שורשיו של הסכסוך עמוקים. והחלו כבר בשנות ה-50 במהלך . אחריה נותר חצי האי משוסע לשניים – הצפון והדרום. קים איל סונג הפך את למדינה מבודדת, והנהיג בה פולחן אישיות וסגידה ל”מנהיג הגדול”. בהדרגה הפכה למדינה נחשלת וענייה. המטילה אימה על שכנתה מדרום, על אזרחיה מבפנים ועל מדינות האזור.

לאורך השנים, ניסתה ארה”ב מנהיגת המערב למנוע מצפון קוראיה מלהשיג את הדבר בו חשקה יותר מכל – . ב-1994 הכריז הנשיא קלינטון על השגת הסכם שמטרתו למנוע מצפון קוריאה לפתח . צפון קוריאה הפרה את תנאי ההסכם – והניסיון הדיפלומטי קרס.

בתקופת כהונתו של הנשיא בוש פסקו הניסיונות הדיפלומטיים וב-2001, לאחר אסון התאומים, הכריז הנשיא כי צפון קוריאה היא חלק מציר הרשע.

ב-2011, עם מותו של המנהיג קים ג’ונג איל ומינוי של בנו קים גו’נג און תחתיו, שלח קים לארה”ב סימנים פייסניים, שהובילו למחשבה כי נטרולה של המדינה מנשק גרעיני אפשרי. אולם במהרה החלה צפון קוריאה בסדרת ניסויים גרעיניים ובאיומים כלפי ארצות-הברית – שהשיבו את המתיחות על כנה.

יחסו של הנשיא טראמפ לקים מאז עלה לשלטון בשנה שעברה ידע עליות ומורדות. טראמפ וקים קיימו ביניהם חילופי דברים תוקפניים, וטראמפ אף איים באופן מפורש לתקוף את צפון קוריאה.

בחודשים האחרונים הבשילו התנאים לקיומה של הפגישה ההיסטורית. צפון קוריאה השמידה את מתקן הגרעין ואף שחררה אסירים אמריקנים. למרות זאת הפגישה כמעט התבטלה ברגע האחרון.

דווקא טראמפ, שהפגין גישה תוקפנית כלפי קים, הוא הנשיא הראשון המקיים את הצעד פורץ הדרך. מה יהיו תוצאותיה של הפגישה? לפי שעה, איש אינו מוכן להתחייב.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.