הדו"ח, שנכתב על ידי SEM, האחראים על תחום ההגירה בממשלת שוויץ ופורסם בתכניתו של אראל סג"ל בגלי צה"ל חושף פרטים על המצב באריתריאה.

בשוויץ נמצאת קהילת מבקשי המקלט מאריתריאה הגדולה באירופה, המונה כ- 20 אלף בני אדם.

במסמך שנחשף לפני כחודש בשוויץ נכתב מהו היחס במדינה לעריקים מהצבא או מהשירות האזרחי, זוהי אחת העילות המרכזיות להגשה בקשה למקלט אצל האריתריאים. הצוות השוויצרי הגיע למסקנה שישנה מגמת שיפור באריתריאה ביחס לעריקים מן הצבא ששבים הביתה.

בדו"ח נכתב שכיום המדיניות היא להקל בענישה, בדרך כלל מטילים עונשי מאסר הקצרים מאלה הקבועים בחוק. הדו"ח אף חשף כי הממשלה מפעילה נוהל חדש בנוגע לעריקים אשר חוזרים מרצון. הנוהל, אשר עוד לא פורסם מונע מהפעלת החוקים הדרקוניים שקבועים בחוק ומתן פטור מענישה על מנת לעודד חזרה הביתה.

יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90
יכולים לחזור לארצם. צילום: פלאש 90

כותבי הדו"ח ציינו כי החוזרים באופן זה לאריתריאה לא מוגדרים כנרדפים ואין עילה לאישור בקשת מקלט. יחד עם זאת, לא כולם יכולים לזכות בהגנה זו, ומי שברח למרות שבממשלת אריתראיה החליטו כי יש בו צורך יכול להיעצר.

הדו"ח חשף בנוסף כי ישנה כוונה להגביל את אורך השירות באריתריאה, השירות יוגבל ל- 18 חודשים ברצף, כיום השירות אורך בין 5 ל-10 שנים ע"פ עדויות, בנוסף, שכר המשרתים בשירות האזרחי יעלה בקרוב.

לפי החשיפה בדו"ח, מדובר בשינוי תפיסה במדינה, עם זאת הדו"ח פורסם לאחרונה ולכן לא נעשו פעולות בנושא.

גם בבריטניה הבינו: אין סכנה לעריקים חוזרים

בנוסף לדו"ח זה, פורסם דו"ח שערך משרד הפנים הבריטי ובו הוצגו מסקנות דומות. הדו"ח הבריטי קבע כי לאזרחים אריתראים שהיגרו מארצם לא נשקפת סכנה כלל. את הדו"ח כתבה משלחת בריטית שנפגשה עם מסתננים שחזרו מישראל. לפני ממצאי המשלחת, שנשלחה מטעם משרד הפנים הבריטי, מצבם של המסתננים הוא טוב. המשלחת נפגשה עם דיפלומטים, נציגי ארגוני סיוע, אנשי ממשל ומהגרים שחזרו לאריתריאה, ביניהם גם 30 מסתננים שעזבו את ישראל.

 הפטריוטים דנים בדו"ח הבריטי לפיו אין סכנה לאזרחי אריתריאה

 

 

 

 

 

רינת ורדי

רינת ורדי