הפגנה פרו-פלסטינית מול שגרירות ישראל בלונדון, ב-2014. צילום: רויטרס
הפגנה פרו-פלסטינית מול שגרירות ישראל בלונדון, ב-2014. צילום: רויטרס

הפרלמנט האירי ידון היום (שלישי) בהצעת חוק להגדיר כעבירה פלילית כל קשר עסקי עם עסקים ישראלים או אזרחים הגרים ביהודה ושומרון, הגולן ומזרח ירושלים

לפי אתר NGO Monitor, מדובר בהצעת חוק הכוללת בתוכה גם את האפשרות שתיירים ממוצא אירי שיבקרו בעיר העתיקה בירושלים או באזורים אחרים מחוץ לקו הירוק צפויים לעבור על החוק במידה וירכשו שירותים או מוצרים כלשהם.

יעל דיין. צילום: פלאש 90
יעל דיין. צילום: פלאש 90

העונש הצפוי לעוברי על החוק עלול להיות מאסר או קנס של עד 250 אלף אירו. מקורו של החוק ביוזמה של ארגוני BDS בחלקם פועלים ישראלים.

נעה לנדאו דיווח היום באתר "הארץ" כי חברי כנסת ושגרירים לשעבר חתומים על מכתב שמפציר בחברי הפרלמנט האירי לתמוך בהצעת החוק. בין היתר חתומים על המכתב חברי הכנסת לשעבר אברום בורג, נעמי חזן, צלי רשף, יעל דיין ורומן ברונפמן. כמו כן חתומים עליו השגריר לשעבר אילן ברוך ומנכ"ל משרד החוץ והכלכלה לשעבר אלון ליאל.

מכתבם של הבכירים הישראלים שהתפרסם ב"אייריש טיימס" נאמר: "אנו, אזרחים מודאגים של ישראל, מפצירים באירלנד לתמוך בכל חקיקה שתסייע לאכוף את האבחנה בין ישראל עצמה לבין ההתנחלויות בשטחים הכבושים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. הכיבוש הישראלי של השטחים מעבר לקווי 67׳ מתמשך זה למעלה מחמישים שנה ללא סוף באופק ולא רק שהוא לא צודק אלא גם מפר החלטות או״ם רבות".

מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל. צילום: פלאש 90
מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל. צילום: פלאש 90

בתגובה למכתבם של הישראלים הקוראים לסנאט האירי לאמץ החלטה להחרמת מוצרים מהתנחלויות אומר דן דייקר, חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ומומחה ללוחמה ב-BDS כי הגיע הזמן שאותם ישראלים החותמים על הצהרות מסוג זה יבינו כי רעיון ההחמרה של מוצרים מהתנחלויות אינה המטרה היחידה של התנועה הזו. מטרתה כפי שהציגה המייסד שלה עומר ברוגתי היא "דחיית הרעיון של מדינה יהודית בכל חלק בפלסטין". דייקר הוסיף: "אין ל-BDS עניין במדינה פלסטינית קטנה בגבולות 67' אלא להחליף את המדינה היהודית גם בגבולות 48 ".

חשוב לציין כי אותו ברגותי התקבל בכבוד רב ביולי האחרון באירלנד על ידי נשיא אירלנד, מייקל הייגנס.

דייקר, שערך מספר מחקרים וחשף את שיטות העבודה, הקשרים ואת המנגנון והמניעים של תנועת ה-BDS טוען כי 30 אלף הפועלים הפלסטינים העובדים באזורי העבודה המשותפים לישראלים ולפלסטינים, הם העדות הטובה ביותר לכך שאין שום רצון מצד האזרח הפלסטיני, המשתכר פי כמה וכמה מעבר לשכר המינימום ברש"פ באותו חרם כלכלי. "אם החרם יצליח הדבר יביא להגדלת האבטלה ברש"פ ואולי אף לאובדן היכולות של הרש"פ להתקיים", מציין דייקר.

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20