No Tag To Print

שער ב-13 שניות. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
אילוסטרציה. צילום: אדיר סולטן, פלאש 90

שוטרים התעמרו בקטינים שנעצרו בהפגנה – השופט הורה לשחררם

שני קטינים ובגיר נעצרו בהפגנה נגד העינויים כלפי עצורי השב״כ. לטענת עורכי דינם, הצעיר הוכה באגרופים בהפגנה ובניידת, על הצעירה נאסר ללכת לשירותים והיא נאלצה לעשות צרכים על עצמה בזמן המעצר. בתום החקירה בשעת לילה מאוחרת נותרו השלושה במסדרונות התחנה ולא הובאו לבית מעצר. השופט דחה את הבקשה להארכת מעצרם והורה לבדוק את הטענות הקשות

שופט בית משפט השלום אלעד פרסקי דחה בקשת המשטרה להאריך מעצרם של שני קטינים, אחד מהם בנו בן ה-15 של בנצי גופשטיין ובגיר שנעצרו במהלך הפגנה נגד תנאי מעצרם של תלמידי ישיבה מהשומרון בשב"כ והורה לבדוק את  טענותיהם הקשות על פגיעה בזכויותיהם.

במוצאי שבת התקיימה הפגנה מול בית ראש הממשלה בדרישה לעצור את העינויים. לטענת עורכי דינם של הקטינים, במהלך האירוע עצרו שוטרי מג״ב באלימות את הנער שהוכה באגרופים וגם בתוך הניידת וכן נערה נוספת ובגיר. במהלך שהותם בתחנת המשטרה סירבו השוטרים לאפשר לנערה לגשת לשירותים ולאחר שעות רבות של מעצר בלילה נאלצה הנערה להטיל מימיה בבגדיה.

ההפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS

 

כמו כן לאחר חקירתם שהסתיימה לפי טענת המשטרה בשלוש לפנות בוקר, החליטו החוקרים להותיר את הקטינים והבגיר במסדרון תחנת המשטרה מבלי לשלוח אותם לבית המעצר כמתחייב על פי חוק ובכך למעשה למנוע מהם שינה.

למחרת (א׳) ביקשה המשטרה להאריך מעצרם של המפגינים בשלושה ימים. עו"ד איתמר בן גביר שייצג את הקטין הטיח ביקורת חריפה במשטרה והציג לשופט פסיקה מתביעה אזרחית שבמהלכה נאלצה המשטרה לשלם עשרת אלפים ש״ח לקטין אשר שהה במסדרון במשך הלילה בניגוד להוראות המעצר, כמו כן הציג לשופט תמונות ממעצרו של הצעיר במהלכם הוא נראה מוכה על ידי שוטרי מג"ב.

ההפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS

 

 

לטענת בן גביר כי אין כל עילה למעצר ולאחר שחקר את טוען המעצרים זה הודה כי אין כל פעולת חקירה שיש להשלים.

בא כוחה של הנערה עו"ד משה פולסקי מעמותת חוננו תקף בחריפות את העובדה שנשללה מהנערה הזכות ללכת לשירותים. עו"ד פולסקי טען כי המעצר פסול ובכל מקרה אין להאריך מעצר בגין הפגנה וכן טען כי גם אין כל סיבה לשחרר בתנאים מגבילים.

השופט אלעד פרסקי דחה טענות המשטרה וקבע שאין סיבה להאריך מעצרם של המפגינים או להורות על שחרורם בתנאים ולכן הורה לשחררם אך ורק בחתימה על ערבות שיגיעו לחקירה או למשפט ככל שידרשו. כמו כן הורה השופט לבדוק את הותרתם של הקטינים במסדרון תחנת המשטרה ללא מיזרון ומים זורמים, וכן לבדוק את הטענות של הקטינה לפיהן היא נאלצה לעשות צרכיה במכנסיים, ואת תקיפתו של הקטין בידי שוטרים.

עו"ד איתמר בן גביר מסר: ״מאירוע לאירוע אני נדהם מהפרת הזכויות וההתעללות של שוטרים כלפי מפגיני ימין ושואל את עצמי לאן נעלמו כל ארגוני זכויות האדם. תוקפים ילדים באמצע הפגנה, מותירים אותם במסדרון במשך לילה שלם ללא מיטה וכרית לשים את הראש וגם לא מאפשרים לנערה להתפנות בשירותים – לאן הגענו? בכוונתי להגיש תביעה אזרחית נגד ההתעללות".

עו"ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

עו"ד משה פולסקי מעמותת חוננו מסר: ״אנו שמחים שבית המשפט שחרר את כל העצורים ללא כל תנאי, כאשר מלכתחילה לא הייתה הצדקה למעצר. אנחנו דורשים שהאירוע כולו יועבר למחלקה לחקירת שוטרים שתבחן את התנהלות השוטרים. הדבר אינו מתקבל על הדעת כי מפגינים שבאו למחות באופן לא דמוקרטי, יפלו קורבן להתנהלות לא חוקית ולא מוסרית".

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מקפידה על זכויותיהם וכבודם של נחקרים ועצורים לצד הצורך להגיע לחקר האמת ולמצות עמם את הדין וכך היה גם במקרה זה. במהלך ההפגנה, נתקלו השוטרים באלימות מצד המפגינים ובחסימת צירים שחייבו את פינויים ופינוי המפגינים החל רק לאחר שהשוטרים התריעו בפניהם להתפנות ואלו סרבו. החשודים נעצרו לאחר שהפרו את הסדר הציבורי, תקפו את השוטרים והתנגדו למעצר.
בניגוד לנטען, מיד כשהחשודה הגיעה עם השוטרים לתחנת המשטרה – ניתנה לה האפשרות להתפנות. בהתאם לנהלים, לא ניתן היה להעביר את החשודה לשב״ס בשעה שבה הסתיימה החקירה (לפנות בוקר), ולכן היא הושארה בתחנת המשטרה. יחד עם זאת, לאור טענות שהעלו במהלך החקירה, המשטרה העבירה מיוזמתה את כלל החומרים לבדיקת מח״ש כמקובל.
משטרת ישראל תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם, אולם לא תאפשר ותפעל בנחישות נגד כל מי שינהג באלימות, יתקוף שוטרים, יחסום צירים, ויפר במעשיו את הסדר הציבורי תוך פגיעה באזרחים נורמטיביים ומשתמשי הדרך".

It is not Android