני, ואולם בשנת 1992 עזב את הממשלה בשל החלטתו של יצחק שמיר להשתתף בוועידת מדריד לשלום במזרח התיכון. בכנסת ה-13 הביע התנגדות נחרצת להסכמי אוסלו.

בשנת 1996 לא הצטרף לממשלה שהקים בנימין נתניהו אך תמך בה מבחוץ. בממשלה שהקים אריאל שרון בשנת 2001 כיהן כשר התיירות; יום לפני הירצחו הגיש את התפטרותו מהממשלה על רקע החלטת ראש הממשלה להוציא את כוחות צה”ל מעמדות שתפסו בחברון.

בבוקר 17 באוקטובר 2001 סיים שר התיירות רחבעם זאבי את ארוחת הבוקר במסעדת מלון היאט שבצפון ירושלים, בקרבת רמאללה והשכונות הערביות עיסאוויה ושועפאט. כשהגיע לפתח חדרו בקומה השמינית נורה למוות בידי שני מחבלים פלסטינים.

קיומו של הדיון המיוחד, הנערך במסגרת חוק מורשת גנדי שהתקבל ב־2005, מעורר סערה במליאה. בשל ממצאי תחקיר התוכנית "עובדה", שייחסו לזאבי מעשי אונס ותקיפות מיניות, הודיעו כמה ח"כים מסיעות השמאל כי יחרימו היום את הדיון. בין המחרימים כל חמשת חברי סיעת מרצ, ח"כ קסניה סבטלובה וח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) וחברי הכנסת של הרשימה המשותפת.

ח"כ סבטלובה פנתה ליו"ר הכנסת בדרישה לבטלה כליל. לדבריה, "אין זה מתפקיד בית המחוקקים לציין מורשת של עבריינות, עולם תחתון, עבירות מין ושנאת זרים. אלו פרקים עיקריים במורשת גנדי ועל הכנסת להתנער מהם".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.