מדיניות של הכלה

השבוע התבשרנו כי סיפורה של אישה אומללה שנאנסה על ידי ערבים פלסטינים באקט של אלימות לאומנית מהסוג המנוול ביותר שאפשר להעלות על הדעת, הוסתר מהציבור על ידי המשטרה והצבא מטעמי מדיניות במטרה "למנוע חיכוכים בין יהודים וערבים", שזה שם קוד מבית התקינות הפוליטית שמשמעותו "לערבים יש יצר בלתי נשלט לאלימות ואנחנו מפחדים שאם יהודים יעזו להתנגד להם אז הם יהיו עוד יותר אלימים".

האירוע הקיצוני הזה לא מגיע בחלל ריק. לאחרונה התבשרנו כי בשם השמירה על "תהליך השלום" אפשרו במערכת הביטחון להבריח מאות טונות של בשר לא חוקי וללא תקן תברואתי מהרשות הפלסטינית לישראל. מדיניות הזרמת המלט והחשמל לחמאס פועלת בעצמה מרבית במטרה לפייס את ארגון הטרור. גופות מחבלים מוחזרות למנגנון הצבאי של אש"ף לצורך תהלוכות הסתה נגד ישראל על בסיס שבועי, כספי הרשות הפלסטינית ממשיכים להגיע לחשבונות המחבלים הכלואים בישראל כתמריץ למחבלים הבאים, צה"ל נמנע מלפוצץ את מנהרות חמאס מחשש להסלמה ומפקיר לגורלם את תושבי מערב הנגב, אכיפת החוק במגזר הערבי היא בדיחה עצובה כבר מזמן והרשימה עוד ארוכה.

המשותף לכל אלו היא המדיניות, או יותר נכון הנחות המוצא שמובילות למדיניות הזו. בכירים במערכת הביטחון בהווה ובעבר חוזרים על המנטרות השחוקות "שימור שלטון אבו מאזן הוא אינטרס ישראלי", "איפוק ימנע הסלמה" "לא ניתן למגר את הטרור בכוח" ורבות אחרות שהמשותף לכולן היא התפיסה לפיה הערבים הם בריונים מולדים שאסור להרגיז אותם. התפיסה הזו בעייתית מסיבות רבות, אבל הגרוע מכל הוא שהיא משיגה בדיוק את ההפך מהמטרה.

היא משדרת לפורעי החוק מסר לפיו ככל שיהיו אלימים יותר, כך גורמי האכיפה יתעסקו אתם פחות, ומשדרת לשומרי החוק את המסר שהם פראיירים. המסר הכפול הזה לא רק שאינו מחזק את הביטחון האישי במדינה אלא מעניק תמריצים לאלו שמסכנים אותו, הוא גם בלתי מוסרי ובלתי ערכי בעליל. עושה רושם שמערכת הביטחון מובלת על ידי אינטרסים מערכתיים וערכיים של בכיריה תוך התעלמות מצרכי הציבור או מהמשימה המוטלת עליהם לשמור על אזרחי המדינה.

ממשיכים להאדיר את השהידים. צילום: פלאש 90
ממשיכים להאדיר את השהידים. צילום: פלאש 90

יותר ממה שזה מקומם, מכעיס ומעליב לראות כיצד כנופיות הטרור עושות במדינת ישראל ככל העולה על רוחן, זה פשוט עצוב. יותר ממה שאני רוצה שהמדינה תתפוס את האנסים המנוולים ואת הרוצחים השפלים ותעניש אותם בחומרה ובאכזריות כפי שהיה נהוג בתקופתו של בן גוריון למשל, צריך למצוא את בעל התפקיד שקיבל את ההחלטה להחביא את פרשת האונס מהציבור ולהעמיד אותו לדין על פגיעה חמורה באמון הציבור.

הקונספציה

"קונספציה" היא תפיסה מובנית מסוימת של המציאות, מעין מערכת של הנחות מוצא שממנה נגזרות ההחלטות בהתאם למציאות המשתנה. אנסה לפשט זאת באמצעות דוגמה: הקונספציה לפיה תנינים מסוכנים לבני אדם גורמת לאדם שנמצא בקרבת תנינים להיזהר, הנחת המוצא לפיה תנינים לא יכולים לטפס מעל גדר תגרום לאותו אדם להחליט לעמוד מאחורי גדר כאשר הוא נתקל בתנין. נדמה שמי שמנווט את מערכת הביטחון שבוי בקונספציה אחידה לפיה ככל שישראל תפגין יותר איפוק כלפי אויביה כך ביטחונה יגבר.

אין זו הפעם הראשונה שמערכת הביטחון נגררת לחשיבה מערכתית חסרת גיוון כפי שזכור היטב מהתקופה שקדמה למלחמת יום הכיפורים בה מערכת הביטחון כולה הציגה חזית אחידה וחדגונית, וטעתה. בדו"ח ועדת אגרנט שחקרה את הדרגים הגבוהים על כשליהם בחיזוי המלחמה נכתב "הוצגה בפני הדרג המדיני תמונת מצב חד משמעית שהתבררה כמוטעית". ראש הממשלה גולדה מאיר נשאלה מדוע לא הכריזה על מלחמה וגיוס מילואים, וענתה כי לא יכלה לקבל החלטה בניגוד לעמדת הרמטכ"ל, שר הביטחון, האלופים והאלופים במיל' (שחלקם חברי כנסת מנוסים) וכל הביטחוניסטים הבכירים שהתעקשו נחרצות שלא תהיה מלחמה, כאשר לא נמצא ולו אדם אחד מבין בכירי מערכת הביטחון שהעז להציע לה חלופה רעיונית אחרת.

