שגריר מצרים חאזם חיירת בבר אילן. צילום: יוני רייף
ביקור בבר אילן. צילום: יוני רייף

 

שגריר מצרים בישראל, חאזם חיירת, הנחשב לשגריר ידידותי ואהוד בירושלים, נשא אמש דברים פומביים בכינוס של מרכז בגין סאדאת באוניברסיטת בר אילן. הכינוס נערך לרגל 40 שנה לביקור הנשיא סאדאת בישראל. השגריר אומנם ניפגש לא אחת עם עיתונאים ישראליים, אולם מקפיד לא להתראיין ולא מרבה לנאום בפומבי, כך שמדובר באירוע לא שגרתי.

חיירת אמר בכינוס: "מצרים תמשיך להיות נאמנה ליצירת שלום וביטחון באזור כולו. מאמצים אלו צריכים להתלוות לדעת קהל ולאקדמיה הישראלית שצריכה להכין את התשתית לקראת פיוס". אמר עוד: "זו הזדמנות עבורי לומר דברים הבאים במוסד הנושא את השם של מנהיגים אלה. זה איננו רק כנס היסטורי, אלא יש ללמוד בכנס זה גם על דרכים לעשיית שלום באזור זה, ללמוד כיצד לחיות זה לצד זה בביטחון, ביציבות ובפריחה הדדית".

"עלינו לראות את החוכמה של המדינאים שהסכימו ללכת כנגד כל הסיכויים כדי להביא שלום ויציבות למדינות ולאזור. במצרים למדנו שצריך מדינאי ולא פוליטיקאי כדי לעשות שלום". השגריר ציין את הטרור וההסתה ואת המתרחש במזרח ירושלים וביו"ש בהקשר לקידום השלום. "האזור כולו חווה שינויים רבים ויש אינטרסים של שחקנים שונים שמנצלים את המצב של כאוס וטרור למטרות שלהן. למרות זו, ברגעים אלה, יש סיכוי לשיתופי פעולה חשובים", אמר חיירת.

בהתייחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר: "עלינו להעניק ביטחון ויציבות לישראל ולפלסטינים. הסכם הפיוס בצד הפלסטיני הוא מרכיב חשוב במאמץ לשלום עתידי בין ישראל לפלסטינים. האקדמיה הישראלית צריכה להכין את התשתית לקראת התפייסות בין ישראל לפלסטינים". בסיום דבריו אמר שגריר מצרים: "זו יכולה להיות הזדמנות נדירה שלום. מצרים תמשיך להיות נאמנה ליצירת יציבות וביטחון לכל האזור".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא