שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שגריר ארה"ב בישראל, . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני חושב שההתנחלויות הן חלק מישראל", כך אמר שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, בראיון ל"וואלה". "לדעתי זו תמיד הייתה הציפייה בעקבת קבלת החלטה 242 ב-1967 והיא נותרה עד היום ההחלטה המהותית היחידה שעליה כולם הסכימו".

בראיון התייחס פרידמן להתקדמות השיחות מול הפלסטינים ולרעיון שתי המדינות: "באופן מתקבל על הדעת, אני חושב שהמושג הזה איבד את המשמעות שלו, או לפחות יש לו משמעות שונה עבור אנשים שונים. התרוצצו סביב המושג הזה רבות, כך שלדעתי הוא לא מושג מועיל שכן משמעותו שונה עבור אנשים שונים".

בעניין החלטה 242 שמתקיימת כבר 50 שנה הוסיף : "הרעיון היה שישראל תהיה זכאית לגבולות בטוחים. הגבולות הקיימים, הגבולות ב-1967 היו לא בטוחים בעיני כולם, ולכן תשמור על חלק משמעותי מהגדה המערבית והיא תחזיר את האיזורים שלא נדרשים לה כדי לשמור על שלום וביטחון. אז תמיד הייתה אמורה להיות תפיסה של התפשטות לגדה המערבית, אבל לא בהכרח התפשטות לכל . וזה לדעתי בדיוק מה שישראל עשתה. היא מחזיקה בשני אחוזים בלבד מהגדה המערבית והם חשובים מבחינה לאומית, היסטורית, דתית. ולדעתי המתנחלים רואים עצמם ישראלים וישראל מתייחסת למתנחלים כאל ישראלים".

השגריר סירב לחשוף האם האמריקנים יחתרו לכיוון של פינוי התנחלויות ואמר כי התקדמות מול הפלסטינים עשויה להיות מושגת בקרוב. "אני משער שבתוך חודשים, אבל אנחנו לא מתחייבים למועד יעד מסוים. ננסה לעשות זאת כהלכה ולא במהירות".

בתוך כך בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" נטען כי פרידמן אמר שישראל תיסוג בקרוב מכל ו-B (שטחים בשליטה פלסטינית מלאה ושטחים בשליטה ביטחונית ישראלית ואזרחית פלסטינית, בהתאמה).  עוד נטען כי עפ"י הסכם מיוחד תועבר האחריות בשטחים אלה לידי מנגנוני ההביטחון הפלסטינים והדבר לא יפגע בביטחונה של ישראל.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.