רשת החדשות הבריטית BBC פרסמה התנצלות בעקבות הכותרת המטעה על הפיגוע המשולב בירושלים בערב שבת בו נרצחה שוטרת מג"ב הדס מלכא הי"ד. "מקבלים את הטענה כי הכותרת המקורית של הידיעה לא שיקפה באופן מדויק את אופן האירוע ועל כן שינינו אותה בהתאם. לא הייתה כוונה להטעות את קהל הקוראים, ואנחנו מצטערים בפני כל מי שנפגע", לשון ההתנצלות.

הציוץ המתוקן שהעלתה רשת ה-BBC. צילום מסך
הציוץ המתוקן שהעלתה רשת ה-BBC. צילום מסך

כותרת הכתבה שצויצה מחדש אמש (ש') בטוויטר "שוטרת ישראלית נדקרה למוות בירושלים". בפתח הכתבה, בניגוד לכתבה המקורית, צויין כי מדובר בפיגוע. "המשטרה הישראלית ירתה למוות בשלושה פלסטינים לאחר פיגוע דקירה קטלני מחות לעיר העתיקה בירושלים בו נרצחה שוטרת. שניים מהפלסטינים תקפו שוטרים באקדח וסכינים בזמן שהשלישי דקר שוטרת", כך נכתב בידיעה שהתבססה על הודעות משטרת ישראל.

עוד נכתב בידיעה שתוקנה בעקבות פניית משרד החוץ כי 42 ישראלים נרצחו בפיגועים מאז אוקטובר 2015. 240 פלסטינים אשר רובם מחבלים ויתרתם התעמתו עם כוחות הביטחון נהרגו במקביל בתקופה זו. בכתבה צוין כי ישראל מאשימה את ההסתה הפלסטינית בפיגועים בעוד ההנהגה הפלסטינית האשימה את "התסכול שמקורו בעשורים של כיבוש ישראלי".

הכותרת המקורית: "שלושה פלסטינים נהרגו"

כאמור, ביום שישי הרשת הבריטית דיווחה על הפיגועים שביצעו שלושת המחבלים בירושלים. בכותרת הכתבה והציוץ המקוריים שפרסמה הרשת נכתב: "שלושה פלסטינים נהרגו לאחר דקירה קטלנית בירושלים". בעקבות מחאת משרד החוץ שונתה הכותרת ל"שוטרת ישראלית נדקרה למוות בירושלים", אך בפתח הכתבה לא נזכר כי מדובר בפיגוע טרור. "שוטרים ישראלים ירו למוות בשלושה פלסטינים לאחר מתקפת סכינים קטלנית מחוץ לעיר העתיקה בירושלים, שבה מתה שוטרת ישראלית", לשון הכתבה.

הציוץ והכותרת המקוריים על הפיגוע ב-BBC. צילום מסך
הציוץ והכותרת המקוריים על הפיגוע ב-BBC. צילום מסך

מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם בהנחיית רה"מ בנימין נתניהו הנחה את משרדו ואת השגרירות בלונדון לפנות באופן חריף לרשת הבריטית בעקבות הדיווח השגוי על הפיגוע וההימנעות מלהציגו כטרור. בעקבות כך נמחק הציוץ המקורי אך הרשת סירבה להתנצל אז בפני משרד החוץ. לטענת BBC, "זיהינו את הכותרת ככזו שלא משקפת באופן מדויק הן את האירועים והן את הפרטים שדווחו באתר האינטרנט שלנו, ולכן שינינו אותה מרצוננו".

גם בנו של נשיא ארה"ב, דונלד ג'יי טראמפ, לא נותר אדיש לציוץ שאינו משקף את המציאות. "אתם מתכוונים אחרי שהם דקרו שוטרת ישראלית למוות, נכון? זה המידע הכי קרוב למוטעה שאפשר".

אין זו הפעם הראשונה שה-BBC מסקר פיגועים בישראל באופן חלקי ומוטה. הפיגוע בשרונה מרקט זכה לכותרת "ירי בתל אביב: 3 נהרגו במתקפה במרכז קניות".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20