מדוע קרתה השואה? רק סיבה אחת עתיקה ונושנה, שאינה קשורה דווקא לגרמניה או לנאצים, אלא להרבה אנשים בעולם – שנאת ישראל, הקרויה באופן מטעה אנטישמיות. מדוע מטעה? משום ש"אנטי" מיועד רק לדברים שצריך באמת להיות נגדם כמו "אנטי-טטנוס" "אנטי-טנקי" וכו', ומשום שהיא לא נגד ה"שמים", אלא רק נגד היהודים, ובדרך כלל לא באופן אישי ("רבים מידידי הטובים ביותר הם יהודים"), ולכן התיאור הכי נכון שלה הוא – שנאת ישראל.

 

"הפרזיט היהודי תפס אותנו, 9 באפריל". צילום: Anders Beer Wilse
"הפרזיט היהודי תפס אותנו, 9 באפריל". נורווגיה. צילום: Anders Beer Wilse

 

שנאת ישראל לא החלה עם היטלר ולא עם הנאצים. להערכתי היא החלה עוד עם עמלק, ולאחריו המן בפרס, והמשיכה עם המצרים בתקופת פילון האלכסנדרוני, ועם שונאינו בבירת האימפריה ברומא. משם היא עברה לנצרות ולאסלאם ואחר כך המשיכה לסוציאליזם ולנציונל-סוציאליזם ולעוד איזמים אחרים. אבל זו אותה שנאת ישראל מאז. רק התירוצים שלה השתנו, כי יש צורך בתירוצים "טובים" כדי להתנכל לאנשים שלא עושים כל רע, ובעצם מתאמצים לתרום ולהיות חיוביים.

אז מדוע שונאים אותנו? השנאה מונעת בעיקר על-ידי קנאה להצלחתנו למרות כל המגבלות שמוטלות עלינו, ועל-ידי התנגדות להיותנו עם נבדל, שנפוץ בכל העולם, אבל בכל זאת שומר על ייחודיותו בכל מקום ("עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן וּבַגּוֹיִם לֹא יִתְחַשָּׁב").

כן, אנחנו עם. לאום. לא יעזור לכל מצדדי האמנציפציה לדורותיהם. אנחנו לא רק דת. אנחנו לא גרמנים בני דת-משה או אמריקנים שמשתייכים לאמונה היהודית. אנחנו עם. יהודי-אירי שיהגר לארה"ב לא יהיה שם אירי-אמריקני. הוא יהיה שם יהודי-אמריקני. לכן גם התבוללות לא ממש עוזרת, כפי שלמדו על בשרם יהודי גרמניה שחשבו שהם כבר לא יהודים.

הרבה מאמצים מושקעים כדי לעוות את תפיסת השואה ולהוציא אותה מן ההקשר היהודי של שנאת ישראל, ולהפוך אותה למשהו אוניברסלי. אלא שהיא לא הייתה אירוע חד-פעמי, שקרה פתאום ומחוץ להקשר היהודי.

שואה בת אלפיים שנים

הרצל חזה את הסכנה, הזהיר מפניה, ותיאר אותה בדיוק מעורר חלחלה כבר בסוף המאה ה-19. היהודים נטבחו באירופה ובארצות ערב במשך אלפיים שנה. לעתים יותר ולעתים פחות. השואה היא עוד טבח, אכן מחריד בהיקפו, אבל לא משהו יוצא דופן ברצף עקוב מדם של שנאת ישראל.

במאה ה-14 חוסלו 300 קהילות יהודיות בגרמניה. באופן יחסי לא פחות חמור מהשואה. דברים דומים קרו בצרפת, באוסטריה, במרוקו, בתימן וכן הלאה בכל מקום כל הזמן. יהודים עונו ונשרפו כבר אז. היטלר לא המציא משהו חדש. זו לא הייתה גחמה פרטית שלו, ואפילו לא של הגרמנים לבדם. במעשה ההשמדה לקחו חלק ברצון ובששון עמים רבים החל מהאוקראינים וכלה במשטרת צרפת של וישי.

השואה לא הייתה מתרחשת כפי שהתרחשה אלמלא שיתוף הפעולה – אקטיבי או פסיבי – של מיליוני אירופאים מכל העמים. תמונות הזוועה שהתפרסמו בתום מלחמת העולם השנייה הפכו את התמיכה הפומבית בשנאת ישראל לטאבו, אבל בפועל לא השתנה דבר. שונאי ישראל נשארו שונאי ישראל. ולא, השואה לא יכלה לקרות לשום עם אחר.

Pluenderung_der_Judengasse_1614
סמטת היהודים בפרנקפורט. גטו שקם ב-1462.

אם הגרמנים היו עושים זאת לאנשים ממוצא רוסי, בתום מלחמת העולם השנייה לא היה נשאר גרמני אחד בחיים. אם הם היו עושים זאת לאנשים ממוצא אתני צרפתי או אנגלי או אמריקאי או דומיהם, בתום מלחמת העולם השנייה הכוחות הצבאיים של בעלות הברית היו עוברים בית-בית בגרמניה וחוקרים את עברו של כל אחד תוך ניהול רישום קפדני במטרה להעמיד אותם לדין. כל אחד ואחד מהם, עד האחרון. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה לגרמנים אם הם היו מעוללים זאת למוסלמים… אבל יהודים – אין בעיה. כולם היו רגילים שיהודים נרצחים. לא משהו חדש.

משטרים טוטליטריים הם אכן דבר נורא, אבל השואה היא לא פועל יוצא של המשטר הטוטליטרי. המשטר הטוטליטרי היה רק כלי ששימש למימוש האידאולוגיה של שנאת ישראל. פשיזם היה עוד לפני גרמניה באיטליה. מוסוליני עלה לשלטון כבר ב-1922, אבל רק בסוף 1938 הפשיסטים באיטליה החלו לחוקק את חוקי הגזע בהשפעת בעלי בריתם הנאצים.

ספרד נעשתה פשיסטית חודשים ספורים לפני מלחמת העולם השנייה. צרפת לעומת זאת הייתה רפובליקה דמוקרטית נאורה לתפארת, אבל כל יהודי שהצליח להימלט מצרפת של וישי לספרד של פרנקו בתקופת מלחמת העולם השנייה ניצל (ההערכה היא שמדובר בעשרות אלפים). מי שנתפס על-ידי משטרת צרפת גורש למחנות ההשמדה (מומלץ לראות את הסרט "נקודת איסוף" העוסק בכך).

זו האמת הפשוטה והעגומה, וכל השוואה למעשי רצח עם אחר, או לגזענות מסוג אחר, היא לעג לרש לייסורים האינסופיים שנפלו בחלקו של העם היהודי, והכחשה של שנאת ישראל, שבכל יום אנו ממשיכים גם כיום להיחשף לפנים חדשות שלה.
20 News

20 News