כוחות הביטחון השוודיים סמוך לבית הכנסת שהותקף בעיר גטבורג
כוחות הביטחון השוודיים סמוך לבית הכנסת שהותקף בעיר

 

הושלכו אמש (שבת) אל עבר בעיר גטבורג בשוודיה ע"י כ-21 רעולי פנים, כך פורסם ב"ynet". כתוצאה מהתקיפה פרצה שריפה בחניון, אך למרבה המזל לא היו נפגעים. "ראיתי כדור של אש" סיפר אחד העדים. על פי דיווח מקומי, התקיים במקום אירוע של תנועת נוער יהודית. המשתתפים נאלצו לרדת למרתף בית הכנסת עד להגעת כוחות הביטחון.

"הגענו למקום וכיבינו את האש" סיפר מפקד כוחות הכיבוי, "הייתה בערה בין מכוניות בחניון, זיהינו במקום נוזל דליק", מה שהעלה את החשש שהתפשטות האש עלולה להגיע למרכז היהודי. במשטרה סיפרו: "הדברים היחידים שאנחנו יודעים הם מספר הבקבוקים שהושלכו ושהם היו מלאים בבנזין". יו"ר הקהילה היהודית, שנכח במקום: "עשרות רעולי פנים החלו להשליך חפצים בוערים לעבר החצר".

כוחות הביטחון השוודיים סמוך לבית הכנסת שהותקף בעיר גטבורג
כוחות הביטחון השוודיים סמוך לבית הכנסת שהותקף בעיר גטבורג

 

שליח תנועת , דביר מעוז: "באתי להגיד שלום במסיבה וישבתי עם אחד השומרים. פתאום ראיתי בזווית של העין כדור של אש. הלכתי ישר לחדר השומר ואמרתי לו שזרקו בקבוק תבערה. הילדים היו בלחץ כי זאת פעם ראשונה שהם חווים אירוע של טרור קרוב אליהם. ההורים הגיעו ולקחו את הילדים הביתה, הם היו לחוצים מאוד. אחד הילדים סיפר שבגלל שהוא נושא שם יהודי הוא סובל מהתנכלות בבית הספר מצד ערבים שמקללים אותו ויורקים עליו".

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל הגיב גם הוא לאירוע האנטישמי: "לאחר הכרזתו של הנשיא ארה"ב, טראמפ בשבוע שעבר על ירושלים כבירת ישראל, בעקבותיה יש הרואים סיבה לגל חדש של אנטישמיות, דבר זה אינו מתחמק מאחריותה של אירופה ומראה בה צביעות רבה. נכון יהיה לראש ממשלת , סטפן לוון, לגנות את המקרים אלו ולשמר את המקומות הקדושים של העם היהודי, בתוך שהוא נותן בטחון לאזרחי היהודים כפי שהוא נותן לשאר הדתות במדינה".

כוחות הביטחון השוודיים סמוך לבית הכנסת שהותקף בעיר גטבורג
כוחות הביטחון השוודיים סמוך לבית הכנסת שהותקף בעיר גטבורג

 

יום לפני האירוע (שישי) נערכה צעדת מחאה בעיר מאלמו, בה השתתפו מאות אנשים שמחו על ההכרה של הממשל האמריקני בירושלים כבירת ישראל. "הכרזנו על אינתיפאדה ממאלמו. אנחנו רוצים את החירות שלנו בחזרה, ואנו נירה ביהודים", צעקו המשתתפים.

ביום חמישי שעבר, יום לאחר נאום ירושלים של הנשיא טראמפ, ניפץ מוסלמי רעול פנים ניפץ חלונות של מסעדה כשרה באמסטרדם תוך צעקות "למען פלסטין, אללה וואכבר". עטוף בדגל אש"ף, הגיע המחבל למסעדה הישראלית "הכרמל" ברחוב אמסטלווינסווג בבירת הולנד, שהייתה ריקה באותו הזמן, ניפץ את חלונותיה, נכנס פנימה והוציא דגל ישראל שהוצב בחלון, במטרה להשחית אותו, אז עטו עליו שוטרים ועצרו אותו.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.