יעלון ואייזנקוט. צילום: פלאש 90
יעלון ואייזנקוט. צילום: פלאש 90

צה"ל ומערכת הביטחון פועלים במרחב מורכב מאוד שלמיטב ידיעתי ייחודי אך ורק לצבא הישראלי. הם נדרשים לספק תכניות פעולה צבאיות לצבא שמהווה גוף שיטור ואכיפה באזורים עוינים לצד פעילותו הרגילה כצבא. הם לא יכולים להרשות לעצמם אחידות מחשבתית או פסילת רעיונות מבוססי-מציאות משום שאינם תואמים להנחות היסוד כפי שקורה בשנים האחרונות. במצב הקיים לעתים הם מתקשים להבדיל בין התפיסות השונות ושולחים לוחמים ללבנון או לעזה עם הוראות פתיחה באש שמתאימות למחסום בצומת תפוח או לרחובות המתוחים של ירושלים.

רק לאחרונה התפרסמו הפרוטוקולים של הקבינט המדיני-ביטחוני מתקופת צוק איתן ונתגלו כשלים חמורים במוכנות של צה"ל לקבל ביקורת מצד מי שמעוניין להטיל על הקונספציה צל של ספק. שר הביטחון יעלון היה חלק מאותה קונספציה ו"התבשל" בתוכה שנים רבות. זו אחת הסיבות למחלוקות התכופות שהיו לו עם השר בנט שלאורך כל כהונתו כחבר קבינט התעקש להטיל ספק, מה שלא מצא חן בעיניי יעלון וגם בעיניי הרמטכ"ל לשעבר גנץ ובכירים אחרים בצה"ל ובמערכת הביטחון.
על מנת לשמור על רמתו ותפקודו של צה"ל יש לוודא שהקצינים שמובילים אותו לא שבויים בקונספציה אחידה דוגמת זו ששררה ערב מלחמת יום הכיפורים. כאמור, למדינת ישראל אין את הפריווילגיה הזו.

יותר ממה שהמגמות הללו מדאיגות אני חייב להודות שהן עצובות. הגישה של מערכת הביטחון היא גישה של הכלה, ספיגה והתגוננות במקום חתירה לניצחון, רעות ועצמה. במקום לחפש ניצחון מנסים לסגור דיילים על תיקו.
אלפי שעות אולפנים ועשרות ביטחוניסטים לשעבר עם נטייה פוליטית מובהקת מנסים, ולמעשה הצליחו להרגיל אותנו לחשוב שככל שנשתוק חזק יותר כשאנחנו חוטפים בראש ככה נחטוף בראש פחות. הם עושים את זה על ידי הצגה מגמתית של המציאות באמצעי התקשורת המרכזיים והטמעת הרעיון לפיו המדיניות הזו היא היחידה שקיימת. תמצית הגישה של מערכת הביטחון והקצונה הבכירה בצה"ל כפי שמשתמעת מדבריהם(הרבים מידי) בתקשורת, מהבחירות המבצעיות ומההמלצות שהם מעבירים לדרג המדיני היא שספיגה ללא תגובה תניב אמון הדדי ואפשרות לסיום מעגל הדמים. רעיונות שעצם הלגיטימיות של השמעתם בפיקוד הבכיר של הצבא מצריך דיון שכן כלל לא בטוח שמקומם של קציני צה"ל לעסוק בפתרונות מדיניים, אולם קל וחומר שאסור לנו להרשות שרעיונות אלו יהיו הנחת המוצא היחידה שהפיקוד הבכיר מוכן לשמוע.

להחליף את העיסוק המדיני והחברתי במציאת פתרונות ביטחוניים

גישה זו מפעילה מערכת לוגית בסיסית, פשטנית ומופרכת. והטיעונים? עלבון לאינטיליגנציה: בעזה- "אם יפול חמאס יבוא דעאש". ביו"ש- "אם יפול אבו מאזן יבוא חמאס". כמה נוח שאפשר לסמוך על הפלסטינים שתמיד ייצרו כנופיות טרור חדשות כדי לתרץ את אי-חיסול הטרוריסטים הקיימים. מה אני אגיד לכם? המדיניות הזו נכשלת ובענק.

ה"טרור" (שם הקוד התקין פוליטית המקובל למאבק הערבי בקיום מדינת ישראל) והמשתתפים בו לא יפסיקו להילחם בנו אלא אם נמנע מהם את היכולת לממש את הרצון להשמיד אותנו. הדרך היחידה להשמיד את הטרור הפלסטיני היא להרוג את הטרוריסטים ולפגוע במה שיקר להם, המשפחה שלהם ונכסיה. רק משוואה ברורה לפיה מי שבוחר לצאת ולפגע ידע בוודאות שאלו שחשובים לו ישלמו את המחיר עשויה להרתיע את המתאבדים הפוטנציאליים.

יאיר גולן. צילום: פלאש 90
יאיר גולן. צילום: פלאש 90

טוב יעשו בכירי צה"ל ומערכת הביטחון אם במקום להתעסק בזיהוי תהליכים היסטוריים בחברה הישראלית וברעיונות להתחנפות למנהיגי כנופיית אש"ף יואילו בכירי קצינינו ויכינו תכניות צבאיות לניצחון על האויבים שלנו. זה ימנע חיכוכים פנים-חברתיים והרחבת שסעים בעם, וישרת את ביטחונה של ישראל וביטחון אזרחיה טוב בהרבה.אלון מליק

אלון מליק

ראש תא הסטודנטים של 'אם תרצו' באוניברסיטת חיפה