בנאום שנשא אמש במטה הנשיאות ברמאללה, אמר , כי ואש”פ רואים את עצמם פטורים ובלתי מחויבים לכל ההסכמים החתומים מול ישראל וארה”ב לרבות להסכמים הביטחוניים וזאת בתגובה לכוונות הסיפוח מצד ישראל.

אבו מאזן אמר, כי החלטה זו מתקבלת בהתאם לעמדותיהן של המועצה הלאומית והמרכזית באש”פ.

בדבריו הדגיש אבו מאזן, כי לאור האמור בהסכם הקואליציוני של ממשלת ישראל בעניין הריבונות ו”לאור נאום ראש הממשלה הישראלי בכנסת, שלא כלל התחייבות להסכמים שנחתמו, אלא הכרזה להטלת ריבונות ישראלית על ההתנחלויות ועל בסיס מה שנקרא “עסקת המאה”, אותה אנו דוחים כליל, הרי שהכיבוש מבטל בכך את הסכם אוסלו ולפיכך, הארגון לשחרור פלסטין ומדינת פלסטין נמצאים כיום במצב בו הם פטורים מכל ההסכמים וההבנות עם הממשלות האמריקאיות והישראליות, ומכל המחויבויות הנובעות מאותן הבנות והסכמים, כולל בענייני הביטחון”.

אבו מאזן אמר עוד, כי הממשל האמריקאי “שותף לכוחות הכיבוש בכל פעולות האיבה נגד העם הפלסטיני” וכי על ישראל לקבל על עצמה את כל האחריות וההתחייבויות למצב בשטחיה של המדינה הפלסטינית, כהגדרתו, על פי אמנת ג’נבה.

אבו מאזן הוסיף, כי הפלסטינים ימשיכו במאמציהם לקראת ההצטרפות כמדינה לארגונים בינלאומיים ולאמנות וכי הפלסטינים יוסיפו לרדוף את הכיבוש הישראלי בבתי הדין הבינלאומיים.

אבו מאזן אמר, כי הפלסטינים מחדשים את מחויבותם למאבק בטרור על כל צורותיו וקרא למדינות שדוחות את “עסקת המאה” לנקוט בעמדות מרתיעות ובסנקציות נגד ישראל. אבו מאזן הוסיף, כי הפלסטינים מחויבים לפתרון שתי המדינות ולמו”מ מדיני בחסות בינלאומית והרביעייה וחזר וקרא למדינות שטרם הכירו בפלסטין להכיר בה כמדינה.

במהלך הלילה מסרו גורמים בכירים מאוד ברשות הפלסטינית לערוץ 20, כי בניגוד לעבר, מדובר הפעם בצעדים של ממש וכי מדובר במצב, אותו הגדירו “כמצב סופי”. dורם ביטחוני פלסטיני אף דיווח הלילה, כי אבו מאזן הורה לראשי המנגנונים הביטחוניים להשעות את שיתוף הפעולה מול ישראל, וכי הרשות העבירה מסר לישראל בדבר הפסקת שיתוף הפעולה בענייני גביית הכספים, הייבוא, הביטחון ואף בסוגיית ההיתרים השונים והדרכונים.

עוד אמר הגורם כי צפויה פעילות עממית נרחבת לאחר החג, אולם  מנגד אומרים גורמים ברמאללה, כי מדובר בצעד הצהרתי שאין מאחוריו כל היתכנות מעשית והוא נועד לגייס תמיכה בינ”ל. גורם בפת”ח הסביר כי הרשות עוקבת מקרוב אחר התגובות בישראל שלפי שעה אינן מייחסות חשיבות רבה לדברי “הראיס”.

גורמים ברשות מעריכים, כי אבו מאזן לא ימהר לפרק את המשרד לעניינים אזרחיים וכי הרשות, גם אם לא תיזום כל פנייה לישראל, הרי שמנגנוני הביטחון ישתפו פעולה מול פנייה ישראלית.

גורמים ברשות הפלסטינית מעריכים, כי אין בדבריו של אבו מאזן כדי להביא לפירוקה של הרשות הפלסטינית, שכן סמכויותיה של הרשות עדיין קיימות בפועל וכי ישנה אפשרות כי אלו יועברו לאש”פ, במסגרת המאמץ הפלסטיני לעבור משלב של רשות זמנית למעמד של מדינה. בכיר ברשות אומר לערוץ 20 כי “אף שאבו מאזן רואה עצמו פטור מההסכמים הרי שלא אמר במפורש כי הם בטלים”.

דובר הפת”ח אמר הלילה כי נתניהו וטראמפ בחנו שוב ושוב את סבלנותם של הפלסטינים ולפיכך התגובה הפלסטינית עליה הודיע ​​הנשיא מחמוד עבאס, היא כגודל הסכנה הנובעת מתוכנית הסיפוח וכי הפלסטינים רואים עצמם פטורים מכל ההסכמים והדבר הוא בבחינת הזדמנות להסלים את המאבק הלאומי להביס את הכיבוש.

הלילה תתכנס ממשלת הרשות לישיבה ומחר יתכנסו מנגנוני הביטחון והפת”ח, בנפרד כדי לגבש את תכניות הפעולה.

ברוך ידיד

ברוך ידיד


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.