דף הבית > אקטואליה וחדשות > שורש הסכסוך: כך החלה האיבה בין ארה"ב וצפון קוריאה

שורש הסכסוך: כך החלה האיבה בין ארה"ב וצפון קוריאה

האם המפגש ההיסטורי בין טראמפ וקים ישנה את פני מפת הכוחות העולמית ויעשה סוף לסכסוך האמריקאי-קוריאני שתחילתו עוד מימי המלחמה הקרה?

שורשיו של הסכסוך עמוקים. והחלו כבר בשנות ה-50 במהלך מלחמת קוריאה. אחריה נותר חצי האי משוסע לשניים – הצפון והדרום. קים איל סונג הפך את צפון קוריאה למדינה מבודדת, והנהיג בה פולחן אישיות וסגידה ל"מנהיג הגדול". בהדרגה הפכה למדינה נחשלת וענייה. המטילה אימה על שכנתה מדרום, על אזרחיה מבפנים ועל מדינות האזור.

לאורך השנים, ניסתה ארה"ב מנהיגת המערב למנוע מצפון קוראיה מלהשיג את הדבר בו חשקה יותר מכל – נשק גרעיני. ב-1994 הכריז הנשיא קלינטון על השגת הסכם שמטרתו למנוע מצפון קוריאה לפתח נשק גרעיני. צפון קוריאה הפרה את תנאי ההסכם – והניסיון הדיפלומטי קרס.

בתקופת כהונתו של הנשיא בוש פסקו הניסיונות הדיפלומטיים וב-2001, לאחר אסון התאומים, הכריז הנשיא כי צפון קוריאה היא חלק מציר הרשע.

ב-2011, עם מותו של המנהיג קים ג'ונג איל ומינוי של בנו קים גו'נג און תחתיו, שלח קים לארה"ב סימנים פייסניים, שהובילו למחשבה כי נטרולה של המדינה מנשק גרעיני אפשרי. אולם במהרה החלה צפון קוריאה בסדרת ניסויים גרעיניים ובאיומים כלפי ארצות-הברית – שהשיבו את המתיחות על כנה.

יחסו של הנשיא טראמפ לקים מאז עלה לשלטון בשנה שעברה ידע עליות ומורדות. טראמפ וקים קיימו ביניהם חילופי דברים תוקפניים, וטראמפ אף איים באופן מפורש לתקוף את צפון קוריאה.

בחודשים האחרונים הבשילו התנאים לקיומה של הפגישה ההיסטורית. צפון קוריאה השמידה את מתקן הגרעין ואף שחררה אסירים אמריקנים. למרות זאת הפגישה כמעט התבטלה ברגע האחרון.

דווקא טראמפ, שהפגין גישה תוקפנית כלפי קים, הוא הנשיא הראשון המקיים את הצעד פורץ הדרך. מה יהיו תוצאותיה של הפגישה? לפי שעה, איש אינו מוכן להתחייב.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

צה"ל על הפלת המטוס בסוריה: האחריות על משטר אסד

בתום תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי הלילה בסוריה, מבהיר דובר צה"ל כי "כשנורה הנ"מ לעבר המטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר לא היו בשטח סוריה". ‬מטוסי קרב של צה"ל תקפו מתקן של הצבא הסורי ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון