אילן ברוך ואלון ליאל. צילום: פלאש 90
אילן ברוך ואלון ליאל. צילום: פלאש 90

– נגד הכרה בינלאומית בירושלים כבירת המדינה. קבוצת דיפלומטים לשעבר מישראל פנתה לשליח טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט מחשש שהנשיא יכיר בירושלים כבירת ישראל, כך פורסם הבוקר ב"הארץ".

עוד באתר ערוץ 20

"אנו מודאגים מאוד מהדיווחים לפיהם הנשיא טראמפ שוקל ברצינות להכריז על החלטתו להכיר חד-צדדית בירושלים כבירת ישראל", כתבו אנשי "קבוצת העבודה המדינית", והוסיפו כי "ארה"ב מעולם לא התעלמה מהעובדה שירושלים היא בית לשתי קהילות לאומיות".

עוד כתבו, כי "הסטטוס הנוכחי של ירושלים זוכה להכרה אוניברסלית, העיר שמהווה בית לשלוש הדתות המונותאיסטיות, ונמצאת בלב לבו של הסכסוך הישראלי פלסטיני ופתרונה חייב לבוא בהקשר של אותו סכסוך". לדבריהם, "הצהרה של נשיא ארה"ב לפיה הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל בעודו מתעלם משאיפות הפלסטיניות יגבירו את אי השוויון בין הצדדים, יפגעו בסיכויים לשלום ועלולים להצית את כל האיזור", הזהירו.

מכתב הדיפלומטים הישראלים לבית הלבן. צילום מסך
מכתב הדיפלומטים הישראלים לבית הלבן. צילום מסך

 

בראש הקבוצה עמד בעבר ד"ר רון פונדק ז"ל, מיוזמי הסכמי אוסלו. גם מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, אלון ליאל, שבעבר ייעץ לשוברים שתיקה לזנוח את המאבק על דעת הקהל הישראלית, חבר בקבוצה.

ארדואן, מקרון ובן סלימאן מודאגים

הבוקר הזהיר נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן כי הכרה אמריקאית עלולה לגרום לניתוק היחסים בין ישראל וירושלים.

אמש התקשר נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לנשיא טראמפ ואמר לו כי צרפת מודאגת מיוזמה האמריקאית להכיר באופן חד צדדי בירושלים כבירת ישראל.

גם שגריר ערב הסעודית בארה"ב, חלאד בן סלימאן, התבטא נגד הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל. לדברי אחיו של יורש העצר הסעודי, כל הכרזה אמריקאית על מעמדה של ירושלים לפני חתימה על הסדר שיביא לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני תשפיע על תהליך השלום. עוד הוסיף כי שינוי במעמדה של ירושלים יגביר את המתח באיזור.

לפי אתר Politico האמריקאי, מחלקת המדינה של ארצות הברית העבירה אזהרה לכל השגרירויות האמריקניות ברחבי העולם בה הם נקראים להגביר את הכוננות לקראת הכרזה אפשרית על כך שארצות הברית מכירה בירושלים כבירת ישראל.:עוד באותו נושא