הודעת דובר צה"ל הבוקר (ג') החזירה אותי לשנת 2014, כמה חודשים אחרי סיום צוק איתן שחשף את הנשק החדש של חמאס – המנהרות ההתקפיות שהיכו בעורף הישראלי והוכיחו כמה חשופים אנחנו.

האדמה בצפון קשה לחפירה?

כבר אחרי המבצע הבינו בדרג הצבאי והמדיני שחיזבאללה יעתיק את הנוסחה מהדרום, ואכן כך היה. לוחמי ארגון הטרור החלו באותה השנה לחפור בכפרים הלבנוניים הסמוכים לגבול. תושבי זרעית, שתולה, ואצבע הגליל שמעו את החפירות, הרגישו את הקרקע רועדת בלילות מתחת לרגליהם. הם פנו פעם-אחר-פעם לצה"ל, הראו את הסדקים בקירות, השמיעו את רעשי הקדיחה החזקים אבל מפקדי הצבא – איך נאמר במילים עדינות – ניפנפו אותם.

אמרו שהם מבוהלים ממה שראו בגבול עזה, שהאדמה בצפון קשה ולא תאפשר חפירת מנהרות, שהם יודעים בדיוק מה קורה בצד השני ושחיזבאללה לא זקוק למנהרות, שיש לו מספיק דרכים לחדור לשטח ישראל אם רק ירצה.

התושבים מיאנו להאמין לתירוצים שסיפקו להם מפקדי צה"ל. הם אפילו שיגרו מכתב לאלוף פיקוד הצפון אז, אביב כוכבי, וביקשו את התערבותו. בצר להם, פנו גם אליי. הייתי אז כתב צבאי. סיקרתי וליוויתי את טענותיהם, וקציני דובר צה"ל ניסו כל הזמן לגמד את הסיפור ולטעון שאני זורע פאניקה בציבור על כלום ועל מאומה.

היום התברר שלא הדמיון הדריך את אותם אזרחים מודאגים. כבר באותה השנה החל בבניית תשתית התת-קרקע. בתחילה יחסית רחוק מהגבול, ולאט-לאט – על אף האדמה הקשה – הם גם התקרבו מאוד לגבול הישראלי. שום תירוץ לא יתקבל עכשיו. התושבים , בצה"ל פשוט הדפו וברחו מלחשוף את האמת.

חשיפת פרויקט המנהור של חיזבאללה. צילום: דו"צ

 

חברי הקבינט עודכנו כבר לפני חודשים

המידע על אותן מנהרות שחופר חיזבאללה הגיעו לידי שרי הקבינט כבר לפני כמה חודשים. כולם עודכנו שצה"ל בקרוב מאוד ייאלץ לפעול להשמדתן. אף אחד, גם כיום, לא יודע כיצד יגיב נסראללה ופטרוניו מטהרן על המבצע ההנדסי המוגבל והזהיר הזה שעליו הכריז הבוקר צה"ל.

זה לא מנע מליברמן להניח מכתב התפטרות ולברוח ממשרד הביטחון, וזה כנראה גם לא ממש מנע מבנט ושקד להשתעשע בחודש שעבר ברעיון פירוק הממשלה. ייתכן שהם חשבו כי האיום לא אסטרטגי, אולי שוכנעו שהטיפול הנקודתי לא יוביל לסבב לחימה ושהחיזבאללה יבליג על הפרת הסכם 1701.

ליברמן מודיע על התפטרותו

 

כרגע שרי הקבינט הונחו שלא לפטפט. הם קיבלו אישור להוציא הודעות כתובות בלבד, מדודות מאוד. אבל אל תדאגו, עד השעה שמונה בערב ההדלפות מהליך קבלת ההחלטות בקבינט כבר יגיעו למהדורות החדשות. בכל זאת, 2019 היא שנת בחירות.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.