החיוך של נותן לך להרגיש שאף פעם לא ייצא ממנו. הסגנון הפשוט, העממי, העדינות והרוגע שהוא מקרין מחוץ למגרש ועל הקווים נותנים לשחקנים תחושה שעם אפשר להתפרע, לחצות קווים האדומים ולעשות שכונה. הרי המאמן שהוצמד לו כל השנים התואר “בחור טוב” לא מסוגל להעניש, לא אוהב לפגוע, הוא איש של שלום.

ביום חמישי, בלובי המלון של הנבחרת בגיחון, 24 שעות לפני המשחק מול נבחרת , אמרתי לאלישע לוי בחיוך בעקבות אמירה מסוימת שלו: ״איש טוב אתה״. לוי חייך והשיב: ״סיכמנו כבר מזמן שהאמירה הזו לא עושה לי טוב״, ״צודק״, אמרתי לו, ״אתה גם מאמן שלא סופר אף אחד ועושה בדיוק מה שאתה חושב ורוצה״. המאמן הלאומי חייך והתיישב לקפה עם דודו אוואט, שוער הנבחרת לשעבר שמתגורר בספרד והגיע לבקר את הנבחרת.

אלישע לוי. צילום: משה בוקר
אלישע לוי באימון הנבחרת לפני המשחק מול ספרד. צילום: משה בוקר

אלישע לוי ספג שתי מהלומות בשבוע אחד. הראשונה – היכולת המביכה של הנבחרת מול ספרד, בעיקר זו של השוער אופיר מרציאנו, שגרמה למאמן להודות שטעה בחלק מההחלטות שלו. השנייה –  הביקורת הפומבית והישירה שהטיחו בו ותומר חמד ב”ידיעות אחרונות”, שהוציאה את אלישע מדעתו, ובצדק, מה שגרם לו להשעות את השניים מהנבחרת.

המהלומה השנייה הייתה כואבת ומפתיעה יותר. הרי לכולם היה ברור שישראל תפסיד לספרד, אף אחד לא ציפה שתהיה הפתעה, גם לא הפסד מינימלי. המאמן הודה שטעה בהרכב ובזה נגמר פסטיבל ההפסד וכולם חוזרים לעסוק במשחק העונה בשבת בין האלופה לסגניתה. אז זהו שלא. אלישע לוי אהב לדבר על כך שחדר ההלבשה בנבחרת מלוכד ומגובש ושהוא הצליח לבחור שחקנים עם אישיות ראויה גם בחדר ההלבשה ולא רק על כר הדשא. בדיוק בגלל זה נשאר טל בן חיים הבלם בבית. הביקורת שהטיחו הרוש וחמד, יום אחרי יום הייתה קטלנית עבור המאמן שהאמין כי בנה נבחרת עם שחקנים שבאים לשרת את המדינה, שעבורם זימון לנבחרת הלאומית הוא שליחות וכבוד גדול.

אלישע לוי מאמן טוב וראוי אבל הוא נאיבי אם הוא באמת האמין שיש לו שחקנים שאפשר ללכת איתם למלחמה. לפני שלושה עשורים נשאל אליהו עופר, שהיה מאמן הפועל באר שבע באותה תקופה, מה דעתו על שחקן מסוים בקבוצתו, עופר ענה בדיוק את מה שחשב: ״הוא מסוכן לשני הצדדים״. מה שעופר קלט לפני 30 שנה, אלישע לוי לא קלט. עם שחקן הישראלי אפשר לצאת למלחמה, הבעיה היא שהוא יורה לכל מטרה בלי אבחנה, הכל בהתאם לאינטרסים שלו. הוא יורה כדי לפגוע גם אם הירי לפעמים על כוחותינו.

