אחרי שעות של מחאה שקטה ועצרת זיכרון מרגשת הערב (רביעי) בכיכר רבין, החלו עשרות מפגינים רעולי פנים להתעמת עם כוחות המשטרה.

עימותים אלימים בהפגנת הקהילה האתיופית. צילום: דוברות המשטרה

 

המפגינים יידו אבנים על אוטובוסים, ניפצו מראות של מכוניות חונות ושמשות של חנויות, הפכו אופנועים ופחי אשפה ושברו גדרות. בעימותים נפצעו שלושה שוטרים ועשרות מפגינים נעצרו.

עימותים אלימים בהפגנת הקהילה האתיופית. צילום: דוברות המשטרה

 

התפרעות אלימה של צעירים רעולי פנים

ממשטרת ישראל נמסר כי "עם פיזור המחאה החלו עשרות צעירים להתפרע, חלקם רעולי פנים, לגרום נזק לרכוש ולנסות ולחסום את צירי התנועה באזור. המתפרעים החלו בזריקות אבנים, בקבוקים וחפצים ושריפת פחים. נוכח התפרעות אלימה זו , משטרת ישראל החלה לפעול להפסקת ההתפרעות והוונדליזם ולפיזור המתפרעים".

צילום: דוברות המשטרה

עוד נמסר כי "משטרת ישראל מכבדת את חופש הביטוי של כל אזרח החפץ בכך, יחד עם זאת, נדגיש ונחדד, כוחות המשטרה יקפידו לפעול נגד כל ביטויי אלימות, פיזית ומילולית. אנו ננקוט באפס סובלנות כלפי אלו שיבקשו להפר את הסדר הציבורי ועלולים להוות סכנה לשלומו של הציבור הרחב".

עצרת העדה האתיופית בכיכר רבין. צילום: הלל מאיר/TPS

 

מוקדם יותר הערב הגיעו אלפים מבני העדה האתיופית לכיכר רבין לקחת חלק בעצרת זיכרון לזכרו של יהודה ביאדגה ז"ל, שנורה על ידי שוטר לפני 10 ימים.

המשתתפים הדליקו נרות נשמה ועמדו דקת דומייה לזכרו.

עצרת העדה האתיופית בכיכר רבין. צילום: הלל מאיר/TPS

 

"כולנו יוסף סלמסה"

שחר מולה, ממארגני ההפגנה, אמר: "אני מתרגש כי אמרו עלינו שאנחנו קהילה אלימה והוכחנו הערב את האחדות של הקהילה שלנו. לא באנו לכאן היום בשביל פיקניק או כדי לחגוג, אלא להביע כאב על האלימות המשטרתית כלפי הילדים שלנו. יש רשימה של שמות של ילדים שלנו שבאו במגע עם שוטרים ומצאו את מותם – יוסף סלמסה, גם אני, גם אתה, כולנו יוסף סלמסה. אנחנו דורשים ועדה ממשלתית שתחקור".

עצרת העדה האתיופית בכיכר רבין. צילום: הלל מאיר/TPS

 

המחאה נגד אלימות המשטרה כלפי החלה בשעה 15:00 בצומת עזריאלי. לאחר מכן, עברה המחאה לרחוב קפלן, שם קראו המפגינים את שמות הקרבנות בני העדה, מול מחנה הקריה. נתיבי איילון נחסמו על ידי מפגינים, ונפתחו מחדש לתנועה רק כעבור 3 שעות.

מתוך הפגנת יוצאי אתיופיה נגד . צילום: פלאש 90

 

במהלך ההפגנה נראו חלק מהמפגינים כשהם עונדים על בגדיהם טלאי מגן דוד בצבע כתום שעליו הכיתוב "יהודי אתיופי" ומניפים שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "שוטרים רוצחים את ביתא ישראל"; "רדיפה משטרתית"; ו"אנחנו לא אלימים – אתם כן".

"יהודי אתיופי". צילום: פלאש 90

 

ההפגנה, היום

 

ההפגנה מתקיימת בעקבות האירוע שבו נורה למוות יהודה ביאדגה, תושב בת ים שהוריו ביקשו סיוע מהמשטרה בעת שהשתולל. לקראת ההפגנה פרסמו מובילי המחאה סרטון בהשתתפות אמנים ואנשי תרבות בו הם נראים שואלים: "היית יורה בי?", כשהמסר הוא שהשוטרים מרשים לעצמם אצבע קלה יותר על ההדק כשמדובר באזרח בן העדה האתיופית. ההפגנה אף קיבלה את ברכת מנהיגיה הרוחניים של העדה.

היית יורה בי?#היום_זה_אני_מחר_זה_אתה.

تم النشر بواسطة ‏אתיופיה הקטנה – Little Ethiopia‏ في الثلاثاء، ٢٩ يناير ٢٠١٩

 

 

ממשטרת ישראל נמסר בתחילת ההפגנה כי "המשטרה תאפשר את קיום המחאה ותאפשר למוחים את חופש הביטוי ומימוש זכות המחאה של כל מי שיחפץ בכך". עוד הוסיפו כי "המשטרה תהיה פרוסה בצירים המרכזיים ותבצע הכוונת תנועה ודילול עומסי תנועה ככל שניתן".

מתוך הפגנת יוצאי אתיופיה נגד אלימות משטרתית. צילום: פלאש 90

 

 

 

סיון חילאי

סיון חילאי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.