הבוקר (ראשון) נפתחו הקלפיות במערכת הבחירות לפרלמנט בשוודיה. הבחירות נחשבות לגורליות במיוחד על רקע התחזקות הימין הקיצוני במדינה, ומשבר האלימות והמהגרים.

הסקרים האחרונים חזו תוצאות די צמודות בין גושי הימין והשמאל, כאשר עיניה של נשואות בעיקר למפלגת הימין הלאומני "". המפלגה צפויה להתחזק מאוד, ולפי סקרים רבים – להפוך לשנייה בגודלה בפרלמנט. סקרים מסוימים אף חזו שתנצח בבחירות ותזכה במירב הקולות.

, מנהיג השוודים הדמוקרטים. צילום: רויטרס

סובלת בשנים האחרונות מעלייה דרסטית באבטלה ובאלימות, בעיקר מזינוק במספר התלונות על מקרי האונס והתקיפה המינית. אצבעות רבות במדינה מופנות כלפי מדיניות ההגירה של הממשלות הסוציאל-דמוקרטיות, שאפשרו כניסה המונית של מהגרים מהמזרח התיכון למדינה.

הקלפיות נפתחו הבוקר בשעה 08:00 (שעון שוודיה) ויסגרו בשעה 20:00 בערב. לאחר מכן יחלו להתפרסם תוצאות האמת. מכיוון שאף מפלגה אינה צפויה לזכות במירב המושבים בריקסדאג – הפרלמנט השוודי – ניסיונות הרכבת הקואליציה יחלו כנראה מיד עם סגירת הקלפיות.

הפגנת מהגרים מוסלמים במאלמו, שוודיה בשנה שעברה. צילום מסך מתוך יוטיוב

המפלגה הסוציאל דמוקרטית זכתה במהלך למעלה ממאה השנים האחרונות באחוז הקולות הרב ביותר בכל מערכת בחירות. הפעם, חוזים לה הסקרים תוצאה של בין 22% – 25%. תרחיש אפשרי הוא כי במקרה של תוצאה נמוכה אף אחת מן המפלגות לא תצליח לגבש קואליציה, והמדינה תאלץ ללכת לבחירות נוספות.

גם במידה והתוצאות יאפשרו קואליציה של שמאל קיצוני-שמאל מתון – מרכז, תרחיש שבו המפלגה שמובילה את הקואליציה דוגלת במדיניות של אנטי הגירה והחלשת , עלולה לגרום לחוסר יציבות.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.