בשבוע שעבר הובא למנוחת עולמים בראש פינה ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. במקביל נודע על פעולת חילוץ של יהודים מתימן על ידי המוסד.

בסיור במרכז למורשת מודיעין (מל"מ) נחשפתי פעם לעובדה כי המוסד הוא ארגון הביון היחידי בעולם שאחת ממשימותיו היא הצלת "קהילות ישראל". אין לזה אח ורע בעולם הריגול. המודיעין השבדי או הבלגי לא פועל להעלות לארצם בלגים או שבדים נדחים ששמרו על מורשת בלגית אלפיים שנה.

מן המפורסמות בסיפורי המוסד הם סיפורי העלאת יהודי אתיופיה ומרוקו. היתרון גדול של "המוסד" על פני ארגוני ביון אחרים, זו העובדה שהוא היחידי בעולם עם מנעד כה רחב של אנשים בעלי זיקה (יהודית) למשימותיו, בעלי חזויות מגוונות ודוברי שפות, מאלי כהן "הסורי" ועד הגרמני וולפגנג לוץ "המרגל על הסוס".

כמו כן, הקהילות היהודיות הפזורות ברחבי העולם משתפות פעולה עם המוסד, כמו בסיפור הקהילה בארגנטינה במבצע חטיפתו של אייכמן.

 

ביום עיון של מרכז דהאן שהתקיים באחרונה ועסק בקהילת "בני המנשה". מדובר ביהודים שהוגלו בתחילה לסין ולאחר מכן התיישבו בהודו, שמרו על מסורת "המקרא" ואמרו כל השנים כי אחיהם מיהודה יבואו יום אחד לאסוף אותם בחזרה לארץ ישראל. הדבר אכן קרה, והחל משנות התשעים של המאה ה-20, מבחינתם של בני המנשה, חזרה ל"נחלת בני מנשה" היא דבר טבעי ביותר ומשום כך הם התיישבו בקרית ארבע, עפרה וכו'.

לך תסביר להם שבזמן שהם לא היו פה נולד עם אחר, ובאקדמיה גילה שלמה זנד שהעם שהם חושבים שהם חלק ממנו לא קיים.

בשנת 2003 החליט שר הפנים אברהם פורז להפסיק את העלייה, מפני שסבר כי כל הסיפור הזה של בני מנשה הוא פיקציה של הימין ומדובר בעצם על תאילנדים מהגרי עבודה מתחזים, והימין רוכב על הגל כדי לחזק את ההתנחלויות.

אברהם פורז נולד בבוקרשט שברומניה ב-1945 ועלה למדינת ישראל הריבונית ב-1950 רק בזכות מאמצים דיפלומטים ומודיעיניים של המדינה.

בתמונה: גדעון, תושב עפרה מבני המנשה, שהגיע לכנס אמש עם המחקר שלו על תולדות הקהילה. אגב, יהודים רומנים הקימו את ראש פינה, שם נקבר מאיר דגן.

20 News

20 News