נבחרת ישראל .צילום: יונתן שינדל פלאש 90
מאז ומעולם מרבית ראו בה כמקפצה בלבד. צילום: יונתן שינדל פלאש 90

המושג ״המרקם החברתי״, כפי שאלישע לוי וקודמיו בתפקיד אהבו להשתמש בו הוא קשקוש. בנבחרת אין מרקם חברתי, אין חדר הלבשה מלוכד ואין אהבה ואחווה. יש שקט מדומה, אבל השקט הזה, כמו התדמית של אלישע לוי היא מציאות מדומה. הרוש וחמד גרמו לרעש שאיים על היסודות שבנה המאמן הלאומי שהיה חייב להגיב כדי להציל את הבניין לפני שיקרוס.

לוי קיבל את ההחלטה המתבקשת. מוטב היה אם המאמן היה פועל מיד אחרי הדברים של הרוש ולא ממתין להתקפה הקשה של חמד, אבל המאמן הלאומי הבין שאם הוא יעבור על ההתבטאויות הללו לסדר היום, מוטב לו ללכת הביתה. לפעמים שחקנים פולטים דברים בלהט הרגע. במקרה של הרוש וחמד השניים דיברו, בנפרד, כשהם הרבה אחרי המשחק. אלה לא היה פליטות פה ואי אפשר לומר שהדברים הוצאו מהקשרם, האמירות הללו תוכננו היטב.

יצא לי ללוות את בעשרות מסעות למשחקים באירופה. מאז ומתמיד שחקני הנבחרת, להוציא בודדים, חשבו רק על עצמם. ההתאחדות לכדורגל העניקה כל השנים לשחקניה תנאים כמו שמקבלים שחקנים בנבחרות גדולות כמו ספרד, אנגליה וגרמניה – טיסות פרטיות, מלונות פאר, שף צמוד, דמי כיס, מוניות צמודות, יחס של כוכבים ובמה מרכזית להגשמת חלום הילדות ולקידום הקריירה. ומה נתנו השחקנים בתמורה? בעטו בכולם, מלבד בכדור.

״לשחקן הישראלי אין הרבה שכל״, אמר לי בעבר יצחק שום כאשר אימן את בית״ר ירושלים. ״למה״, שאלתי, והוא סיפר לי סיפור. ״כל הזמן היו לי הדלפות מחדר ההלבשה. הדלפות נגדי והדלפות נגד שחקנים אחרים בקבוצה. חשדתי בשחקן מסוים, החלטתי לקיים איתו שיחה בארבע עיניים ואמרתי לו דברים שרק הוא שמע ממני. אחרי כמה דקות שהוא יצא מהחדר הדברים פורסמו באינטרנט. ככה עליתי עליו ועל עוד כמה מדליפים בקבוצה״.

מאלי גוטמן, לשעבר, לקחתי אמירה אחת במהלך שתי הקדנציות שלו, שמאפיינת היטב את השחקן הישראלי. זה היה אחרי התבוסה לרוסיה בסנט פטרסבורג. ״השחקנים עכשיו הולכים לקבוצות שלהם, הם יבקיעו גול, ירוצו לקהל יחגגו עם האוהדים ורק אני אמשיך לבכות על ההפסד של הנבחרת״. וגוטמן צדק במאה אחוז. הנבחרת הלאומית עבור השחקנים הישראלים, היא בסך הכל קרש קפיצה לשדרוג החוזה הבא ואפשרות לצאת לאירופה. השחקן הישראלי לעולם לא יהיה לאומי ופטריוטי כמו שחקנים ממדינות רבות בעולם שעבורם הנבחרת היא מייצגת סמל, מולדת, לא רק מילים. כולם אוהבים, את עצמם.

אלישע לוי התעורר מהחלום שיש לו נבחרת עם שחקנים בעלי אופי מיוחד עם חדר הלבשה בריא  – התנפץ. חדר ההלבשה של הנבחרת בריא לפעמים, וחולה תמיד. המחלה שלו לא תיעלם עם השעייתם של הרוש וחמד, המאמן הלאומי יחד עם ההתאחדות לכדורגל צריכים לסלק מנבחרת ישראל שחקנים שבמקום לבעוט בכדור – בועטים במאמן, בסמל ובמדינה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.