אוהדי סכנין בעוד מופע אלים. צילום: פלאש 90
אוהדי סכנין בעוד מופע אלים. צילום: פלאש 90

אחד הזיכרונות שיישארו אחרי העונה הזו הוא ההחלטה התקדימית לפיה במשחקים טעונים לא יגיעו למגרש אוהדי הקבוצה האורחת. המטרה היא למנוע אלימות והתפרעויות במגרשים. המשחק הראשון ששוחק ללא קהל אורח הוא המשחק בין בני סכנין לבית"ר ירושלים באצטדיון דוחא במסגרת הפליאוף העליון. מי שחשב שהמשחק יעבור בשקט כשאוהדי בית"ר לא מגיעים למשחק, ושלא נראה אלימות מצד הקהל הביתי התבדה והבין שכשמדובר בבני סכנין הקהל שלהם לא מפספס הזדמנות לנהוג באלימות וגזענות.

במהלך המשחק שהסתיים בניצחון 2:0  של סכנין לאחר טעות שיפוט חמורה של רועי ריינשריבר, הושלכו לכר הדשא חפצים רבים ביניהם: מצתים, כוסות שתייה, גרעינים, נעליים ואף אבן, שבנס לא פצעה את שוער בית"ר ונבחרת ישראל, בוריס קליימן.

ביציעים הונפו דגלי פלשתין ונשמעו קריאות גזעניות כולל השיר: 'בדם ואש נפדה את אל אקצא'. הקהל של סכנין גם סינוור את שחקני בית"ר ואת מאמן הקבוצה סלובן דראפיץ'. למרות ניסיונות הרגעה של שחקני סכנין והקפטן חאלד חלאיילה, הקהל של סכנין המשיך בהתנהגות האלימה. אחד האוהדים של בני סכנין הגיע סמוך לבעלי בית"ר – אלי טביב וירק בפניו.

לא מדובר בפעם הראשונה שהקהל של בני סכנין מתנהג באלימות. במשחק הקודם בין הקבוצות שהיה באצטדיון המושבה עקב עונש שספגה בית"ר ירושלים, בנוסף לקריאות גזעניות והנפת דגלי אש"ף הקבועות, הושלכו אל המגרש אבוקות והקהל של סכנין ביזה את ההמנון. בתחילת העונה המפגש בין השתיים בדוחא כלל זריקת אבנים ואלימות כלפי שוטרי משטרת ישראל.

למרות כל המקרים הללו עד היום נהגו בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל בכפפות של משי עם סכנין והם ספגו עונשים מצחיקים, כמו למשל אחרי טקס בעונה הקודמת לחבר הכנסת לשעבר- עזמי בשארה שהואשם בריגול נגד ישראל לטובת ארגון הטרור, למרות המקרה החמור ספגה הקבוצה רק קנס נמוך של 15 אלף שקלים.

לאחר המשחק האחרון נראה היה שהפעם תקבל סכנין עונש קשה שיגמור אחת ולתמיד את האלימות של הקהל שלה. אך ציפיות לחוד ומציאות לחוד. סכנין נענשה ב-2 משחקי רדיוס בלבד ובקנס כספי. למרות שבתקשורת ניסו לצייר את העונש כעונש קשה, מדובר בעונש מקל מאוד ביחס לאלימות החוזרת ונשנית של קהל סכנין.

רק לפני שנה נענשה בית"ר ירושלים על קריאות גזעניות כלפיי אחמד עאבד בהפחתת נקודות. בהתאחדות לכדורגל צריכים למצוא פתרון להתנהגות קהל בני סכנין, הרי ברור לכולם כי העונש הזה לא מתריע את האוהדים וכי הוא אף עשוי לבוא לטובת הקבוצה במידה והם ישחקו באצטדיון יותר גדול וכך יגדילו את ההכנסות שלהם ממכירת כרטיסים.

העונש הנכון היה צריך להיות הפחתת נקודות או לכל הפחות לקבל החלטה כי משחקים בין בית"ר לבני סכנין לא יתקיימו באצטדיון דוחא יותר, שבו לא מצליחים כוחות הביטחון והסדרנים למנוע את התנהגות קהל סכנין. כשהעונשים ממשיכים להיות כה קלים, קשה לראות אלימות קשה יוצאת מהאצטדיונים.

 

20 News

20 News