צילום: Pixabay

ניתן לומר דברים רבים על ישראל, חלקם חיוביים, חלקם פחות, אך מה שבטוח הוא שהמדינה הקטנה שלנו בולטת בנוף העולמי על אף גודלה. ניתן לראות את השוני של מדינתנו הצעירה כמעט בכל היבט, החל באוכל הרחוב, דרך התרבות וכלה במסורות דתיות וחברתיות, כמו חתונות. אף על פי שלכאורה לא אמורים להיות הבדלים גדולים בין חתונות הנערכות בישראל לבין אלו הנערכות בחו"ל, ישנם הבדלים משמעותיים בין האופן שבו זוגות מתחייבים אחד לשני בישראל לבין האופן שבו זוגות במדינות אחרות מבטאים את אותה מחויבות.

כמה הבדלים כבר יכולים להיות?

חתונה מהווה את אחד האירועים המרגשים ביותר בחייו של כל אדם, בכך אין ספק, והאופן שבו זוגות בישראל מתחתנים שונה באופן מהותי באופן שבו זוגות באזורים מרכזיים, דוגמת אירופה מתחתנים, ואלו חלק מההבדלים:

 

  • מיקום החתונה – בעוד בישראל יש אולמות וגני אירועים שהוקמו במיוחד עבור חתונות, באזורים מרכזיים בעולם אין זה כך. ברחבי אירופה זוגות יכולים להינשא במקומות שונים שאין עליהם תווית של "גן חתונות" או "אולם אירועים" שבו מגישים קייטרינג לחתונה כחלק מהעסק. במקום זאת, זוגות ברחבי העולם יכולים להינשא באולמות של כנסים, טירות, שדות בר, חופי ים פתוחים ואפילו מבנים היסטוריים. בישראל לעומת זאת, מקומות האירועים הרבה יותר מוסדרים ואין צורך לחפש בין אינספור אתרים מיוחדים כדי לבחור את האחד שמתאים לזוגות המתחתנים.
  • משך התכנון – בישראל תקופת אירוסין שעולה על שלושה חודשים עד חצי שנה נראית בעיני רבים כמשונה, אך באזורים אחרים תקופות אירוסין ארוכות הן חלק מהשגרה. בישראל בוחרים תוך חודשים ספורים מקום אירוע, קייטרינג לחתונה, מכינים רשימת מוזמנים, הזמנות רשמיות וגם ספקים שונים בעוד שביתר העולם פורסים את ההכנות למשך שנה ואף יותר! תארו לכם כמה זמן היה לוקח לכם לבחור קייטרינג לחתונה או צלם אם היה לכם פרק זמן כל כך ארוך.
  • יום החתונה – ימי שבת וראשון הם ימי שבתון בשאר העולם, ולכן הם מהווים את הימים הפופולריים ביותר לחתונות. בישראל לעומת זאת, לא נערכים טקסי חתונה בימי שבת משום שעל פי ההלכה לא ניתן לעשות זאת. היום הפופולרי ביותר לחתונה בישראל הוא יום חמישי, וכולנו מכירים לפחות 5 זוגות שהתחתנו ביום הזה.
  • שעת החתונה – חתונות ערב הן עניין שבשגרה אצלנו, ואלו שבוחרים להינשא בימי שישי בצהריים נחשבים לנועזים במיוחד. לעומת זאת, באירופה ובאזורים מרכזיים אחרים בעולם, חתונות בוקר הן עניין שבשגרה והן נמשכות עד הלילה, לאחר שהאורחים הספיקו לאכול ולשתות כאוות נפשם.
  • טקסים ייחודיים – טקס החופה הוא בהחלט מרגש בחתונות ישראליות, וכולנו יודעים שהן לא מהוות חלק ממסורות של מדינות אחרות. אצל תרבויות אחרות יש שלל מסורות ייחודיות משלהן, כמו זריקת הבירית של הכלה אל עבר הגברים, זריקת הזר של הכלה אל עבר הנשים וליווי הכלה על ידי האב אל החופה. במסורת הנוצרית, האב בעצם "מוסר" את בתו לחתן, בעוד שבישראל הכלה מלווה על ידי שתי האימהות – שלה ושל החתן, או על ידי שני הוריה.

 

המדינה הקטנה שלנו בהחלט מיוחדת משלל סיבות, כשהחתונות הנערכות פה מהוות את אחד מהסמלים הבולטים שלנו. החל בבחירת קייטרינג לחתונה, דרך בחירת מקום האירוע וכלה במסורות הקטנות והגדולות הנערכות בחתונות, ישראל נבדלת במידה ניכרת מחתונות במדינות אחרות. עם כל ההבדלים, אפשר להגיד שישראל מתעלה על מקומות אחרים הודות לשמחה האדירה שיש בחתונות שמהוות את אחד הטקסים החשובים ביותר בחייו של כל אדם.

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20