נשיא הרפובליקה הצ'כית מילוש זמאן, הנמצא בישראל לרגל ביקור מדיני בן ארבעה ימים, נאם היום (שני) בפני מליאת הכנסת. חברי הכנסת הערבים החרימו הנאום.

בנאומו אמר הנשיא: "אנחנו הידידים הכי טובים של ישראל באירופה ואני תוהה למה? אני החבר הכי טוב של ישראל. אנחנו, האירופאים, לפעמים פחדנים. פוחדים להזדהות עם ישראל. אבל בגידה בישראל היא בגידה בעצמנו. חשוב ונחוץ לבטא בכל עת את ההזדהות שלנו עם מדינת ישראל. ולכן אני כאן". זמאן חזר בעברית על המשפט אותו אמר בוועידת איפא"ק: "אני יהודי", וזכה למחיאות כפיים מחברי הכנסת.

נשיא צ'כיה בכנסת. צילום: אסתי דזיובוב/TPS

 

"מחר אחנוך את הבית הצ'כי בירושלים, אשר יחזק את קשרי המסחר, הכלכלה והתיירות עם ישראל. אמנם אינני דיקטטור, אך האמינו לי שאעשה הכל לצורך השלמת התהליך, ואתם יכולים לנחש בעצמכם מה צפוי להיות הצעד הבא", אמר הנשיא האורח והוסיף בציניות: "רה"מ נתניהו אמר שצ'כיה היא ידידתה הגדולה ביותר של ישראל באירופה. אני תוהה מדוע רק באירופה… בכל מקרה, האמינו לי: אני החבר הכי טוב של ישראל במדינתי".

עוד אמר זמאן, כי "לאחרונה, בפרלמנט האירופי, דיברו טרוריסטים פלסטינים והתייחסו לישראל. זאת בושה לשמוע זאת בפרלמנט האירופי, בושה לכל האירופאים. לפעמים נחוץ להיות נחרצים, לכן אני לא מדבר על טרור עולמי, אלא על טרור אסלאמי. בחוסר עדינותי אני שואל – אנו האירופאים, לפעמים הססנים, לפעמים אנחנו הפחדנים. אני חושב שזאת האמת, ולכן חשוב לבטא את התמיכה בישראל כי בגידה בישראל פירושה בגידה בעצמנו".

מחיאות כפיים בקהל מליאת הכנסת. צילום: אסתי דזיובוב/TPS

 

זמאן סיים את נאומו באומרו: "יש משפט ידוע לפיו 'עדיף למות בעמידה, מאשר לחיות על הברכיים'. אני מאחל לכם לחיות בעמידה. אעשה ככל שביכולתי כדי להעביר את השגרירות לירושלים". בסיום נאומו עמדו הנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו, השרים וחברי הכנסת ומחאו כפיים ממושכות לאורח.

לפני הנאום בירך נתניהו את הנשיא הצ'כי: "ברוך הבא לירושלים, ברוך הבא לבירתנו הנצחית". נתניהו החמיא לזמאן על תמיכתו בהעברת שגרירות ארה"ב ועל תמיכתו בהעברת שגרירות צ'כיה בעתיד.

ישיבת המליאה בנוכחות נשיא צ'כיה, הנשיא ריבלין, וראש הממשלה נתניהו. צילום: אסתי דזיובוב/TPS

 

מוקדם יותר נפגש זמאן עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ואמר לו כי הוא "לא מאמין בפתרון שתי המדינות", וכי הוא חושב שהפתרון הנכון הוא של מדינה אחת.

דבריו של זמאן מצטרפים לדברים שאמר טרם הגעתו ארצה בראיון ל'ישראל היום', אז הביע תמיכה ברעיון של מדינה אחת והתנגדות למשא ומתן: "למה לנהל מו"מ עם גוף ואישים לא דמוקרטיים?" אמר זמאן, "בכל הקשור לרשות האוטונומית הפלשתינית, אין שם בחירות חופשיות, הנשיא עבאס מכהן מעבר לתקופת המנדט שאליה נבחר".

אתמול ביקר הנשיא הצ'כי בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים והניח פרחים על קברו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20