במהלך השבת התקיימה בשטוקהולם הפגנה של תנועה הניאו-נאצית בשוודיה. מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר אמר כי "מדובר בתופעה מסוכנת שיש לאסור בחוק"

ברקע הבחירות בשוודיה שיתקיימו ב-9 לספטמבר, התקיימה בבירה שטוקהולם הפגנה של "תנועת ההתנגדות הנורדית" (NRM). במהלך ההפגנה צעדו כ-300 מפגינים במרכז העיר עם דגלי התנועה שהפכה אף למפלגה פוליטית במדינה.

המצעד היום בשטוקהולם. צילום: רויטרס

"תנועת ההתנגדות הנורדית" היא תנועה ניאו-נאצית שהוקמה בשנת 1997 על ידי קלאס לונד, אדם שנכלא באשמת הריגה ושוד בנק. כעת התנועה פועלת בשוודיה, איסלנד, נורבגיה ודנמרק כאשר פינלנד אסרה בחוק את פעולתה.

מנכ"ל הקונגרס היהודי, רוברט זינגר: "הפגנות ומצעדים של תנועות ניאו נאציות הם תופעה מסוכנת שיש לאסור בחוק בכל העולם. תנועת הNRM היא בזויה ויש לטפל בה באפס סובלנות. ההיסטוריה מלמדת אותנו למה תופעות אלו מובילות ולכן, הקונגרס היהודי העולמי ימשיך להיאבק בהן ולתמוך בקהילה היהודית."

בסוף השבוע יצא הקונגרס היהודי העולמי לקמפיין בינלאומי למאבק מדיני כנגד "תנועת ההתנגדות הנורדית". כחלק מהקמפיין, הקונגרס יזם עצומה בינלאומית לגינוי המפלגות הניאו נאציות בשוודיה שתוגש לראש הממשלה אשר ייבחר בחודש הבא. באמצעות סדרת סרטים, עצומה ופעילות פוליטית יחד עם הקהילה היהודית, הקונגרס יעלה את המודעות בחודשים הקרובים לאיסור בחוק של הארגונים הניאו נאצים.אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20