התרגשות אחזה בצוות חדר היולדות 7 לאחרונה בבית החולים 'הדסה עין כרם' בירושלים. היולדת, אישה חרדייה ממאה שערים, עדכנה את הצוות כי זוהי לה לידתה ה-19 במספר, מבלי לדעת כי מדובר במספר שאינו שגרתי עד כדי כך שיעורר תגובות נרעשות. כפי הידוע בבית החולים עד כה, מדובר בשיא במדינת ישראל.

תינוק בחדר לידה. צילום אילוסטרציה
תינוק בחדר לידה. צילום אילוסטרציה

 

"הגעתי למשמרת בחדרי הלידה בעין כרם, ועם כניסתי לחדרה של היולדת, דווח לי שזוהי לידתה ה-19", מספרת המיילדת עליזה אלטמרק. "כמיילדת עליי להבין כמובן מי היולדת הנמצאת מולי, למי אני מסייעת בלידה. הקשר איתה מאוד חשוב. לכן התחלתי להעמיק בהיכרות איתה ובלידות הקודמות שעברה, בדקתי איתה באילו משקלים נולדו ילדיה, מהו המשקל המשוער בלידה הנוכחית, והיה לי חשוב להבין ממנה אם יש צורך כלשהו או רצון מיוחד לקראת הלידה עצמה, אם היא זקוקה לסיוע מכל סוג. היא מצידה הייתה רגועה ונינוחה".

הלידה של היולדת התקדמה כאשר עליזה לא עזבה את חדרה. "בשלבים הראשונים היא התפלאה שהלידה לא מתקדמת מהר כמו לידותיה הקודמות", מספרת עליזה בחיוך, "אבל הרגעתי אותה והסברתי שהתהליך יכול להשתנות בין לידה ללידה, והבטחתי לה שיהיה בסדר. ובאמת כך היה, לאחר התחלה מעט איטית, התקדמה הלידה במהירות כשאני תומכת בכל שלביה ביולדת ובתוך כמה שעות הסתיימה בבכי מרגש ועדין של התינוק הטרי".

המיילדת עליזה אלטמרק. צילום: דוברות הדסה
"היא הייתה רגועה ונינוחה". המיילדת עליזה אלטמרק. צילום: דוברות הדסה

 

זוהי הלידה ה-19 של האישה, והתינוק הוא הילד ה-20 שלה, כאשר בין ילדים יש זוג תאומים. "האמא מאוד התרגשה כאשר התינוק הועבר אל זרועותיה, מה שמראה שזו אותה אהבה ואותה ההתרגשות עם כל ילד שנולד ולא משנה כמה ילדים כבר יש בבית", סיפרה אלטמרק.

מחלקת היולדות בהדסה אמנם מורגלת במספרי לידות מרובים של נשים, אך הפעם באמת מדובר בשיא עליו לא שמעו בבית החולים. "אני מיילדת בהדסה כמעט 8 שנים, ועד כה פגשתי יולדות שהייתה זו להן הלידה ה-13, לא מעבר לכך. אבל האמת שבחדר הלידה זה לא משנה את היחס המיוחד שמקבלת היולדת מהמיילדת. מבחינת כולנו הגישה היא זהה: כל מה שחשוב לנו זה לתמוך ולהיות שם עבורה, לסייע בתהליך ושהלידה – לא משנה מה מספרה, תעבור כחווייה נעימה, בבטחה ובשלום".

פרופ' שמחה יגל, מנהל המערך לנשים ויולדות בבית החולים, הדגיש כי בעולם מוכרים מספרים גדולים יותר של לידות לאישה אחת, וישנם מחקרים מרתקים בנושא, אך לא שמע על דיווח של מספר גבוה יותר בשנים האחרונות בישראל.
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20